Limon – Limonun Faydaları – Limonlu Su

Limon, ekşi tadıyla salatada, sulu yemeklerde, bitkisel çaylarda ya da diyet listelerinde sabahları limonlu su olarak tüketilmek üzere çok fazla tükettiğimiz bir sebzedir ve limonun faydaları belki de bu yüzden dikkat çekmiyordur. Gerek tadıyla gerekse de ekşi olmasıyla her ihtiyacımızda buzdolabımızda bulundurduğumuz limon, aslında mutfağın en yardımcı elemanlarındandır.

Okuyucularımızın yüzde sekseni buzdolabını açsa kapağında yarım bir limonla karşılaşır. Peki devamlı elimizin altında olan limon içeriğinde hangi maddeleri çokça barındırır, limonun faydaları nelerdir, limonlu su içmek kişiyi zayıflatır mı ya da sağlığına yarar sağlar mı? Bunlara değineceğiz.

Limonun faydaları

limon

Limon, diğer turuncu meyvelerin olduğu gibi çok önemli bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca limon demir, kalsiyum, fosfor ve diğer minaraller bakımından oldukça zengindir. Günde bir tane limon yemek günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Ancak limonu bir portakal, mandalina gibi tüketmek zordur çünkü oldukça ekşidir ve daha çok yemeklere, salatalara sıkılarak tüketmek daha lezzetli ve kolay olacaktır. Örneğin tavuk yemeğini haşlama esnasında yarım limon

Diyet listelerinin gözdesi: Ilık limonlu su

limonlu-su

Öncelikle limonlu su zayıflamaktan önce sindirime yardımcı olur. Limonun faydaları başlığında anlattığımız gibi limonlu su vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak iyi bir detoks besinidir. Zararlı maddeleri temizleyerek bağırsak hareketlerini güçlendirir ve karaciğerden salgılanan öd sıvısının daha çok salgılanmasını sağlayarak tam bir arındırıcı görev görür. Amerikan kanser derneği de limonlu su bağırsak hareketlerini güçlendirdiği için kanser hastalarına limonlu su öneriyor. Bunun dışında limonlu su içerisindeki sitrik asit sayesinde hem vücudu arındırarak detoks işlevi görür hem de bunun daha hızlı olmasını sağlar yani diüretik etki gösterir ( idrar söktürücü etki). Ayrıca sabahları ılık bir limonlu su içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklardan korur. İçeriğindeki C vitamini ve sitrik asit sayesinde antienflamatuar (iltihap giderici) etkiye sahiptir ve gribal enfeksiyonlardan vücudu koruyarak hastalıklara karşı bariyer oluşturur. Ayrıca sabahları içtiğiniz limonlu su, hem vücudunuzu dinlendirir, vücudunuzun kaybettiği su miktarını vücudunuza geri verir, nefesinizi tazeler hem de cildinizi güzelleştirerek genç bir cilt kazandırır. Bunun dışında vücudunuzu arındırdığı ve sindiriminizi kolaylaştırdığı için zayıflamanıza da yardımcı olduğu için diyet listelerinde boy gösterir. Limonlu su içmek diş eti iltihaplarına iyi gelir ve dil aralarınızı bile iyileştirir. Ancak limonun içerisindeki asit, diş minenize zarar verebileceğinden dolayı limonlu su içmeden önce ya da limonlu su ile gargara yapmadan önce dişinizi fırçalamanız faydalı olacaktır. Gargara işleminden sonra da dişinizi hemen fırçalamayın bir süre bekleyin.

Limonlu su nasıl hazırlanır?

limonun-faydalari

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.