Yeşil eriğin faydaları

Yeşil Erik Faydaları

Bahar mevsiminin müjdecisi yeşil erik bazen can erik adıyla bazen papaz erik adı ile pazarlarda tezgahları şenlendiriyor. Çocukların gözdesi, hamilelerin nazlı meyvesi, diyet yapanların sevgilisi kütür kütür yeşil erik kaç kalori, diyette kilo aldırırmı, az yesem aklımda kalıyor çok yesem karnım ağrıyor dediğimiz bu güzel meyvenin kaç kalori ve yeşil erik faydaları nelerdir detaylı incelemeye alıyoruz.

Yeşil erik Anadolu coğrafyasında yüzyıllardan beri ağaçları dikilip yetiştirilen ve özellikle Toroslar ve Ege ovalarında oldukça güzel verimi olan bir tarım bitkisidir. Bahar mevsiminde çok tüketilen kışın ise aşeren hamileler tarafından çok özlenen bol sulu ve ekşi yeşil erik güzel Bursa ilimizde eski zamanlarda bir papazın bağında yetişen iri ve koyu yeşil, bol sulu erikten ismini alan papaz erik ile bilinir ve sevilir. Yeşil erik bol miktarda bitkisel lif içerir bu lif içeriği nedeni ile eriğin faydaları arasında başta kabızlık sorunlarına iyi gelmesi sayılır. Kabızlık şikayeti olanların bol bol yeşil erik tüketerek özellikle bu sorunlarını asgariye  indirecekleri bilinir. Kabızlık için ne iyi gelir derseniz yeşil erik ve kırmızı erik başta gelir.

Yeşil erik kaç kalori

Yeşil erik kalori olarak 100 gramında 50 kalori civarındadır. Bu düşük kalori değeri sebebi ile bahar aylarında detoks amaçlı yapılan diyetlerde veya kilo koruyucu diyet listesi içinde yeşil erik kalori olarak rahatlıkla bulunabilecek bir meyvedir.  Lif oranı yüksek olması nedeni ile bağırsak fizyolojisini de düzenleyici özelliği ile kabızlık dışında probiyotik bakteri florasının da artışı ile ayrıca önemli bir diyet destekcisidir. Ayrıca kalp damar sistemi ve yüksek tansiyon hastaları eriğin içeriğinde bulunan Magnezyum ve Potasyum gibi minerallerden dolayı olumlu etkilenir.

Bu iki element kalp ve damar sağlığını koruyucu etkileri nedeni ile tercih edilir. Fakat her şey gibi eriğin faydaları yanında zararları olarak kabul edilebilecek durumlarda vardır. Erik içeriğinde şeker oranı 100 gr erik içinde 10 gr kadar olduğu için şeker hastalarının bolca ekşi erik yediğinde meyve şekeri yüklenmesi ile karşı karşıya kalabileceği ve yeşil erik kalori dert etmeyenlerin bazen bol tuz ile ekşi erikleri yedikten sonra tansiyonlarının fırlayabileceğini de aklımızdan çıkarmamamız gerekir.

 

Was this article helpful?

Related Articles

8 Comments

 1. Hande

  Şöyle olsa da yesek ya kütür kütür 🙂
  İnsan ne zaman görse canı çekiyor.

 2. Fatmagül

  Yıllardır yediğimiz doymadığımız eriğin ishal dışında bir kötü tarafını görmedim.

 3. Metin ala

  Herkesin aksine eriği yiyemem.Biri önümde yerse tüylerim diken diken oluyor.Ama yararlarını okuduğumda keşke yiyebilsem diyorum.

 4. Furkan

  Ne kadar çok sevsekte ne kadar yararlı olsada herşeyin fazlası zarardır.Lütfen sağlığınız için sizde abartıya kaçmayın.

  1. paramedikal

   Evet fakat tek başına erik değil eriği tuzlayarak yemek çok daha büyük bir sağlık sorunu diye düşünüyorum

 5. Taha başoğlu

  Eriği çok seviyorum,siyah olsun yeşil olsun malta eriği olsun hiçbirine hayır diyemiyorum.Ne olursa olsun erik yemeye devam edicem.Ama yararını öğrendim inşallah dahada fazla abartmam yerken.

 6. Kerim

  Durmadan erik yiyorum.Ama zararı yokmuş bu cidden beni çok mutlu etti.

 7. Merve Kozcu

  Yaz ayının vazgeçilmezleri diyebilirim. Erik cidden güzel bi meyve. Şu anda canım çekti 🙂
  Ve sağlıklı bi meyveymiş öğrenmiş olduk. Teşekkür ederim.

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.