Yenidoğan bebeklerde bağırsak hareketleri

YENİ DOĞAN BEBEĞİN BAĞIRSAKLARININ ÇA­LIŞMASI

Yenidoğan dönemi doğum sonrası ilk 4 hafta veya 28 günlük süreci içine alan dönemdir. Bu dönemde yenidoğan bebek anne karnında plasenta yani rahme tutunan eş aracılığı ile sağladığı beslenme ve kan dolaşımı evrelerini artık kendi dolaşım ve mide bağırsak sistemi ile sağlamaya çalışır. Anne karnında her bebek ağız boşluğu, yutak ve yemek borusu, mide ve bağırsak sistemi ve kalın bağırsak ve anüs gibi bütün sindirim ve boşaltım organları oluşmuş vaziyettedir. Bu durumda ki bir bebek rahim içini dolduran amniyon sıvısını ağzının içine alır ve bu aldığı sıvı mide bağırsak sindirim kanalını geçer ve anüs yolu ile dışarı atılır. Bu döngü bebeğin sağlıklı olduğu durumlarda sorunsuz olarak meydana gelir. Plasentanın sağlıklı işleyişi, amniyon sıvısının yeterli varlığı  bebeğin mide bağırsak gelişimi için elzemdir. Ynai anne karnında ki bebek amniyon sıvısını yutar steril bir ortam olan mide bağırak siteminden geçiririr ve tekrar büyük abdest olarak içinde bulunduğu amniyon sıvısının içine boşaltır. Taki doğum ile birlikte bu süreç doğal olması gereken dış ortam etkenleri ile oturmaya başlar. Şöyle ki:

Anne sütü emmeye başlayan bebek ortama adapte olmaya başlar.

Meme emmeye başlayan bir bebek öncelikle anne sütü yeterli oluşana kadar bir miktarda açlık ile birlikte emdiği sütün hemen tamamını bağırsakları ile vücuduna alarak anne sütünün ilk bir haftalık sürede ki kıymetli ‘kolostrum’ halk arasında ilk ağız olarak adlandırılan ve bağışıklık sistemini güçlendiren immun globulin gibi özellikli moleküllerden zengin kısmı ile azami derecede beslenir. Bu sırada bebeğiniz emdikçe kaka yapmasını beklemeniz uygun değildir bağırsak içeriği ancak oluşmakta ve azami olarak aborbe edilen anne sütünden atık çok az olmaktadır. Ancak amniyon sıvısı yutarken bağırsak içinde kalabilen az miktarda amniyon sıvısı vb fötal sıvılar mekonyum adı verilen ilk kaka olarak  koyu yeşil renkli ve kıvamlı olarak atılır. Bu ilk koyu yeşil renkli kaka yani mekonyum sonrası yenidoğan bebeğin fizyolojik emme ve dışkı oluşturma süreci biraz zaman alır ve anne sütü ile beslenen bir yenidoğan bebek 2-3 günde bir sefer dışkı yapabilir.

Yenidoğan bebek birkaç gün kaka yapamadıktan sonra huzursuzlanmaya ve karnında bazen ağrı ve gazda yapan bu dışkıyı atmaya uğraşır genellikle bu süreç yenidoğan bebeği yoracak bir faaliyettir. Ve başarı ile kakasını yapan bebek derin bir uykuya dalar. Bu dışkı alışkanlığı zaman içinde annenin sütü arttıkça ve bebeğin de emme gücü arttıkça eş zamanlı olarak daha bol süt ve bağırsak florası oluşumu ve bağırsak hareketlerinin sağlıklı olarak olgunlaşması ile yenidoğan bebek dışkılama sayısıda zamanla artış gösterir.

Biberon ve ek gıda beslenmesi

İnek sütü veya ek gıda, mama ile beslenme gerekliliği olan bebeklerde anne sütü yetersiz olduğu durumlarda elbette anne sütü gibi bir dışkı ve bağırsak fizyolojisi oluşmayacaktır. İnek sütü veya katkılı yenidoğan mamaları ile dışkı sayısı 2-3 gibi günde fazla sayıda ve dışkının miktarı fazla ve kıvamı sert olacaktır.

Yenidoğan bebeklere biberon ile besleme yapıldığında biberon ile emerken hava yutan bebeklerde gaz sorunu öne çıkabilir. Bebeğiniz ishal olduğu durumlarda büyük abdest içinde sümüksü müküs veya kan veya yeşil renkli pis kokulu bir dışkı olası bir infeksiyonu düşündürmeli ve yenidoğan bebeklerin infektif ishallere çok duyarlı olduğu da akılda tutularak en azından pediatri hekimine danışılmalı veya bir çocuk acil servisinde dışkı kültürü veya dışkı mikroskopik incelemesi ile olası iltihabi durumlar göz önünde tutulmalıdır.

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.