Yorgunluk İçin İyi Gelen Besinler

Çağımızda birçok kişiyi etkisi altına alan yorgunluk için öne çıkan besinler arasında yulaf, kabuklu kuruyemişler, fasulye, mercimek ve nar suyu enerji deposu olarak oldukça faydalıdır.

Yorgunluk ile savaşan enerji deposu besinler arasında yer alanları ve özelliklerini şu şekilde başlıklar halinde açıklamak mümkündür.

Yulaf

Kalsiyum, potasyum ve magnezyum bakımından son derece zengin bir besin maddesi olan yulaf, aynı zamanda enerji veren B vitaminlerini de içermektedir. Magnezyumun yenilen gıdaları enerjiye çevirmek yönünde temel bir görevi vardır. Beslenmede söz konusu olabilecek kalsiyum eksikliği kişinin kendisini enerjisiz hissetmesine neden olabilir. Yulaf aynı zamanda glisemik indeksi düşük bir besindir. Bu sebeple vücudumuza sabit bir miktarda enerji sağlamaktadır. Sağlıklı bir kahvaltı veya atıştırmalık olarak yulaf lapası, yulaf kurabiyeleri ya da müsli deneyebilirsiniz.

Kabuklu kuruyemişler

İçerdikleri iyi yağların yanı sıra vitamin, protein ve mineraller ile dolu olan kabuklu yemişler, enerji azalması yaşandığında tüketilebilecek en ideal atıştırmalıklardır. Ceviz; çinko, potasyum ve enerji veren demir bakımından zengindir. Badem; enerji artıran mineraller arasında bulunan kalsiyum ve magnezyum içermektedir. Yer fıstığı ise; B6 vitamini açısından iyi bir kaynaktır. B6 vitamini gıdalardaki protein ve karbonhidratların vücut tarafından kullanılmasına ve depolanmasına yardımcı olmaktadır. Hangi kabuklu kuruyemiş seçerseniz seçin, aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Sert kuruyemişler yüksek miktarda yağ ve kalori içerdikleri için küçük bir avuç veya 2 yemek kaşığı kadar bir porsiyon ideal tüketim miktarıdır.

Mercimek ve fasulye

Yüksek miktarda lif içeren fasulye ve mercimek enerjiyi yavaş olarak açığa çıkarır. Bu sebeple daha istikrarlı bir şekilde enerji vermektedir. Mercimek, barbunya ve fırında pişirilmiş kuru fasulye enerji seviyelerini sabit tutmak üzere gerekli olan demirden yüksek miktarda içermektedir. Mercimek ve fasulye yemeklerden çorbalara ve salatalara kadar çok çeşitli şekilde kullanılabilen ve tokluk sağlayan besinlerdir.

Nar suyu

Kolesterolü ve şekeri dengeleyen nar suyu, ishali keser ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Zengin bir C vitamini deposu olan nar suyunu bu nedenle kış aylarında bol miktarda tüketmekte fayda vardır. Yaz aylarında ise serinletici meyve suyu ya da ferahlatıcı bir kokteyl olarak tüketilen nar, sağlık bakımından özellikle kış mevsiminde bol miktarda tüketilmesi gereken bir meyvedir. Hatta antibiyotik özellikleri bulunan nar, özellikle vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde savunma sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca nar, “ACE” denilen enzimi engelleyerek tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. 1 bardak nar suyu 2 kadeh kırmızı şaraba, 4 bardak kızılcık suyuna ve 10 bardak yeşil çaya eşdeğer miktarda antioksidan madde içermektedir. Dolayısıyla günlük olarak 1 bardak nar suyu tüketmenin koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.