Yenidoğan Bebekler de İshal ve Kabızlık

YENİDOĞAN BEBEĞİN BAĞIRSAKLARININ ÇA­LIŞMASI:

Doğum günü veya daha ertesi gün bebeğin bağırsaklarının çalışmasıyla mekonyum denilen yeşilimsi siyah renkte bir madde çıkar. Bu renk sonra kahverengiye ve sarıya döner. Eğer bir bebek ikinci gününün sonunda bağırsaklarını boşalta­mamışsa, doktora haber vermek gerekir.

 

MEME EMEN BİR BEBEĞİN BAĞIRSAKLARI ÇOK VEYA AZ ÇALIŞABİLİR :

Meme emen bir bebek ilk haftalarda günde bir kaç defa dışarıya çıkar. Bazılarında ise her meme emmeden sonra bağırsakları çalışır. Genellikle büyük abdest açık sarı renktedir. Bu macunumsu veya krema kıvamında olabilir. Fakat hiç bir zaman sert olmaz. Meme emen bebeklerin çoğu 1, 2 veya 3 aylıkken bağırsak hareketleri gitgide azalır. Bazıları günde bir defa dışarıya çıkarlar, diğerleri ise iki günde bir ve­ya daha aralıklı olarak dışarı çıkarlar. Herkesin günde bir dışarı çıkması gerektiğine inanarak yetişmiş bir anneyi de bu durum endişelendirir tabii. Fakat bebek rahat olduğu sürece endişelenecek bir şey yoktur. Meme emen bir bebek 2 veya 3 günde bir dışarıya çıkmaya başlasa bile kakaları  yine ay­nı şekilde yumuşak kalır.

Bazı meme emen bebekler seyrek kaka yapıyorlarsa ara­dan 2 veya 3 gün geçince ıkınıp, sıkınmaya başlarlar. Fakat kaka yaptıkları zaman yine de kakaları açık renkli ve krema kıvamındadır. Bu durumu ancak şöyle izah edebilirim. Dışarı çıkan madde sıvı haldedir ve bu bağırsakların iyi çalıştırıp anüse gerekli basıncı yapamamaktadır. Bu konuda doktorunuzla konuş­malısınız. Bebek henüz kuru besinler istemese bile bu devrede beslenmeye bunlardan biraz katmanın yararı vardır. Günde 2 veya 4 tatlı kaşığı haşlanmış veya konserve kuru erik püresi genellikle iyi netice verir. Böyle bir zorlukta müshil vermeye lüzum yoktur. Devamlı olarak supposituvar veya şırınga kulla­nılmasına da taraftar değilim. Çünkü bebek bunlara alışmaya başlar. Bu problemi kuru erik veya başka yiyeceklerle hallet­meye çalışın.

 

BİBERONLA BESLENEN BEBEĞİN BAĞIRSAK HAREKETLERİ:

İnek sütüyle beslenen bebek genellikle baş­langıçta 1-4 defa dışarıya çıkar. Fakat bazı bebeklerin 6 defa dışarı çıktıkları da görülmüştür. Bebek büyüdükçe bu sayı aza­lır ve günde 1 veya 2 defaya iner. Eğer bebeğin sağlığı yerin­de ve kakasının kıvamı iyiyse dışarı çıkma sayısı önemli değildir.

İnek sütüyle beslenen bebeklerde kaka açık sarı veya koyu bej renktedir ve macunumsudur. Bununla beraber bazı küçük bebekler daha çok omleti andıran ve aralarında yu­muşak maddeler olan yumrular halinde büyük abdest edebi­lirler. Bebek rahatsa ve kilo alıyorsa bu önemli değildir.

İnek sütü içen bebekte bağırsak hareketlerinde en genel şikâyet büyük aptestin sertliğidir.

 

Biberonla beslenen bebeklerin pek azında ilk aylarda ye­şilimsi renkte suluca kaka olabilir. Mamaya daha da fazla şeker konuldukça, durum daha da kötü olur. Şiddetli bir anlamı olabilir ve durumu doktorla konuşulmalıdır. Fakat bir doktorla temas mümkün değilse o zaman mamadaki şekeri olduğu gibi çıkarın. Eğer bebeğin sağlığı ye­rindeyse ve kilo alıyorsa ve doktor bir bozukluk bulamamışsa o zaman buna aldırış etmeyebilirsiniz.

