Yoğurt Kalorisi Zayıflatır mı, Kilo Yapar mı?

Yoğurdun Kalorisi Kaç, Diyette Zayıflatır mı Yoksa Kilo Aldırır mı?

 Yoğurdun kalorisi ve besin değeri incelendiğinde kalsiyum ve protein oranı oldukça yüksek. Peki diyette yoğurt yenir mi, kalorisi kaç, kilo yapar mı ve zayıflatır mı inceleyelim; tüm çeşitlerin kalori miktarı 100 gram üzerinden verilmiştir.

Çeşitlerine Göre 100 Gram Yoğurt Kaç Kalori:

Tam yağlı yoğurt: 84 kalori miktarı var.

Yarım yağlı yoğurt: 57  kaloridir.

Yağsız Light yoğurt: 58,8 kalori.

Koyun yoğurdu: 10 kalori.

Tava yoğurt içinde: 97 kalori değeri vardır.

Meyveli yoğurt: 65,5 kalori.

Süzme yoğurt kalorisi: 122 kalori.

Sarımsaklı yoğurt: 81 kalori.

Probiyotik yoğurt kaç kalori: 91 kaloridir.

Yoğurt Besin Değerleri ( 100 gr. Yağsız Light Yoğurt ) 

255 mg. potasyum.

0.1 mg .demir.

199 mg. kalsiyum.

0.9 mg. C vitamini.

77 mg. sodyum.

0.1 miligram B6 vitamini.

8 gram karbonhidrat.

0.6 miligram B12 vitamini.

4 mg. omega 6 yağ asidi.

157 mg. fosfor.

1 mg. omega 3 yağ asidi.

0.1 gr. niasin.

8 gr. şeker.

19 mg. magnezyum.

2 mg. kolesterol.

Yoğurt Zayıflatır mı, Kilo Verdirir mi? 

Tennessee Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre rejim yaparken ara öğün yemeyenlere göre ara öğünlerde yoğurt yiyen insanların daha hızlı kilo verdiği görülmüştür. Çünkü ara öğünlerde light yoğurt yiyerek tok tutma özelliğinden yararlanan insanların acıkmadığı ve açlığın verdiği yorgunluk, halsizlik durumlarını hissetmedikleri için daha hızlı, daha sağlıklı kilo verdikleri belirtilmiştir. Ayrıca yine aynı araştırmaya göre düşük kalorili yoğurt yiyen insanların kilo verirken vücuttaki sudan değil, yağdan kilo verdikleri görülmüştür. Bu yağ oranı özellikle göbek bölgesinde toplanan yağ oranından verildiği belirtilmiştir.

Böylece yoğurdun bir nebze yağ yakıcı olduğu savunulmaktadır. Yoğurt kilo aldırmaz aksine diyette yoğurt yemek sağlıklı kilo verme açısından faydaları olan bir besindir.

Yoğurt Kilo Yapar mı?

Tek başına yoğurt kilo yapar denilemez. Bir diyetisyen tavsiyesi olan özellikler yağsız light yoğurt kilo aldırmaz. Aksine yukarıdaki faydaları göze alındığında zayıflamak için yardımcı bir yiyecektir. Diyet yaparken çekinmeden yoğurt yenir fakat dikkat edilmesi gereken düşük kalorili ve yağsız olanlar tercih edilmelidir. Yemekle beraber değil ara öğünlerde daha sağlıklıdır.

Yoğurdun Faydaları:

Hepimizin bildiği gibi yoğurtta bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum deyince aklımıza tabi ki kemiklerimiz ve kemiklerimizin güçlenmesi gelir. Bu sebeple ilk başta yoğurt kemiklerimiz için faydalıdır ve birçok kemik hastalığının önlenmesine faydalıdır. Bu hastalıkların başında Osteoporoz gelir.

yoğurt kaç kaloriYoğurt tansiyon hastalarının da tansiyonunu düzenleyici bir yapıya sahiptir. Yapılan araştırmalara göre yoğurt yiyen insanların yoğurt yemeyen insanlara göre yüksek tansiyon hastalığına yakalanma oranları daha düşüktür.

Yoğurt kabızlığa da faydalıdır. Kabızlık durumunda yoğurt yiyen insanın sindirim sistemi hızlanır ve kabızlık durumun engeller.

Yoğurt un sindirimi kolaylaştırması sadece kabızlık sorunun çözmekle kalmak aynı zamanda özellikle erkeklerde kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Yani yoğurdun kanserden koruma özelliği vardır.

Doğal Ev Yoğurt’u Tarifi; Malzemeler;   

2 kilo süt, sütü mayalamak için 1 buçuk yemek kaşığı yoğurt (Bunu köy yoğurdu seçerseniz daha lezzetli yoğurt elde edebilirsiniz)

Evde Yoğurt Tarifi; 

Tencereye aldığımız sütü orta ateşte kaynatın. Taşmaması için ara ara karıştırmanız iyi olacaktır yada üzerine düz olarak tahta bir kaşık koyabilirsiniz. Bir müddet kaynattıktan sonra soğutmak için bir kenara alın. Sütün sıcaklık derecesi serçe parmağınızı sütün içerisine soktuğunda yanmayacak şekilde olmalıdır.

Artık sütü mayalama aşamasına geçebiliriz. 1 Buçuk yemek kaşığı yoğurdu bir bardağa alın.  Aldığınız bu yoğurdun üzerine ılımış sütten kata kata yoğurdu karıştırın yoğurdu bir anda süte katarsanız bu yoğurdun kesilmesine sebep olur o yüzden yoğurdu bardağın içinde ılıştırarak süte eklemeniz gerekmektedir.

Artık maya işlemini gerçekleştirdiniz. tencerenizi temiz bir havlu yada çarşafla sararak en az 5-6 saat dinlendirmeniz gerekecektir. Artık ev yapımı doğal yoğurdunuz hazır.

 Yoğurt; Sütün mayalanması şeklinde oluşan bir besindir. Yüksek derecede kalsiyum, B12, Protein ve B6 vitaminleri içerir. Yoğurdun ilk çıkış noktasının Orta Asya da olduğu tahmin edilip bazı kaynaklar barbar yemeği terimini de kullanırlar. Avrupa ülkelerinin yoğurdu tanıma hikayesi ise Osmanlı’ya dayanmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman’ın Avrupa Krallarına besleyici bir gıda olması sebebiyle hediye olarak göndermesiyle Avrupa’nın yoğurt ile tanışması gerçekleşmiştir.

Yoğurt tarihten bu günlere kadar farklı çeşitlenip günümüze kadar gelmiştir. Yoğurt’un meyvelisi, süzmesi, probiyotik vb. olanları mevcuttur. Bunların yanında yoğurttan üretilen düşük kalorili ürünlerde yoğurt benzeri ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gıdaların bazısı ise şu şekildedir; Keş. ayran ve cacık. Yoğurt kalorisi dışında diğer besinlerin kalori değerini öğrenmek için menüleri kullanabilirsiniz.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.