Zerdeçal Zayıflatırmı Faydaları Nelerdir ?

Zerdeçal mucizevi Hint baharatı

Zerdeçal Nedir ?

Zerdeçal, Hint tıbbında ve mutfağında bilinen en temel baharattır. Vücut direncini arttıran özellikleri nedeni ile bilinen en güçlü anti mikrobiyal ve immün destek etkiye sahip olan bu baharat 8 binden fazla bilimsel makaleye konu olmuştur. Zerdeçal nedir denecek olursa zerdecal,  Curcuma longa isimli bir bitkidir. Curcuma longa faydaları nelerdir demeden önce zerdecal faydalari için temel etken madde olan curcumin bahse konu edilmelidir.

Curcumin nedir ?

Bu süper etkin madde nedeni ile yer yüzünde hakkında en çok  bilimsel makale yazılmış olan zerdeçal ve ondan sonra sıra ile sarımsak, tarçın, zencefil , ginseng yer alır. Zerdeçal Hindistan ve Güney Doğu Asya doğal bitki örtüsünde yetişen bitkinin kurutulmuş köklerinden elde edilmektedir.  Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki zerdeçal içeriğinde bulunan curcumin maddesi bilinen bazı hastalıkların tedavisinde etkinlik açısından en az piyasaya sürülmüş bir ilaç kadar olumlu etki gösterebilmektedir.

Zerdeçal neye iyi gelir Zerdeçal Nasıl Kullanılır ?

Konusunda referans olarak binlerce makaleye dayanılabilir ancak temel olarak zerdeçal tozu içinde yer alan curcumin maddesi 12 başlıkta etkinlik gösterir. Zerdeçal faydaları açısından kıyaslandığı ilaçlar anti inflamatuvar etkili ilaçlar, anti depresan Prozak benzeri ilaçlar, kan sulandırıcı ve ağrı kesici etkili Aspirin vb ilaçlar, Şeker düşürücü oral anti diyabeti  Metformin vb. ilaçlar, diz eklemi iltihabı artrit durumlarında kullanılan ilaçlar, iltihabi bağırsak hastalıları ilaçları ve kolesterol düşürücü etkili Lipitor gibi ilaçlar ile kıyaslanan zerdeçal faydaları açısından ilaçlara eş etkiler göstermiştir.

Zerdeçal neye iyi gelir ?

Zerdeçal Faydaları Nelerdir ?

 • Anti koagülan veya kan pıhtılaşmasını önleyici etkisi zerdecal faydalari arasında Aspirin ile kıyaslanabilecek düzeyde bilinen bir etkidir. Trombosit isimli küçük pıhtılaşmadan sorumlu kan hücrelerinin pıhtılaşma yapan kümeleşme etkisini Aspirin, Plavix, Kumadin gibi önemli yan etkileri de bulunabilen ilaçlarla pıhtılaşma önleyici etkisi kıyaslanan derin ven trombozu ve akciğer embolisi gibi hayatı tehdit eden hastalıklarda yan etkileri göz ardı edilerek kullanılan bu ilaçlara eş değer etkinlikte ve çok yüksek miktarda tüketilmedikçe yan etki de oluşturmayan zerdeçal ile etkin pıhtılaşma önleyici etki elde etmek mümkündür.
 • Zerdecal ile yapılan hayvan deneylerinde elde edilen bulgular zerdeçal ile Prozac ile eş kullanımında majör depresyon gibi ağır bir klinik tabloda tek tek veya kombine kullanımda zerdeçal etkin bir anti depresan olduğunu kanıtlamıştır. Ve hafif depresyon olgularında ilaca alternatif olarak göz önünde tutulması bilimsel olarak kabul görmüştür.
 • Toz zerdeçal içinde yer alan curcumin maddesinin aspirin ve ibuprofen isimli etken maddelerden daha fazla anti inflamatuvar etkiye sahip olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir. Kanser, ülseratif kolit, eklem artriti, yüksek kolestereol ve gezici ağrı sendromlarında altta yatan problem sıklıkla kronik bir inflamasyon süreci olabilir. Bu süreci tersine çeviren her türlü doğal tedavi bu temel hastalıkları da durdurabilir.
 • Anti oksidan ve anti inflamatuvar etkili zerdeçal tozu ve bu toz zerdeçal ile düzenli olarak hazırlanan zerdeçal çayı ile yara iyileşmesinin hızlandığı, akneye bağlı cilt lezyonlarının hızla gerilediği ve sedef hastalığına bağlı deri döküntülerinin hızla düzeldiği saptanmıştır. Hazırladığınız zerdeçal çayı ile yüzünüzde doğal parlaklık elde etmek için atuşman ve yüz beyazlatıcı maske hazırlamanız da mümkün .
 • Kuvvetli anti inflamatuvar etkisi bilinen zerdecal romatoid artrit isimli ağır eklem harabiyeti ile kendini gösteren ve hastalık ilerledikçe eklemlerin kullanılmaz derecede harap olduğu hastalıkta Diklofenak isimli yan etkileri de iyi bilinen bir ilaç ile karşılaştırmalı olarak kullanılmıştır. Bu çalışmalarda zerdeçal etken maddesi curcumin ile en etkin romatizmal tedavi edici sonuç elde edilerek bu tarz kronik ve ağır hastalara önemli bir yüz güldürücü sonuç olmuştur.
 • Zerdecal etken maddesi curcumin ile anti kanser etkinlik ispatlanmıştır. Kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurup kanser hücrelerini öldüren zerdeçal tozu içinde yer alan kurkumin maddesi ile meme, kalın bağırsak, mide ve cilt kanserlerinde olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Pankreas duktal kanser isimli agresif ve kemoterapiye çoğu zaman dirençli olabilen bir kanser tipinde curcumin kullanılarak bazı ümit veren olumlu sonuçlar bildirilmiştir.
 • Şeker hastalığı ve insülin direnci gibi metabolizma bozukluğu hallerinde kan şekerini düşürücü etkisi bilinen zerdeçal mutlaka destek amaçlı hastaların diyetlerine eklenmelidir. Oral anti diyabetik olarak bilinen Metformin isimli ilaca göre kan şekeri regülasyonunda oldukça potent olduğu saptanan zerdeçal Tip 2 Diyabet olguları için insülin duyarlılığını arttıran etkisi ile önemli bir umut teşkil etmektedir. Kronik diyabetik hastalarda körlük ve ayak deformitelerine neden olan ateroskleroz, nöropati ve retinopati hasarlanmasının temelinde yatan iltihabi bozuklukların geri dönüşü açısından da zerdeçal oldukça etkin anti inflamatuvar etkisi ile faydalıdır.

