Zencefilin Faydaları

Zencefil nedir, zencefilin faydaları ve zencefilin zararları nelerdir, zencefil neye iyi gelir, zencefil çayı hangi hastalıklarda içilmelidir, zencefil bal soğuk algınlığına iyi gelir mi, taze zencefil etkileri, zencefil kilo verdirir mi? Diyet programlarının olmazsa olmazı, kalp hastalarından soğuk algınlığına kadar çoğu probleme iyi gelen zencefilin kanıtlanmış ve kanıtlanmamış etkileri nelerdir? Bunlara değinerek sizin sorularınıza teker teker yanıtlar almanıza yardımcı olacağız.

Zencefil nedir?
zencefil-nedir
zencefilin faydaları

Zencefil, latincede Zingiber Officinale olarak tanınan ve pembe çiçekleri ile orkideye benzetilen çok yıllık bir bitkidir. Bugün zencefil; Çin, Hindistan, Nijerya, Avustralya, Jamaika ve Haiti gibi ülkelerde kültürü yapılarak tıp dünyasında bir çok hastalıkta kullanılmaktadır. Zencefilin faydaları tüm dünyada zamanla keşfediliyor ve ticareti de yapılıyor. Zencefil, tıbbi etkilerinden dolayı dünyada oldukça ilgi görüyor ve Çin ile Hindistan dünya üretiminin büyük bir kısmını kaplıyor. Zencefil piyasada İki tipte bulunuyor. Bunlardan biri beyaz zencefil: kabuğu soyulmuş rizomIarı kullanılıyor. Diğer tipi ise siyah zencefil olup bitkinin kabuklu rizomları kullanılıyor ve Çin’de üretiliyor. Kurutularak öğütülüp toz haline getirilmiş zencefil kökleri; ilaçların yanı sıra ekmek, tatlı, pasta, şarap ve likör yapılışında kullanılır. Zencefil çayı, soğuk algınlığında ve kırgınlıklarda kullanılır. Ayrıca zencefilin faydaları için bazen yemeklere eklemeniz yeterlidir; zencefil tozu, herkesin bildiği gibi baharat olarak da tüketilir ve bu, bazı diyet listelerinde yoğurt ve benzeri yiyeceklere eklenir.

Zencefilin faydaları, zencefil neye iyi gelir?
zencefil neye iyi gelir
Zencefilin Faydaları saymakla bitecek gibi değil !

Zencefilin faydaları saymakla bitmiyor en iyi bilinen etkilerinden biri mide şikayetlerini iyileştirmesi Amerika’da oldukça ilgi görüyor ve hazım kolaylaştıncı olarak kullanılıyor. Bunun dışında zencefil neye iyi gelir? Bulantı kusmaya karşı vücuda direnç kazandırdığı günde 1 gr zencefil verildiğinde kişide etkili bir şekilde kusmayı önlediği ispatlanmıştır. Ayrıca gibi grip ve nezleye de takviye edici olarak da kullanılıyor. USP klavuzlarında zencefilin faydaları için ise şu bilgiler kayıtlıdır: Zencefil ve zencefil çayı için aromatik ve stimulan yani iyileşmeyi ve vücut sıhhatini uyarıcı olarak kullanıldığı kayıtlıdır. KAD klavuzu ise zencefil için şunları kaydetmiştir: İştahsızlık ve kilo kaybı ile vücudun dirençsiz kaldığı durumlarda koruyucu etkilidir. Ayrıca el ve ayaklardaki soğukluğa iyi geldiği kayıtlıdır. Zencefilin faydaları içinde deniz tutmasına iyi geldiği de kaydedilmiştir. Yapılan çalışmalarda toz edilmiş 19 gram zencefil alan denizcilerde, bulantının azaldığı görülmüştür. Zencefilin faydaları içinde kalp için pozitif inotropik etki (kalbin kasılma gücünü arttırıcı), antitrombotik etki (kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizini engelleyen etki), antioksidan etki (vücutta oluşan ve yok edilmediği takdirde kansere sebep olan serbest radikallerin yok edilmesine yardım eden etki) , migren ağrılarını geçirici etki ve antilipidemik etkileri sayılmıştır.

