Yutkunma Sorunu Belirtileri Ve Tedavisi

Yutkunma Sorunu ve Yutkunma Zorluğu Belirtileri


Genellikle yaşlılarda oluşan bir sorun olarak görülen yutkunma sorunu aslında her 25 yetişkin kişiden birinde görülen bir sorundur. Parkinson hastalığıbeyin felci, kas hastalıkları, baş ve boyun kanserleri, Multiple Skleroz ile beraber görülebilen yutma sorununda erken teşhis oldukça önemlidir. Yutma sorunları üzerinde uzmanlaşan terapistlerin uyguladığı özel egzersiz ve teknikler ile tedavisi mümkündür.

Özellikle yaşlılarda sıklıkla görülen yutkunma zorluğu, her 25 yetişkin kişiden birinde görülmektedir. Bir yudum su içerken öksürme veya boğulmaya sebep olan yutma sorunu dünyada yaygın bir sorun olarak dikkat çekmektedir. Yutma fonksiyonu; ağıza alınan katı veya sıvı besinlerin güvenli olarak yemek borusu sayesinde mideye iletilmesidir. Besinlerin bu yolculuğunda bir kısmı yutma ile midede değil; akciğerde son buluyorsa, yutma güçlüğünden söz edilir. Yaşlılarda sıkça görülen yutma sorunu daha genç yetişkinlerde yaşandığı zaman çoğunlukla anlamlandırılamayan bir durumdur. ABD’de 16 milyon ve Avrupa’da ise 40 milyon üzerindeki kişide yutma bozukluğu bulunmaktadır. Ancak Türkiye’de yutma güçlüğü çeken insanların sayısı tam olarak bilinmiyor. Çok farklı yaş gruplarını ciddi anlamda etkileyen yutma sorunu anlaşılması oldukça zor olmakla beraber, bu rahatsızlık tedavi edilebilmektedir.

Genellikle ilk başlarda önemsenmiyor

Bireyler bir sorun olduğunu fark etmesine karşılık bunun bir bozukluk olduğunu düşünmediği için geçiştirilmektedir. Kişi bu sorunu yaşına bağlamakta veya başka hastalıkların sonuncu olan doğal bir süreç olarak kabul etmektedir. Genel olarak yutma sorunu yaşayan kişiler bu sorunun tedavisi için harekete geçmekte gecikmektedirler. Elbette bu süreç yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkilemekte, hastalık gittikçe ilerlemekte ve başka sorunlar ortaya çıkmaktadır. Asıl sorun olan yutma bozukluğunun tedavi edilmemesinden dolayı tekrarlayan ateşli akciğer hastalığı, kilo kaybı ve su kaybı gibi hastalıklar ile karşılaşılabilmektedir.

Önemli bir hastalığın belirtisi olabilir

Yutma sorunu önemli bir hastalığın habercisi de olabilir. Çünkü yutma sorunu yaşlanma haricinde genellikle bir hastalığa bağlı olarak gelişmektedir. Yutma güçlüğü ile birlikte görülen hastalıklar arasında felç, parkinson, MS, Kas hastalıkları, baş ve boyun kanserleri, Amyotrofiklateral Skleroz gibi hastalıklar yer almaktadır. Nörolojik hastalığı bulunan kişilerin %75’inde, felç hastalarının %40’ında, sağlıklı yaşlı bireylerin %15’inde ve Serebral Palsili çocukların %85’inde yutma sorunu görülmektedir.

Önemli belirtileri

Eğer soğuk ya da katı gıdalar yutarken arada da olsa öksürme söz konusu ise, boğazda takılma hissi varsa, yemek yerken boğazı temizleme ihtiyacı duyuluyorsa, yutarken boğazda ağrı hissediliyorsa, istenilen her yemeği yemekten kaçınılıyorsa, tekrarlayan akciğer hastalığı bulunuyorsa kişilerde yutma sorunu olabilir. Bu belirtilerin görüldüğü kişiler en kısa sürede uzman bir doktora başvurmalıdır.

Tedavisi mümkün

Yutma bozukluğu tanısı konulan kişilerin tedavisi mümkündür. Bu kişilerin tanı ve tedavi için geç kalmaması gerekir. Yutma bozukluğu üzerine uzmanlaşmış olan terapistler tarafından uygulanan özel egzersiz ve teknikler ile sonuç almak mümkündür. Kısacası  yutma güçlüğü varsa çözümü de vardır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.