Göz İltihaplanması Tehlikesine Yaz Aylarında Dikkat

Özellikle yaz aylarında göz iltihaplanması konusuna dikkat edilmesi gerekirken, hastalıklardan korunmada en önemli koşul ise hijyendir. Göz enfeksiyonları sıklıkla karşılaşılan göz hastalıkları arasında bulunmaktadır. Yine göz enfeksiyonları ise sıklıkla karşılaşılan kırmızı göz sebebi olarak dikkat çekmektedir. Göz ön yüzeyinde bulunan konjonktiva tabakasının yoğun damar nedeniyle göz aşırı kızarık ve ağrılı bir duruma gelebilir. Burada sorun genellikle bakteriyel kaynaklıdır. Bakteriyel enfeksiyonlar temasla bulaşabildiği için ilk önce hastanın diğer gözüne bulaşır. Ardından hastaya yakın temasta bulunan kişilere de geçebilir. Seyrek olarak görülen viral enfeksiyonlar aslında daha çok tehlikelidir. Çünkü çok kolay bulaşabilir ve salgınlara sebep olabilir. Ayrıca gözün ön yüzeyindeki kornea tabakasında da sorun yaşanabilmektedir.

Hastalıklardan korunmada en önemli konu hijyendir. Kişinin el hijyeni iyi olursa ve el göz temasını oldukça dikkat edilirse enfeksiyon oluşması ve bulaşması olasılığı oldukça zayıftır. Aynı evde göz enfeksiyonu olan bir kişinin havluları kesinlikle ayrı tutulmalı ve mümkünse kâğıt havlu tercih edilmelidir. Hastanın ilaç tedavisi öncesi ve sonrasında elleri sabunla iyi şekilde yıkanmalıdır.

Genellikle hastalarda görülen en büyük yanlış; ellerinde tuttukları peçeteyle gözlerini silmeleri ve tekrar el avuç içinde saklamaya devam etmeleridir. Ellerimiz genelde kirlidir. Enfekte olmuş göze sürüldüğünde bez elde tutunmaya devam edildiği sürece daha da kirlenir. Ardından aynı peçeteyi yeniden gözünüzde sürdüğümüzde enfeksiyon bulaştırmaktan başka bir şey yapmış olmayız ve bu durum son derece tehlikelidir.

Özellikle saat 11.00 ile 16.00 arasında mümkün olduğu kadar dışarı çıkmamaya dikkat edin. Çeşitli alerjik konjonktivit türleri olmasına karşın alerjik faktörlere maruz kalmak ve kaşıntı; göz iltihaplanmasının tipik özelliklerindendir. Genellikle alerji faktörlerinden uzak durulması, güneş gözlüğü ve şapka kullanılması önemlidir. Tıbbi tedavi yöntemleri olarak antialerjik göz damlaları, suni gözyaşı damlaları ve bazen de kortizonlu damlalar kullanılmaktadır. Hastalığın genel bulguları arasında ise; kaşıntı, kızarıklık, yanma, sulanma, batma, göz kapağında şişlik ve ışıktan rahatsızlık yer almaktadır.

Her türlü göz hastalığı ve enfeksiyon durumunda mutlaka göz doktoru kontrolünden geçilmelidir. Muayene olmadan önce eczaneden ilaç alarak kullanmak bazen hastalığın daha da kötüleşmesine sebep olmakta ve görme kayıplarına dahi neden olmaktadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?