Zencefil neye iyi gelir? Sorularına sadece ispatlanan etkilerden söz etmek yanlış olur. Henüz ispatlanmamış ama halk arasında oldukça yaygın olarak kullanan etkiler de şöyledir: Karminatif (gaz giderici), özellikle ballı zencefil yani zencefil bal karışımı ile ekspektoran (balgam söktürücü) etki oldukça belirgin hissedilir. Ayrıca zencefil bal astrenjen (doku büzücü) olarak kullanılmaktadır. Zencefilin faydaları Çin’de grip, bulantı, kusma ve nefes darlığı gibi hastalıklarda, Hindistan’da ise farenjitde, hazımsızlıkda ve iştahsızlıkda kullanılmaktadır.

Zencefil ile yapılan farmakolojik çalışmalarla zencefil ekstresi ve zencefil çayı önemli ölçüde plazmadaki kolesterol ve LDL kolesterol seviyesini düşürdüğü, sıçanlarla yapılan deneylerde ise askorbik asite (C vitaminine) yakın düzeyde antioksidan etki gösterdiği ve standardize edilmiş zencefil ekstresinin kireçlenme yaşayan dizlerdeki ağrıyı önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır.

Zencefil çayı zayıflatır mı? Formülü nedir?

zencefilin faydaları

Zencefilin faydaları içinde saydığımız etkiler zencefil çayı hazırlanarak zayıflamaya yardımcı olabilir. Zencefil çayı sindirim bozuklukları, mide burulması, kusma ve gastrit gibi bir çok hastalıkta kullanılan doğal ve halk arasında oldukça yaygın bir çözümdür. Ayrıca zencefil bal soğuk algınlığı ve öksürük gibi özellikle kışın baş belası olan hastalıklarda iyi gelir. Zencefil çayı iştahsızlığa iyi geldiği gibi kişinin aşırı yemek yeme isteğini giderir. Ayrıca sindirim fonksiyonlarını düzenler ve vücuttaki kortizol düzeyini denetleyerek vücudun dengesini korur. Peki zayıflamaya yardımcı zencefil kökü ile zencefil çayı nasıl hazırlanmalı?

Zencefil çayı hazırlanışı: Kullanılan malzemeler: İki tane uzun ve parça parça soyulmuş, ince ince rendelenmiş zencefil, 250 ml (yaklaşık bir su bardağı) su , gerekli olmamakla birlikte isteyen bir tatlı kaşığı bal ekleyebilir (zencefil bal etkilerindan yukarıda bahsedildi).

Zayıflamaya yardımcı zencefil çayı nasıl hazırlanır? Orta ya da yüksek derece ısıtılan su bir kaç dakika kaynatılır. Ardından içerisine ince ince rendelenen zencefil eklenir. Rendelenmiş zencefil kökü de kaynadıktan sonra 5 dakika daha beklenir. Ardından karışım bir bardağa süzülür ve içerisine istenirse bal eklenerek içilir. Boğaz enfeksiyonlarına da faydalı olması için sıcak şekilde içilmesi tavsiye edilir.

Zencefilin zararları

zencefil neye iyi gelir

Zencefil safra taşı olan kişiler tarafından dikkatli kullanılmalı ve tromboksan A2 sentezini inhibe ettiği için yani kanın pıhtılaşmasını önleyici etkisi olduğu için kanama riski olan hastalar zencefili doktor kontrolünde kullanmalıdır. Zencefilin faydaları kadar zararları da oluyor; alerjik yapıya sahip kişilerde hipersensitiv (aşırı duyarlılık) reaksiyonlarına ve dermatitise (deri iltihabıdır, hastanın aşırı hassas olduğu bir maddenin derisiyle temas etmesidir) sebep olabilir, çok yüksek dozda alındığı zaman ise sinir sistemi depresyonu ve kardiyak aritmiye sebep olduğu rapor edilmiştir. Bugüne kadar zencefilin normal dozda kullanımında belirlenen ciddi bir yan etki yoktur.

Zencefil çayı için günde 4 gram zencefil kullanılması önerilir ve en fazla iki bardak zencefil çayı tüketilmelidir fazlasının zararlı olacağı unutulmamalıdır. Bu miktarın aşılması durumunda bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Yapılan çalışmalar, zencefilin aşırı tüketimi söz konusu olduğunda mide ekşimesi, mide yanması ve reflü gibi sorunların ortaya çıkabildiğini göstermektedir. Zencefil terapötik etkileri nedeniyle elbette bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ancak özellikle sakinleştirici ve anti depresanlar ile birlikte kullanılması durumunda istenmeyen etkilere sebep olabilir.

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?