Saç Dökülmesi Nedenleri ve İyi Gelen Bitkisel Tedavi Çözümleri

Saç Dökülmesi Nedenleri ve İyi Gelen Bitkisel Tedavi Çözümleri

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Bitkisel Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi nedenleri: Genel olarak bir çok nedenleri olmakla beraber en çok görülen sorunların başında; erkeklerde demir eksikliği ve ırsi genetik bir durumdur. Kadınlarda ise çinko eksikliği en çok görülen nedenler arasında olmakla beraber, saç dökülmesini şu etkenler tetikler;

Saç Dökülmesinin Nedenleri
Saç Dökülmesinin Nedenleri

Hızlı bakış: Saç dökülmesine iyi gelen Ahmet Maranki ile İbrahim Saraçoğlu kür tarifleri. Dökülen saça iyi gelecek yiyecekler, sebzeler ve vitaminleri bulabilirsiniz.

Erkeklerde yanlarda açılma, seyrelme, kellik gibi durumların baş nedenleri gen hassiyetidir. Kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla bulunan erkeklik hormonu testesteron değişim göstererek (DHT hormonu) saç köklerine yapışır. Bu durum saç köküne zarar verir ve sağlıklı işlem yapmasını, çoğalmasını engeller. Büyüme çağında olan saç telleri bu işlem sonrasında cansızlaşır ve dolayısıyla güçsüzleşip dökülür. Genellikle 1-2 ay kadar önce kopan saçlar deri kanalında, ciltte tutulur, istediği sadece ufak bir çekmedir. Yani elimizle saçımızı çektiğimizde elimize gelen saçlar o an kopmaz.

Saç Dökülmesi Neden Olur
Saç Dökülmesi Neden Olur

Genellikle ırsi saç dökülmesi yaşayan kişiler oradaki hücreleri ölmüş zanneder fakat asıl durum bu şekildedir, sadece uykuya geçmişlerdir. Orada hücreler hala canlıdır fakat DHT hormonunun yaptığı zararlı baskı yüzünden yağlanma artar hem saçı besleyen ince damarlar (VEGF) hemde saç kökü zarar görür. Bu hormonun saç köküne ulaşması engellendiği taktirde genetik saç dökülmesinin önüne geçileceği araştırmalar sonucu ortaya çıktığı savunulmaktadır. Ayrıca saç ne kadar yağlı ise o kadar çok dükülme gösterir.

Dermatolog Prof. doktor Meral Şaşoğlu hormonlara zarar vermeyen nano teknoloji bir sistem geliştirdiklerini ve genetik saç dökülmesinin önüne geçtiklerini söyledi. Hatta dökülmüş saçlar ve çok ince telli saçlara, (tüy şeklinde) bu bileşen düzenli uygulandığı taktirde kesin çözüm alındığını belirtti. Mucize olarak adlandırılan bu yöntemde ilk dökülen saçlar en son, son dökülen saçlar ise ilk başta çıkıyor.

Saç Dökülmesine Doğal Tedavi İle Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler: Deniz ürünleri genel olarak saç dökülmesine çok iyi gelir. Somon balığı en etkili besinler arasındadır. Bunu barbunya, fındık, havuç (A vitamini) , az yağlı süt ürünler, koyu renkteki sebzeler, barbunya, yumurta, yulaf, kırmızı et ve midye takip eder. Ayrıca yoğurt kalsiyum ve protein içerir ve faydaları vardır.

Saç Dökülmesine Bitkisel Ne İyi Gelir
Saç Dökülmesine Bitkisel Ne İyi Gelir

Kuruyemiş: Sülfür ve esansiyel yağ asit bulunduran badem, fındık bir E vitamini kaynağıdır.

Sebzeler: Demir eksikliği sorunu yaşayıp saçları dökülen kişiler için bulunmaz bir bitkisel çözümdür. Nedenleri ise; yüksek oranda içerdiği demir sayesinde yeşil yapraklı sebze ürünleri saç dökülmesine iyi gelir. Özellikle hamile kadınların bolca bu sebzelerden tüketmesi gerekmektedir çünkü bu süreçte demir ihtiyacını atlamamalıdır.

İyi gelen vitaminler: Saç dökülmesi için B vitamini en iyi gelecek üründür. Biotin oranı sebzeler ve tahıllarda bulunur. Çinko ise deniz ürünlerinde bol miktarda vardır. Folik Asit B7,B6, B12

Saç Dökülmesi Vitaminleri
Saç Dökülmesi Vitaminleri

Sebzeler: Genellikle C vitamini bulunan meyveler (portakal, mandalin, greyfurt gibi) yüksek antioksidan özelliğe sahiptir. Gün boyu havanın kirliliğinden vb. cansızlaşan saçların yıpranmasını engelleyen faydaları vardır.

 İbrahim Saraçoğlu Bitkisel Kürü: Saç dökülmesine iyi gelen bitkisel çözüm olarak adlandıran İbrahim Saraçoğlu şu tarifi verdi. Saçkıran için sarımsak kullanabilirsiniz. Saç teli dökülmeleri için ise, kadınlarda eğer kansızlık hastalığı varsa saçlar güçsüzleşir, dökülür ve incelir ayrıca tırnaklarda kırılma görülür. Kereviz ve ıspanak kürü (150 gram 250-300 gr. suda kaynatılır) bu rahatsızlığa iyi gelir. Ayrıca az su içen kadınlarda saç cansızlığı ve dökülme görülür.

Erkeklerde saç dökülmesi ise, kendisininde kullandığı yöntem; Duş aldıktan sonra 1 tatlı kaşığı lavanta bir bardak suyun içinde (Klorsuz)  6-8 dakika kısık ateşte kaynatılır. Sonrasında saça sürülür, ister durulanır, isterseniz yıkamayabilirsiniz. Saçlarda cansızlık ve dökülmeye iyi gelir olarak açıkladı. Yağlanma ve kepek için ise ısırgan otu bitkisi (Yeni mahsül) kullanabilirsiniz. Aynı şekilde kaynatılıp sürülür.

Saç Dökülmesi Ahmet Maranki Kürü: Sarımsak yağı saçı dökülenler için en önemli bitkisel çözüm. Özellikle Kastamonu Taşköprü sarımsağını öneriyor. Bir diğer saç dökülmeleri için bitkisel tedavi ise çam yağı. Badem, havuç, buğday yağı hepsi karıştırılarak gece yatmadanönce az miktarda sürülür. 3 haftada sonrasında 3 ay içinde çok iddialı olarak saç çıkar dedi.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Mineral ve vitamin eksikliği saç dökülmesi yaratabilir fakat uzun süren dökülmeler var ise mutluk bir uzmana görünmenizi ve tedavi sürecine başlamanızı öneririz. Bizim size verdiğimiz saç dökülmesine yardımcı iyi gelen bitkisel önerilerdir. Ayrıca yukarıda saç dökülmesini için verdiğimiz nano teknoloji çözümünü denemediğimizi hatırlatmak isteriz. Sadece faydaları olabileceğini düşünerek konumuza dahil ettik. Eğer faydalarını görenler varsa yorumlar kısmında yardımcı olabilir.

1 Comment

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir