Yüzde Çıkan Yağ Bezesi Nasıl Geçer, Tedavisi, Ameliyatı ve Nedenleri

Yağ Bezesi Neden Olur, Bitkisel Tedavi ve Ameliyat Yöntemleri İle Nasıl Geçer;

Genellikle yüzde, göz etrafında çıkan yağ bezeleri bitkisel tedavi ile nasıl geçer ve neden olur konusunu işlemeden önce yağ bezesi nedenleri, ameliyatı hakkında bilgilenelim. Yağ bezesi nasıl sıkılır veya sıkmak, patlatmak doğru bir tedavi yöntemi mi inceleyelim;

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri: Milium, siringoma, ksantelazma gibi  yağ bezeleri göz etrafında çıkar. Bunlar zararsız lipomlar olarak bilinir fakat kişiyi rahatsız etmektedir. Aşağıdaki bitkisel tedavi yöntemleri dışında kriyoterapi, lazer ve iğneli operasyonla tedavi edilir.

Yağ Bezeleri Nedir: Epidermal kist olarak da bilinen yağ bezesi; vücutta bulunan (sebum) cilt üzerine yağ salgılamakla görevli olan yağ bezlerinin yolu tıkanması sonucunda yağ bezesi oluşur ve cildin altına yerleşir, bu tür kistlere yağ bezesi denir. İyi huylu bir tümör olarak bilinen bu durum kanser teşkil etmez. Fakat 5 cm. büyüklüğüne gelmiş bir kist (liposarkom) kötü huylu kanser yapabilen ur şeklini alabilir.

Yağ Bezesi Neden Olur: Lipom bir diğer adıyla yağ bezelerinin oluşma nedenleri yukarıda verdik. Bunun dışında sağlıksız beslenme, aşırı yağlı yemekler, yağlı bir cilt. Ayrıca karaciğer yağlanması sonrasında oluşan enzim dengesizlikleri sonucunda kolesterol yapar ve bunun sonucunda lipom yağ bezesi oluşumuna neden olur.

İbrahim Saraçoğlu Yağ Bezesi Bitkisel Tedavisi:1 tatlı kaşığı lavanta çiçeği bir bardak suda 7-8 dakika ağzı kapalı, yavaş bir şekilde kaynatılır ve günde 1 kere içilir. Öğleden sonra aç karnına veya yatmadan 1 saat önce uygulayın. 15 gün uygulayıp, bir hafta ara verip tekrar başlayın. Sırtta çıkan sivilceler için de iyi geldiğini belirtiyor. Bu tedavi yöntemi vücut içinden başlar ve yağ bezelerine iyi gelir. Sırtta, kulakta, yüzde çıkan yağ bezeleri için bitki kürleri yardımcı tedavi olarak kullanılır diyen İbrahim Saraçoğlu, büyük ve geçmeyen kistler için doktora gitmelisiniz şeklinde konuşuyor.

Göz Çevresi ve Yüzde Çıkan Yağ Bezeleri Nasıl Giderilir ;

Bu başlık altında ciltte, boyunda, gözde yağ bezelerini geçirmek için doğal tedavi yöntemleri verilmiştir fakat yağ bezesini sıkmak, patlatmak gibi eylemlerde bulunmayın. Bu tedaviler yok etmek için faydalı olmuyorsa doktora başvurun.

Bal Karışımı: Araştırmalara göre balın içeriğinde yaralara, yıpranmalara karşı onarıcı etkileri vardır ve lipomları geçirmek için kullanılır. %50 oranda bal ve buğday unu karıştırılıp bölgeye sürülür ve sargı beziyle üstü kapatılır. Yatmadan önce yapılan bu uygulama sabah açılır ve temizlenir. Fakat göz çevresinde çıkan yağ bezeleri için kullanılmaz. Boyunda, kulakta veya vücutta çıkan lipomlar için etkilidir.

Buhar ve Sıcak Kompres: Yağ bezeleri nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı buhar veya sıcak kompres tedavisidir. Özellikle yüzde veya göz çevresinde çıkan yağ bezeleri tedavisinde etkisel doğal yöntemdir. Lipomları yumuşatarak kendiliğinden geçirmeye ve yok etmeye çalışır. Temiz bir havluyu sıcak suda ıslatıp sıkın, sonrasında su dolu bir tencereyi ateşe koyarak havluyu üzerine tutun. Buhar havluya geçince yüzünüze kompres yapılır ve bir kaç dakika sonra geri alınır. Bunu tekrarlayabilirsiniz hem sivilce hemde cilt bakımı için iyi gelir. Ayrıca suyun içerisine çok az miktarda lavanta çiçeği atabilirsiniz.

yağ bezesi nasıl geçerDoğal Sirke Tedavisi: Yüzde yağ bezeleri için tehlikeli olabilen bu yöntem vücuttaki farklı bir nokta için faydalıdır. Sirkenin mikrop öldürücü faydaları ve içerdiği asitle yağ bezelerini yok etmek için faydalıdır. Gazlı bez veya sargı bezi üzerine sirke dökün, ardından yağ bezesi çıkan yeri kapatın ve 2 gün bekletin. Sonrasında çıkarıp, temizleyip tekrarlayabilirsiniz. Zamanla yumuşatır ve geçmesi isin yardımcı olur.

Bitkisel Aloe Vera Tedavisi: Aloe Vera içerisinde antibakteriyel etkiler bulunur ve yağ bezelerini küçültmek için de kullanılır. Zamanla yağ bezesi nasıl giderilir sorunuza cevap oluyor. Bitkisel çözüm için Aloe Vera jeli kullanabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı: Sivilcelere iyi gelen olarak bilinen çay ağacı yağı yağ bezelerinin tedavisi için de kullanılıyor. Göz çevresinde çıkan yağ bezeleri dışında tüm vücut için kullanılabilir. Günde 3 kere sorunlu olan bölgeye sürebilirsiniz.

Aspirin ve Limon Suyu Maskesi: Özellikle yüzde çıkan sivilceler ve izleri için uygulanan bu doğal çözüm önerisi, yağ bezelerini geçirmek için de kullanılabilir. Aspirin içeriğinde salisilik asit bulunur ve limon Anti bakteriyel bir meyvedir. Küçük bir yağ bezesini geçirmek için maskeyi yapacaksanız;

Malzemeler: 2 adet aspirin, 1 yarım limon, 2 çay kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı karbonat

Yapılışı: Aspirinler dövülür ve iyice ezilir. Taze limon suyu ile güzelce karıştırılıp diğer malzemeler elde edilir ve yağ bezeleri olan bölgeye bu maske güzelce yedirilir. Yüzde çıkan yağ bezesi nasıl geçer diyorsanız tedavisi için kullanabilirsiniz ayrıca sivilce izleri tedavisinde de kullanılır.

Yağ Bezesi Bitkisel Tedavisi ve Ameliyat ile Nasıl Alınır

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor 5 cm den küçük olan yağ bezeleri ameliyat ile alınmıyor. Farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Büyük veya kötü huylu (liposarkom) kanser teşkil edebilecek kistler ameliyat operasyonu ile yağ bezesi alınır. Lokal anestezi ile uygulanan yağ bezesi alma operasyonu dışında; liposakşın ve iğne tedavi yöntemleri bulunuyor.

Eğer vücutta veya gözde çıkan yağ bezelerini sıkmak, patlatmak gibi çıkarmaya uğraşmayın. İçindeki iltihap çok şiddetli olarak yayılabilir özelliktedir. Eğer kendiliğinden kanıyor veya patlamış ise anti bakteriyel ve hijyen kurallarına uyarak müdahale yapın. Büyük yağ bezeleri nasıl geçer diyorsanız bitkisel tedavi yöntemleri pek işe yaramaz, acil doktora görünmelisiniz. O bölgeden parça alınıp, kistin tehlikesi incelenir.

Eğer göz çevresi haricinde çıkan yağ bezesi varsa sürekli antibakteriyel yöntemler ve sabun ile temiz tutmaya çalışın.

Kist hakkında detay

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.