Yaş Maya Maskesi Tarifi ve Cilde Faydaları

Beş Yaş Gençleştiren Yaş Maya Maskesi Tarifi ve Cilde Yararları

Evlerde unlu mamüllerin içeriklerinde kullanmak üzere kuru maya ve yaş maya olarak paketler halinde hazır olarak satılan mayalar bulunur. Beş yaş gençleştiren yaş maya tarifimizi işte bu hazır yaş maya’dan hazırlayacağız. Maya ile ilgili kısa bir bilgiledirme yaptıktan sonra yaş maya maskesi tarifi ve yaş mayanın cilde faydalarını makalemizde bulabilirsiniz.

Doğada çiçek, meyve gibi doğal glukoz ortamında rahalıkla oluşan ve tek genellikle hücreli mikroorganizmalardan oluşan ökaryot yapısındaki mantarlara maya denir. Ekmek gibi birçok unlu mamülü kabartmak, alkollü içki üretimi ve yakıt pili çalışmaları gibi kulanım alanları vardır. Bizim evlerimizde kullandığımız maya saccharomyces cerevisiae türü olup bu maya çeşidi çok uzun zaman önce kulanılmak üzere fermatasyonunda farklılıklar yapılmıştır.

Yaş Maya Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 1 paket (42 gr) yaş maya
 • 0,50 ml ılık su
 • 1 çay kaşığı toz şeker

Beş Yaş Gençleştiren Yaş Maya Maskesi Yapılışı; 0,50 ml ılık suyun içerisine 1 paket yaş mayayı ekleyin ve su ve mayayı karıştırın. Ardından yarım çay kaşığı toz şekeri ekleyin ve terar karıştırın. Hazırlamış olduğumuz bu karışımı 10 dk kadar sıcak bir yerde bekletin. 10 Dakikanın sonunda maya köpük köpük hale geldiyse yani mayayı canlandırdıysak artık maya maskesini uygulamaya geçebiliriz.

Maya Maskesi Uygulaması; Maske uygulamasına geçmeden önce cildimizin temiz olduğundan emin olmamız gerekir çünkü maya maskesi cildimizdeki gözeneklere işleyecek ve cildimize yararlı olanan tüm mineralleri bize verecektir. Kirli cilde maya maskesi uygulandığı taktirde gözenekler kirlerle dolacak ve maya faydalı olacağına zararlı olacaktır. Cildimiz temiz ise hazırlamış olduğumuz karışmı cildimize masaj yaparak yedire yedire sürüyoruz. tüm maya karışımını yüzümüze yedirdikten sonra 45 dakika kadar maya cildimizde kuruyana kadar bekliyoruz. Süre sonunda ılık su ile cildimizi yıkıyoruz. Maya maskesi uygulamasından sonra buz kalıplarıyla cidimize yapacağımız masaj cildimizdeki hem kılcal damarları harekete geçirecek hemde gözeneklerin küçülmesini sağlayacaktır.

Yaş Maya Maskesinin Cilde Faydaları

 • Maya cildi nemlendirir.
 • İçinde bulunan protein sebebiyle cilt dokularını  yeniler ve cildin daha fazla nefes almasını sağlar.
 • Maya sayesinde cilteki pütürlükler yok olur ve cilt pürüzsüz bir görünüme sahip olur.
 • İçerdiği potasyum cildin dokularına işleyerek dokuları dolduran toksileri dışarı atarak temizler.
 • Cildi yeniler.
 • Eğer mat ve sorunlu bir cildiniz varsa, cildin matlığını yok eder.
 • Maya sayesinde cilt daha az maddelere karşı alerji duymaya başlar. Alerjiyi önler.
 • B2 ve B6 vitaminleri ciltteki yağ dengesini düzenleyerek sivilce problemine çözüm olur.
 • Cilt üzerindeki yaraları yada irinli sivilceleri dezenfekte eder ve daha hızlı iyileşmesini sağlar.

yaş maya maskesi tarifi

Maya Maskesi Ayda Kaç Kere Yapılır?

Yaş maya maskesi uygulama süresi tamamen cildin yaşlanmasıyla alakalıdır. Mesela 20’li yaşlarda ayda 1 kez yapılacak maya maskesi yeterli olurken, 30’larda ayda iki defa, 40’larda 3 defa, 50’lerde ise ayda 4 defa uygulama yapılabilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.