Sağlıklı zayıflama için 7 altın kuralı

Sağlıklı zayıflama piyasada kapsül halinde satılan haplarla, bilmediğiniz gıdaların söylentiden ibaret mucize sularıyla, çabasız, gayretsiz kendiliğinden olacak bir süreç değil ne yazık ki! Eğer fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ve kilonuz sağlık sorunları yaşamanıza sebep oluyor, kendinize güveninizi eksiltiyorsa harekete geçme zamanınız geldi demektir. Sağlıklı zayıflamanın 7 altın kuralını istikrarlı ve kararlı bir şekilde uyguladığınızda hem kilolarınızdan kurtulacak hem de azminizden dolayı kendinizle övüneceksiniz.

zayiflama

# Zayıflamak için altın kural

1- ‘Zayıflamanın 7 altın kuralını okudum ve uygulayacağım’ diye kendinize söz verin ve zayıflamak için kararlı olun.

Hem evinizde hem de dost ortamlarında oturacağınız cazip sofralarda ‘bir kereden bir şey olmaz’ dememeye, yemeniz için ısrar edildiğinde nazikçe reddetmeye ve finali düşünüp her ne olursa olsun gaza gelip yememeye kendinize söz verin. Zayıflamanız için öncelikle disiplinli ve kararlı olmanız gerekir.

# Zayıflamak için altın kural

saglikli-zayiflama

2-Bol Su için.

Sağlıklı zayıflamanın altın kurallarından suyu en başa koyduk, siz de en yakınınızda bir yere, çalıştığınız masaya veya yatarken başucunuza bir sürahi su koymayı unutmayın. Her sabah güne 2 büyük bardak ılık su içerek başlamak vücudunuzdaki toksinlerden arınmanızı, bağırsaklarınızı rahatlatmanızı ve güne daha zinde başlamanızı sağlayacak. Sindirim sisteminizin gece tempolu çalışmayı bırakarak sizinle uyuduğunu ve uyandırmanın en sağlıklı yolunun da su içmek olduğunu unutmayın.

İsterseniz suya vücudunuzdaki ödemleri atmak için salatalık dilimleri ve nane yaprağı da ekleyebilirsiniz. Ya da limon sıkarak tüketebilirsiniz. Gün içinde 3 litre su içmeye özen gösterin. Ama yemek öğünlerinizde veya öğünlere yakın değil. Yemekten yarım saat önce su içmeyi bırakın ve yemekten 1 saat sonra tekrar başlayın.

Zayıflamak için altın kural

hizli-zayflama

3- ‘Madem her şeyi yiyemiyorum o zaman her şeyi içebilirim‘ demeyin

Zayıflamak için su dışında vücudunuza giren içeceklerden bir kısmını artık içmemeniz, bir kısmını da ölçülü tüketmeniz gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki günlük kalori fazlasının %30’unu içeceklerdeki mısır şurubu ve şekerden alıyoruz. Örneğin; gazlı içecekler ve meyve suları gibi paketli içecekleri artık tüketmeyin. Siyah çayı ve kahveyi (şekersiz olarak tabii) az tüketmeye gayret edin. Alkolden kaçının. Alkolün sadece 1 gramında 9 kalori bulunur, varın bir bardaktaki kiloyu siz düşünün.

Zayıflamak için altın kural

saglikli-zayiflama

4- Günlük yemek öğünlerini aksatmayın ama küçültün.

Fakat şunu da aklınızdan çıkarmayın ‘Sabah kahvaltınızı kral gibi, öğle yemeğinizi prens gibi, akşam yemeğini ise fakir gibi yiyin’. En büyük öğününüz 11.00 – 16.00 saatleri arasında olmalı.

Kahvaltıya ‘kral öğün’ dememizin sebebi gece boyunca beslenmemiş ve yavaşlamış metabolizmayı canlandıracak kadar güçlü bir öğün olmasındandır yoksa bol kızartmalı, bol ekmekli bir öğün olmasından değil. Salatalık, domates, 1-2 dilim az yağlı peynir, birkaç ceviz içi ve yumurtayla da doyurucu bir kahvaltı yapabilirsiniz. ‘Ekmek neden yok’ diyecekseniz, beyaz ekmek yerine tam buğday unundan bir dilim ekmek yemenizi öneririz. Fakat şunu da belirtelim ki ekmeksiz bir yaşama alışılmaz diye bir şey yok. Besin değeri yüksek ve vücudunuzu düşünen gıdaları ekmeğin yerine koyarak daha sağlıklı olabilir, daha hızlı kilo verebilirsiniz. Vücudunuzun sağlıklı bir dengede kalması ve vitamin, mineral ihtiyaçlarının karşılanması için gün içinde mutlaka çiğ sebze ve meyve tüketmeniz gerekir. Gün içindeki öğünlerinizde en az 5 porsiyon bu yiyeceklere yer verin. Öğlen yemeğinde ızgara et ve salata veya sebze yemeği tercih edebilirsiniz. Akşam yemeği olarak farklı şeyler hayal etseniz de sebze çorbası veya mercimek çorbası hedefe varmak için en iyi besindir. Ve tabii tok karna uyumamak için akşam yemeğinizi yatmadan en az 4 saat önce bitirmiş olmalısınız.