Zerdeçal Zayıflatır mı ?

Zencefil zerdeçal tarçın yoğurt karışımı ile zayıflayanlar olduğu bilinmektedir.

 • Şişmanlık asrın hastalığı olması nedeni ile araştırmacıların bu alanda dikkatlerini çekmiş ve zerdeçal zayıflatır mı ? sorusuna bilimsel olarak cevap aranmıştır. Zerdeçal  ile kilo vermenin mümkün olabileceği ve aşırı kiloya bağlı sağlık sorunlarında zerdeçal tozunun faydalı olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.
 • Mide bağırsak inflamasyonu ile seyreden Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi bağırsağın iltihaplı hastalıkları için kortikosteroid yerine anti inflamatuvar etkisinden faydalanmak için zerdeçal kullanılan hastalarda, bağırsak ve mide yaralarının daha hızlı iyileştiği ve prebiyotik etkisi ile bağırsak florasının da düzeldiği saptanmıştır.
 • Zerdeçal yüksek şeker üzerinde olumlu etkisi gösterdiği ve oral anti diyabetik Metformin göre çok etkin şeker düşürücü potansiyele sahip olması gibi Lipitor isimli anti kolesterol ilaçla da kıyaslanarak yapılan çalışmalarda kolesterolü düşürüp, damar lümeninde inflamatuvar etki ile patolojiye neden LDL düzeyini de düşürücü etkinliğe sahiptir.
 • Ağrı kesici etkinliği oldukça fazla olan zerdeçal ile majör ağrı sendromları yanında inflamatuvar süreç ile kendini gösteren hastalıklarda tedavi edilebilecektir.
 • Steroid ile etkinlik olarak benzerlik gösteren zerdeçal steroid kullanılan pek çok hastalık için tedavi edici olarak etkin kabul edilmektedir. Sedef, romatoid artrit, kronik ağrı sendromları yanında yanık sonrası oluşan ağrıları bile kontrol etmek amacı ile zerdeçal kullanılmış ve faydalı sonuçlar elde edilmiştir.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır ?

Zerdeçal Çayı nasıl yapılır ?

Zerdeçal toz olarak veya zerdeçal çayı olarak bitki çayı şeklinde demlenebildiği gibi bilim adamları zerdeçal içinde yer alan curcumin maddesinin en yüksek etkinliğini yağ içinde ve sıcak ile açığa çıktığını göstermiştir. Bu durumda sıcak bir yağ içinde toz zerdeçal yakılmadan hazırlanacak bir yağlı zerdeçal karışımı soğuduktan sonra sabahları aç karna tüketilebilir. Yağ olarak hindistan cevizi yağı seçilirse hafıza ve alzheimer açısından mucize etkileri olan hindistan cevizi yağını da düzenli olarak kullanıma alabilirsiniz. Zerdeçal hapı ve zerdeçal tozu her zaman aktarlarda bulunan ve halen gıda destek tedavisi olarak da zerdeçal hapı eczane ve aktarlarda satılmaktadır. Zerdeçal tozu, 100 gr 5 tl gibi bir fiyatla satılmaktadır.  Zerdeçal bu kadar olumlu etkisi olmasına rağmen normal doktor önerisi olarak kullandığınız ilaçları bırakarak zerdecal kullanmanız kesinlikle önerilmez ve doktorunuzun önerisi ve desteği ile zerdecal kullanmanız kuvvetle önerilir.

kaynak

 

 

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.