Yeşil Çay ve Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?

Yeşil çay, ilk olarak Çin’de tüketilmeye başlayan ve Asya başta olmak üzere birçok ülke de yaygın olan bir içecektir. Bu içecek kan basıncını düşürmekten tutun da kanseri önlemeye kadar çok sayıda hastalığa şifadır. Binlerce yıldır ilaç niyetine kullanıldığı da söylenebilir.

Peki neden yeşil çay ? Yeşil çayın sağlığa siyah çaydan daha fazla faydalı olmasının nedeni olarak işlenme şekli gösterilebilir. Siyah çay fermantasyona izin verecek şekilde işlenirken, yeşil çayın işlenmesi fermantasyonu engelliyor dolayısıyla yeşil çay içerdiği maksimum miktarda antioksidan ve polifenol sayesinde bir çok fayda sağlıyor.

Yeşil çay neye iyi gelir? Daha önce duymadığınız yeşil çayın faydaları nelerdir?

Kilo Vermek

Yeşil çay metabolizmayı hızlandırıyor. İçerisinde bulundurduğu polifenol, yağ yakımını sağlayarak vücudun barındırdığı yağları yakmak adına müthiş yardımcı bir içecek oluyor.

Diyabet

Yeşil çay, beslenme sonrası kan şekerinin yükselişini yavaşlatan glikoz düzeylerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Bu, yüksek insülini ve yağ depolamasını önleyebilir.

Kalp Hastalığı

Bilim adamları, yeşil çayın kan damarları üzerinde çalıştıklarını, kan damarlarının sertleşmesini önlediğini ve kan basıncındaki değişime karşı daha iyi dayanabilmelerine yardımcı olduğunu düşünüyorlar. Ayrıca, kalp krizinin başlıca nedeni olan pıhtı oluşumuna karşı da koruma sağlayabilir.

Yemek Borusu Kanseri

Yemek borusu kanseri riskini azaltabilir, ancak genel olarak kanser hücrelerini çevresindeki sağlıklı dokulara zarar vermeden yok ettiği de yaygın şekilde düşünülmektedir.

Kolesterol

Yeşil çay kandaki kötü kolestrolü azalttığı ve iyi kolesterol ve kötü kolesterol oranını dengelediği bilinen bir gerçektir.

Alzheimer ve Parkinson

Alzheimer ve Parkinson’un neden olduğu bozulmayı ertelediği söyleniyor. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, yeşil çayın beyin hücrelerini ölmekte olan ve hasar görmüş beyin hücrelerinden koruduğunu gösterdi.

Diş Çürükleri

Araştırmalar, yeşil çayın bileşiminde bulunan maddelerin boğaz enfeksiyonlarına, diş çürüklerine sebep olan bakteri ve virüsleri yok etme etkisine sahip olduğu yönünde. Bu anlamda boğaz ağrısı veya diş ağrısı gibi rahatsızlıklarınız varsa iyi gelen şeyin yeşil çay olduğunu bilmelisiniz.

Kan Basıncı

Düzenli olarak yeşil çay tüketimi, yüksek tansiyon riskini azalttığı düşünülmektedir.

Depresyon

Theanine, yeşil çay yapraklarında doğal olarak bulunan bir amino asittir. Bu madde rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki yaratması ile bilinir ve içenlere büyük fayda sağladığı düşünülmektedir. Bu anlamda günlük hayat stresiyle ya da depresyonun etkisi ile rahatlamaya ihtiyaç duyarsanız size iyi gelen şey yeşil çay olacaktır.

Cilt bakımı

Yeşil çay, görünüşte kırışıklıklara ve yaşlanma belirtilerine de yardımcı olabilir. Bunun nedeni, antioksidan ve anti-inflamatuar etkileridir. Yapılan çalışmalar,  yeşil çayı  güneşin cilde olan zararlı etkilerini azaltabileceğini göstermiştir.

Artrit

Artrit, vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durumdur. Ayak bileği, diz, el bileği vb. eklemlerin iltihaplanması ile birlikte şişme, sertleşmeye yol açan hastalıklar ve eklemlerde ağrı gibi durumlara neden olabilir. Yeşil çay ise romatizmal artrit riskini azaltmaya veya romatoid artriti önlemeye yardımcı olur.

Alzheimer

Yeşil çay, beyin işlevini artırmada ve hafızamızı güçlendirmede yardımcı olur. Alzheimer için bir tedavi yoktur, evet ancak bunun önlenmesini ve görülme şansını azaltabilirsiniz. Yeşil çay, Alzheimer belirtisi olan beyindeki asetilkolinin azalmasına yardımcı olur.

Parkinson

Yeşil çayın içerisinde bulundurduğu antioksidanlar, beyindeki Parkinson’a neden olabilecek hücrelerin zarar görmesini önlemeye yardımcı olur. Parkinson bir çeşit beyin tümörü / kanserdir. Düzenli olarak yeşil çay içmek Parkinson riskini azaltır ve önler.

Karaciğer Hastalıkları

Araştırmalar yeşil çayın, karaciğer yetmezliği olan kişilere yardımcı olduğunu ortaya koymuştur ve aynı zamanda hastalığın riskini azalttığını göstermiştir.

Yaşlanmaya karşı

Yeşil çay, yaşlanmaya karşı savaşmaya yardımcı olur. Yeşil çayda bulunan “polifenol” isimli antioksidan ömrü uzatır ve yaşlanmaya karşı iyi gelir.

Yeşil Çay Zayıflatır mı ? konulu yazımızı detaylı bilgi için öneriyoruz.

Obezite

Yeşil çay,  yağ hücrelerini durdurur ve böylece obeziteyi önler ve yeşil çay zayıflatır mı? sorusuna kesin bir cevap oluşturur. Sağlıklı bir diyet yapıyorsanız ek olarak  sık egzersiz yapıyor ve düzenli olarak yeşil çay içiyorsanız obeziteye karşı güçlü bir savunma mekanizması oluşturdunuz demektir..

Gıda Zehirlenmesi

Yeşil çay da gıda zehirlenmesi ihtimalini azaltır. Yeşil çayın içinde “Catechin” var. Catechin, gıda zehirlenmesinden sorumlu bakterileri öldürür. Catechin’in , bu bakteriler tarafından üretilen toksinleri de azalttığı araştırmalar sonucu bulunmuştur.

Bağışıklık

Yeşil çayda pek çok polifenol ve flavonoid bulunur. Bu, bağışıklık sistemimizin bizi hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı mücadelede daha güçlü hale getirmesine yardımcı olacaktır.

Soğuk Algınlığı

Yeşil çay, soğuk algınlığı ve grip karşısında oldukça etkilidir. Yeşil Çay, aynı zamanda bulaşma riskini de azaltır. Yeşil çayda bulunan C vitamini, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde yardımcı olur.

Saçlar İçin

Yeşil çay,  saç dökülmesinden sorumlu olan DiHidroTestesteron’un artmasını engeller. Bu yüzden eğer saç dökülmesi probleminiz varsa iyi gelen şey yeşil çay olacaktır. Ayrıca sedef hastalığı ve kepek gibi yaygın saç problemlerini de önler. Yeşil çay, saç büyümesine yardımcı olur ve onları daha yumuşak yapar.

Ağrı Kesici

Yeşil çay belirli ağrı tiplerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir fincan sıcak yeşil çay günde iki kez içerek en iyi sonuçlara ulaşmanız olasıdır. Akut ağrı tedavisinde yardımcı olmayabilir ve en iyi tedavi şeklinizi belirlemek için doktorunuzla danışmanın yerine geçmez, ancak size alternatif ağrı kesici olmayı sağlayabilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.