Yemlik Otunun Faydaları Nelerdir?

Yöresel lezzetlerden olan ve bu mevsimde oldukça aranan bir bitki olan yemlik otu sevilen bir bitkidir. Peki, lezzeti dillere destan olan yemlik otu nasıl yenilir ve yemlik otunun faydaları nelerdir?

Bu mevsimde yemlik otu oldukça yoğun aranmaktadır. Yemlik otunu tanıyanlar onunla ilgili yapılabilecek yemek tarifleri ararken, ilk defa duyanlar ise yemlik otunun nasıl bir bitki olduğunu ve yararlarını merak ediyorlar. Bu yazıda yemlik otunun hangi zamanlarda ve ne şekilde yenileceğini, yemlik otunun faydalarını bulabilirsiniz.

Faydalı bir bitki olan yemlik otu tüketimi çok eskilere dayanmaktadır. Oldukça faydalı olan ve lezzetiyle sofralarda yer bulan yemlik otu otların padişahı olarak da bilinir. İlkbahar mevsiminde özellikle Nisan ve Mayıs aylarında kolayca bulabileceğiniz yemlik otu hem damağınıza ve hem de sağlığınıza olumlu etki edecektir. Yemlik otu çeşitlerine bakıldığında 3 çeşidinin olduğu biliniyor. Bunlar çayır yemliği, dağ yemliği ve tarla yemliğidir. Çayır yemliği yalnızca sulak bölgelerde yetişir ve tadı oldukça da güzeldir. Tarla yemliği ekilip biçilen tarlalarda yetişir. Dağ yemliği ise, dağlık alanlarda bulunur ve şifalı türün bu olduğu bilinir.

Halk arasında padişah otu olarak da bilinen yemlik otunun faydaları arasında şunlar sıralanabilir:

– Mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir.

– Demir ve kalsiyum bakımından tam bir depodur.

– Kansızlığın önlenmesi için faydalı bir kaynaktır.

– Vücudun direncini arttırır.

– Sindirimi kolaylaştırır.

– Göz sağlığı için çok faydalıdır.

– İştahı açar.

– Migren tedavisi için en iyi doğal kaynaktır.

– Saçlara iyi gelir.

– Cildi korumaktadır.

– Kemikler için gerekli A vitaminini bulundurur.

– Yaraların iyileşmesinde önemli rol oynar.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.