Hızlı zayıflamak için öğün sayınızı azaltmayın. Öğün azaltarak zayıflamazsınız sadece metabolizmanızın hızını yavaşlatarak ona kötülük etmiş olursunuz. Günlük öğünlerinizde besin gruplarını değiştirin. Örneğin; Bir gün öğle yemeğinde ızgara et yediyseniz, bir sonraki günlerde ızgara balık veya zeytinyağlı yemek yiyin.

Ana öğünlere kadar mideniz kazınıyorsa ara öğünler de önerilebilir. Ara öğünler bir porsiyon meyve veya yoğurt (yoğurt hızlı zayıflamada çok etkilidir) açlık hissinizi bastıracaktır.

Ve mümkünse tüm yemeklerinizi kendi evinizde kendi sofranızda yiyin. Böylece kontrol tamamen sizde olur. Fast-food gibi sağlığa düşman, kiloya dost gibi öğünler mi, ‘Allah korusun’ deyin ve yanına bile yaklaşmayın.

Zayıflamak için altın kural

zayıflama

5-3 beyazı hayatınızdan çıkarın.

Sağlıklı kilo vermenizi engelleyen bu üç düşman un, tuz ve şeker! Hem sağlığınız açısından hem de fazla kilolarınızdan kurtulmak adına rengi beyaz olsa da karakteri fitne olan bu 3 zararlıdan uzak durun. ‘Fırından taze çıkmış ekmeğin kokusuna dayanamam’ diyecekseniz, zayıflamak için dayanmanız gerekecek maalesef! Özellikle beyaz ekmeğin vücudunuza hiç bir yararının olmadığını bilin. Tıpkı yukarıda belirttiğimiz gibi aynısını yazalım tekrar. ‘Ekmeksiz bir yaşama alışılmaz diye bir şey yok!’

Eğer tatlılara karşı hassassanız ve kan şekerinizin seviyesi size depresyona sokuyorsa elinizin altında atıştırmalık meyve kuruları bulundurun. Öğün aralarında abartmadan tatlı niyetine bunları yiyebilirsiniz.

Zayıflamak için altın kural

saglikli-hizli-zayiflama

6- Buzdolabınızın ‘karakterini’ değiştirin.

Madem zayıflamak için gayret ediyor ve yeme alışkanlığınızı değiştiriyorsunuz, buzdolabınızın içindekileri de değiştirin. Tatlı türevi dondurma vb. yiyecekleri raflardan indirin. Buzdolabınız için yapacağınız alışverişlere başlarken küçük bir sepet alın ve içine az kalori içeren, düşük glisemik içeren gıdalar koyun. Yeşil sebzelerle ve limonla buzdolabınızı barıştırın. Kapak raflarına soslar, mayonezler, ketçaplar koymak yerine, maden sularını dizebilirsiniz. İçini düzenlediğiniz kadar kapağın dışına da sizi zayıflama kararınızda dirençli kılacak resimler iliştirin. Bu size inat yaptıracak kilolu bir resminiz de olabilir, finali düşünüp hayal kurduracak zayıf bir resminiz de…

Zayıflamak için altın kural

zayiflama-spor

7- Her gün açık havada yürüyüş yapın.

Zayıflamak için beslenme düzeninize dikkat ederken hareket etmeyi de ihmal etmeyin. Her gün açık havada yapacağınız 30 dakikalık bir yürüyüş beslenme düzeninizdeki değişimi destekleyerek hızlı zayıflamanıza yardımcı olacak ve sizi daha fit gösterecektir. Metabolizmanızın daha fazla çalıştığı sabah saatlerinde kahvaltı öncesi yapacağınız yürüyüşlerin daha da verimli olacağını hatırlatalım.

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirdiğiniz gibi, yürüme mesafesindeki yerlere arabayla gitmekten ve vasıta kullanmaktan da vazgeçerek, asansör yerine merdiven kullanarak hedeflediğiniz kiloya daha zinde geleceğinizi bir kez daha belirtelim. Yapılan araştırmalardan çıkan sonuç, her gün düzenli yapılan 30 dakikalık yürüyüşlerin senede ortalama 7 kilo verdirdiği yönündedir. Yakılan kalori ise yürüyüş tekniğinizle doğru orantılıdır. Hızlı tempolu yürüyüşler daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Zayıflamak için kararlı çıktığınız bu değişim yolculuğunda size son sözümüz şu olacak ´Amacınız İster 3 kilo vermek, ister 30 kilo vermek olsun isterseniz zayıflarsınız. Her şey sizin elinizde… ‘

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?