 

BAĞIRSAK HAREKETLERİNDEKİ DEĞİŞİKLİK:

Eğer bir bebeğin bağırsak hareketleri bir diğerinden biraz fark­lıysa, bebek sıhhatli olduğu sürece bunun önemli olmadığını gördünüz. Bebeğin bağırsak hareketleri büsbütün değişirse bunun bir anlamı olabilir ve durum doktorla konuşulmalıdır. Eğer önceleri macun gibi olan büyük abdest yumru yumru, veya daha gevşek olur, daha sık dışarı çıkarsa o zaman bebekte hafif bir hazımsızlık veya hafif bir bağırsak enfeksiyonu var demek­tir. Eğer bebeğin bağırsakları iyice gevşer, daha sık dışarıya çı­kar, kakası yeşilimsi renk alır ve kokusu da değişirse bu ishal gibi hafif veya şiddetli bir bağırsak enfeksiyonu belir­tisidir. Dışarı çıkma gecikir, ondan sonra kaka çok sert dursa bu da bir soğuk algınlığı, boğaz ağrısı veya başka bir hastalığın başladığı anlamına gelebilir, daima da böyle olması şart değildir. Mikrop kapma bağırsakların daha ağır hareket etmesine sebep olduğu gibi iştahı da kapatılabilir. Genellikle dışa­rıya çıkmanın sayısı ve rengi bunun yumuşaklık ve kokusun­daki değişiklik kadar önemli değildir.

Bir yenidoğan bebeğin ishali olduğu zaman büyük abdestte sümük gibi bir madde genellikle gözükür. Bu da bağırsakların tahriş edil­diğinin başka bir işaretidir. Hazımsızlık olduğu zaman da bu gözükebilir. Bu çok daha yukardan soğuk algınlığı olan veya sıhhatli yeni doğmuş bir bebeğin boğazından ve nefes borusun­dan da gelebilir. Bazı bebekler ilk haftalarda bir hayli sümüğümsü madde çıkarırlar.

Yiyeceklere yeni bir sebze ilâve edildiği vakit (Bu diğer besinlerin ilavesinde daha az gözükür) bunun bir kısmı olduğu gibi bağırsaktan çıkıp dışarı atılır. Eğer bu bağırsak gevşemesi, sümük gibi kaygan bir madde ve rahatsızlığa sebep oluyorsa bir dahaki sefer bu sebzeden daha az verin. Eğer rahatsızlık yoksa aynı miktar sebzeyi verin veya bebek bunu daha iyi sin­dirmeyi öğrenene kadar miktarı yavaş yavaş arttırın.

Büyük abdest havayla karşılaşınca renk değiştirip yeşil veya kahve rengi olur. Bunun da önemi yoktur.

Az miktarda kan büyük abdestin dışında gözükürse bu zorluk yüzünden anüste bir çatlak olduğu anlamına gelir. Bu kanama önemli değildir. Fakat doktora hemen haber vermek ve kabızlığı tedavi etmek gerekir. Bu psikolojik ve fi­ziksel sebepler yüzünden önemlidir. Dı­şarı çıkmalarda büyük miktarda kanamalar ender gözükür ve bu bağırsakların hatalı yapısından olabilir. Bazısı ise şiddetli ishal veya bağırsağın bir kısmının içeri kaçması yüzünden olabilir. Hemen doktor çağırılmalı veya  çocuk has­taneye götürülmelidir.

Detaylı olarak bebeklerde ve çocuklarda ishal neden olur , nasıl geçer konusunda detaylı yazımızı mutlaka okuyun.

Was this article helpful?

Related Articles

1 Comment

  1. Fadime Bebekli

    Anne sütünün faydaları ve ishal, kabızlık üzerine olan etkisi hakkında çok faydalandım yazar Arzu hanım sanırım kendiside anne olduğu için bu konuyu çok detaylı ele slmış ve bir temel başvuru içeriği hazırlamış. Teşekkür ederim. Fadime

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.