Zayıflama Yöntemleri – Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım?

Zayıflama Yöntemleri yaşa ve cinsiyete göre

farklılık göstermeli midir?

Kilo vermek hemen hemen her kadının hayali ancak zayıflamak için ne yapmalıyım  sorusu 60 kilo ile 140 kilo arasındaki her kadının merak konusu ve hızlı kilo verme için zayıflama yöntemleri sadece kilo vermek istiyorum demekle ya da sadece zayıflama hareketleri adı altında bir kaç hareketle mümkün mü, yoksa zayıflamak istiyorum diyen her kadın zayıflamak için gibi bölgesel bir spor planlaması ile zayıflama yolları denemeli mi? Elbette her kadının zayıflama yöntemleri farklı, metabolizması da farklıdır. Bu nedenle biz zayıflamak için uygulanan diyet ya da hareket planlamalarından bahsedelim herkes kendi vücut tipine ve yaşam stiline uygun olanı benimsesin istiyoruz.

Zayıflama yöntemleri içerisinde hem beslenme hem de kilo vermek istiyorum, zayıflamak istiyorum diye ısrarla beden olarak küçülme amaçlanıyorsa beslenmenin yanı sıra bazı hareketler ya da uzman biri gözetiminde spor yapmak da sayacaklarımız arasında olacaktır.

Zayıflama Yöntemleri

zayiflama-hareketleri

 

Öncelikle sabah öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç ana öğün olduğunu zayıflamak istiyorum kilo vermek istiyorum diye ortalarda gezinen çoğu arkadaş bilmiyor. Ancak hızlı kilo verme konusunda bilinmeyen yollardan biri de düzenli beslenmedir. Hatta çok az yiyorum ama kilo alıyorum diyen çoğu arkadaş düzenli ve eskisinden daha çok yiyerek kilo veriyor. Zayıflamak için ne yapmalıyım? Bu durum zayıflama yöntemleri adı altında çok az anlatılır ama beslenmede de sporda da en önemli şey istikrar ve düzendir.Bunun içinde öncelikle erken kalkıp erken yatmak ile başlamalısınız. Çok geç yatan kişiler gecenin ilerleyen saatlerine doğru acıkmaya başlarlar ve yedikleri bir meyve bile onlara yol su elektrik olarak değil elbette yağ ve şeker olarak ger döner. Bu nedenle erken kalkıp güzel bir kahvaltı yapıp öğle yemeğini de zamanında yemelisiniz. Öncelikle ana öğünlerde yediğimiz miktar kahvaltıdan akşam yemeğine doğru gittikçe azalıyor.

Balık etli olup vermek istediği kilo 3-8 arası olan arkadaşlarınız için :

