Yaz Alerjisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz alerjisi bakımından yaz aylarında birçok risk faktörü bulunmaktadır. Güneş alerjileri arı sokması nedeniyle ortaya çıkabilen oldukça ciddi olumsuz sonuçlar doğururken, ilaç alerjileri ve besin alerjileri ile yaz aylarındaki polenler ise birçok kişi için çok ciddi riskler içermektedir.

Güneş alerjisi kimi zaman yanlışlıkla güneş yanığı ile karıştırılmakta ve bu sebeple hastalar için tanı koymakta geç kalınabilmektedir. Güneş yanıkları güneşe uzun süre maruz kalınan yerlerde görülürken, genellikle 2-3 saat sonra ortaya çıkan ağrılı kızarıklıklar şeklinde belirti vermektedir. Güneş alerjisine duyarlı olan kişilerde ilk 30 dakika içinde ciltte kaşıntı, şişlik, kızarıklık ve kabarıklık gibi belirtilerle ortaya çıkar. Güneş alerjisi bulunan kişilerin tatile çıkmadan önce doktorlarına danışmaları ve bilgi almaları önemlidir.

Bahar aylarında pek çok çocuk ve erişkin de aşırı düzeyde burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, burun ve göz kaşıntısı, gözlerde sulanma ve batma şeklinde seyreden alerjik rinit; halk arasında bilinen ismi ile saman nezlesi, sanılanın aksine sadece ilkbaharda görülen değil, bazı kişilerde yaz boyunca ve hatta sonbaharın ilk aylarına kadar sürebilen bir rahatsızlıktır. Yaz aylarında arı sokması nedeniyle anafilaksi ismi verilen ve öldürücü olabilen şiddetli alerjik reaksiyonlar da görülebilmektedir. Vücudun önemli bir kısmında kızarma, kaşınma, karın ağrısı, vücutta şişme, çarpıntı, bayılma ve ishal gibi belirtiler gösteren arı sokmaları ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Arı alerjisi olduğu bilinen kişilerin doktorları tarafından verilmiş hazır adrenalin iğneleri bulundurmaları ve reaksiyon anında bu iğnelerin uyluğun hemen ön-yan tarafından uygulanması ise hayat kurtarıcı olmaktadır.

Yaz aylarında en başta ağrı kesiciler olmak üzere bazı ilaçların kullanımında artış olduğu dikkat çekmektedir. Hep ilacın alerjiye ve ölümcül sonuçlara yol açabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Hiçbir ilaç alerjisi gelişmemiş bireylerde ilaç alerjisinden korunmanın en iyi yolu; ilaçların doktor tavsiyesiyle ancak gerekli durumlarda ve yeterli sürede kullanımıdır. Dolayısıyla ilaçların yanlış kullanımları alerjiye ve ölümlere yol açabilmektedir.

Alerji hastalarının tatile çıkarken düzenli kullandıkları ilaçları beraberinde götürmesi ve doktor önerisi olmadan ilaçların yarıda bırakılmaması oldukça önemlidir. Diğer yandan bu hastaların otel seçimi konusunda da dikkatli olmalarında yarar vardır. Alerjik hastaların sigara içilmeyen odalarda kalması ve akar alerjisi bulunan hastaların özellikle nemli bölgelere seyahat ettiklerinde halı bulunmayan otelleri tercih etmesi, hayvan alerjisi bulunan hastaların evcil hayvan kabul etmeyen otelleri seçmesi ya da oda seçiminde bu konuda otel görevlilerini uyarması; şikâyetlerin kötüleşmesini önlemek bakımından yararlı olacaktır. Kış ayları boyunca kullanılmayan yazlıklarda toz sebebiyle ilk günlerde alerjik şikâyetlerde artış olabileceği de unutulmamalıdır. Gıda alerjisi bulunan hastalar tatil boyunca tüketecekleri besinlerin içeriklerine çok dikkat etmelidirler. Bu durum özellikle açık büfe servis uygulaması olan ve yiyecek içeriğinin birbiriyle karışmasının mümkün olduğu ortamlarda ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Bu hastaların otel mutfağı çalışanlarını alerjileri konusunda bilgilendirmeleri ve ayrıca yanlarında adrenalin oto enjektörlerini bulundurmaları hayati önem arz eder. Tatil bölgelerinde yaşanabilecek başka bir sorun ise havuz dezenfeksiyonunda kullanılan klordur. Özellikle astım rahatsızlığı bulunanlarda yüksek klor oranları nefes darlığı, öksürük ve hırıltı ile seyreden astım ataklarına sebep olmaktadır. Klora karşı duyarlı kişilerde aynı zamanda ciltte kaşıntı, gözlerde yanma, kızarıklık, batma ve sulanma gibi şikâyetlerin ortaya çıkmasına da sebep olabilir. Geçmiş yıllarda benzer sorun yaşamamış hastaların denizi veya klor kullanılmadan dezenfekte edilmiş havuzları tercih etmeleri gerekir. Ancak klora bağlı olarak bilinen bir sorun yaşanmamış ise, bu hastaların havuz kullanımında bir sakınca yoktur.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?