Yaz Aylarının Cilt İçin Önemli 6 Mucizevi Besini

Bu yazımızda tavsiye edeceğimiz besinler cildinizdeki hasarları onarıyor ve yaşlanmayı geciktiriyor. Yaz mevsiminde sofranızdan eksik etmemeniz gereken 6 önemli besin. Hepimiz pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak isteriz. Özellikle kış mevsiminde soğuk ve kuru hava sebebiyle yıpranan cildinizi yaz aylarında tüketeceğiniz mucizevi meyve ve sebzelerle tekrar Pürüzsüz ve sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Domates

Domatesin içeriğinde bulunan bol miktardaki likopen maddesi ciltte yaşlanma ve kuruluğu önleyici özelliğe sahiptir. Özellikle yaz mevsiminde domatesi yemeklerinizde, salatalarınızda, kahvaltılarınızda veya tek başına ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Çilek

Çileğin içinde bol miktarda antioksidan bulunur. Bu sayede cilt hücrelerinde oluşan hasarların önlenmesinde ve giderilmesinde önemli rol oynar.

Biber

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için yaz aylarında tüketilebilecek ürünlerden biri de biberdir. İçeriğinde bulunan C vitamini ile antioksidan görevi yapan kırmızı ve yeşilbiberi yaz mevsiminde taze olarak kolayca bulabilir, yemeklerinizde ve salatalarınızda veya atıştırmalıklarınızda kullanabilirsiniz.

Salatalık

Salatalıkta A, B1 ve C vitaminleri ile potasyum ve biyotin bulunmaktadır. Bunlar yeni cilt hücrelerinin üretilmesinde yardımcı olur. Yaşlanmayı geciktirici ve cildi nemlendirici özelliği bulunan salatalık, vücudun su ihtiyacını karşılama konusunda da etkili olduğundan dolayı cildi nemlendirmede ve kurumasını önlemede yardımcı olur.

Zeytinyağı

Kış mevsiminde toplanarak sıkılan ve bir süre dinlenmeye bırakılan zeytinyağı, yaz mevsiminde her türlü yemekte, çeşitli salata veya atıştırmalıklarda kullanılabilir sağlıklı bir yağ çeşididir. Tüketildiğinde cilde fayda sağlayan bu yağ, aynı zamanda cilde dışarıdan da uygulanabilme özelliğine sahiptir. Zeytinyağı sadece cilt için değil, saçlarınız için de bugün mucize kaynağıdır.

Semizotu

Semizotu özellikle A, C ve E vitaminleri ve madensel tuzlar bakımından oldukça zengindir. Söz konusu vitaminler ciltteki pürüzlü görünümü azaltır, cildi nemlendirir, sıkılaştırır, parlatır ve ciltteki lekelerin daha çabuk temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca yaz aylarındaki zararlı güneş ışınlarından ve ciltte oluşan yanık veya kızarıklıklardan korunmak için bu vitaminler son derece etkilidir. Sulu yemeği yapılabilen semizotunu salatalarınıza eklemek suretiyle de tüketebilirsiniz.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.