zayiflama-yontemleri

Şimdi başlayacağımız cümleyi zayıflamak için ne yapmalıyım, zayıflamak istiyorum diyen ve 3-4 kilo vermek aynı zamanda da sıkılaşmak isteyen orta halli bir kilosu olan balık etli bayanlara hitaben yazıyoruz, büyük bedenli hanımlara daha alt satırlarda değineceğiz. Evet hanımlar zayıflama yöntemleri deyip geçmeyin, kahvaltınızı paşa kahvaltısı gibi bile olabilir, çok sıkı yapmalısınız. Hatta gerekirse yumurtasından peynirine zeytinine kadar tam tekmil sıkı bir kahvaltı yapmalısınız. Elbette reçelleri balları tere yağını ekmeğe sürüp sürüp götürmeyeceksiniz ancak kahvaltıda yumurta yemelisiniz. Çünkü kilo vermek için uğraşıyorsanız güne iyi bir kahvaltı ile başladığınız zaman ve özellikle de güzel bir yumurtayı da kahvaltınıza eklediğiniz zaman gün içinde daha az acıkırsınız. Ancak bazı arkadaşlar kahvaltıda atıştırıp okulda ilk ders arası ya da çalışma hayatında börek poça gibi hamur işleri ile de daha feci şekilde kahvaltılarını tamamlarlar. Arkadaşlar zayıflamak için öncelikle bu alışkanlıklarımızdan kurtulmalıyız. Sabahları on dakika erken kalkın ocağa bir yumurta koyun, hızlı kilo vermek için hızlı yaşamak gerektiğini unutmayın. Zeytin peynir kepekli ya da tam buğday ekmeği ve yumurta ile kahvaltınızı yapın. Diyetisyene giden arkadaşlar zayıflamak için elbette diyet listesine uymalı ancak bizim orta halli ve kural tanımayan büyük bir kitlede olan okuyucularımız bizim yolumuzdan ilerleyebilir. Sabah erken kalkıp sıkı bir kahvaltı yaptıktan sonra öğlen et ve süt ürünleri ağırlıklı ancak ekmek, pilav, makarnayı ve tatlıları oldukça az tutarak hafif bir öğle yemeği ile karnınızı doyurun. Akşam da çorba, yoğurt, salata, et ve bunların yanında ya sadece az miktarda pilav vs olabilecek şekilde çok hafif bir akşam yemeği ile öğününüzü tamamlayın. Arkadaşlar ana öğünlerimiz yanında günde mutlaka 1-2 öğün taze meyve tüketin örneğin sabahları taze bir elma olabilir. Ayrıca sabahları ılık limonlu su içmenin zayıflamaya faydalarından limonlu su yazımızda bahsetmiştik. Su demişken şunu da belirtmeden geçmeyelim bol bol su içmeliyiz sadece zayıflamak için değil sağlık için de günde en az 2 litre su içmeliyiz. Kilo vermek için diğer arkadaşlardan daha az uğraşacağınız düşünmeyin. Zayıflamak için kesinlikle ama kesinlikle kızarmış yiyecekleri hayatınızdan çıkarmak için elinizden geleni yapın. Bunun dışında eğer hayat koşuşturmanız müsade ediyorsa düzenli spor yapın. Bu; zayıflama hareketleri olabilir, akşamları bir buçuk saat tempolu yürüyüş olabilir, bir spor salonunda haftada üç gün birer saat sıkı bir spor olabilir. Kısacası zayıflamak için hareketi kesinlikle bırakmayın ve bir adım bir adım hareketlerinizi arttırın. Unutmayın spor sadece kilo vermek için değil sağlığınız için de önemlidir, sizi bir çok kronik hastalıktan koruyan bariyerdir, ciğerleriniz, hormonlarınız hareket ettiğiniz sürece size pozitif cevaplar verecektir.

Vücut kitle indeksi ( kilo (kg) / boy (metre) un karesi) 30-35 kilo arasında olan kilolu arkadaşlarınız için:

hizli-kilo-verme

Zayıflama yöntemleri bu kategorideki arkadaşlar için biraz daha sıkı olacak çünkü sadece beslenme alışkanlıklarının düzelmesi ile 20 kilo 40 kilo gibi çok miktarda kiloyu vermek pek mümkün olmuyor. Ayrıca 100 kilodan fazla olan arkadaşların beslenme şekilleri alışkanlıkları karşı koyamayacağı kadar baskın olabilir ya da tiroit bezinin az çalışması gibi hormon bozuklukları da olabilir bu nedenle zayıflamak için aslında diyetisyen kontrolünde sıkı bir diyete girmesi gerekebilir. Hızlı kilo vermek için bahsedeceğimiz taktikler şöyle: Arkadaşlar zayıflamak için süt ve süt ürünlerinin yağsız olanlarını tüketiyorsanız hata yapıyorsunuz, aslında yağsız süt ya da yoğurt sizi daha hızlı acıktırır ve totale baktığınızda kilo almanıza bile sebep olabilir özellikle de acıktığında gözü bir şey görmeyen arkadaşlar bu önerimize kulak versin. Ayrıca zayıflama hareketleri ve spor yapmak kilolu arkadaşların kilo vermek için olmazsa olmazlarından. Eğer çok kiloluyum hareket etmekte zorlanıyorum diyorsanız ya da yürüyüşte ayaklarınız çok ağrıyorsa öncelikle belli kiloya inene kadar yattığınız yerden bacak hareketleri ve mekik gibi ayaklarınıza yük bindirmeyen hareketlerden başlayabilirsiniz.

Tekrar belirtmek isteriz ki gün içinde en az 2 lt su içmelisiniz. Zayıflama yöntemleri içinde  hayatınızdan tüm karbonhidratları bir anda çıkarmak zor olabilir fakat bol su içmek hiçde zor olmasa gerekir. Bu nedenle zayıflamak için çıktığınız yoldan hemen dönmeyin ve bir hafta ekmeği kesin diğer hafta makarna ve pilavı da çıkarın. Bu gibi yöntemlerle beslenmenize yön verebilirsiniz.

Lancet: Obezite hastalık olarak kabul edilmeli mi ?

 

 

 

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.