Yaş Maya Maskeleri İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Yaş Maya İle Saç, Yüz Maskesi Yapılışı ve Faydaları 

Yaş maya bir çok alanda kullanıldığı gibi güzellik alanında da en önemli bakım maskesi ürünleri arasındadır. Yaş mayadan bir çok kozmetik alanında faydalanmak mümkün. Yaş maya ile cilt bakımı ne işe yarar bakalım;

Yaş Maya Maskeleri Ne İşe Yarar: Aşağıda vermiş olduğumuz maya maskeleri tarifleri; göz altı kırışıklıkları, saç maskesi, göz çevresi, yağlı ciltleri dengeleme, cilt lekeleri gibi sorunlara iyi gelir. Ayrıca yüz rengini dengelemeye yarar.

Saçlara Bakım Yapmak İçin Maya Maskesi: Dolgun saçlara kavuşmak ve saçları beslemek için yapılan bu yaş maya maskesi aynı zamanda saçları güçlendirerek dökülmesini engellemeye çalışır.

Malzemeler;

 • Yaş maya
 • Badem yağı
 • Zeytinyağı

yaş maya maskesi ne işe yararUygulanışı: Yaş maya zeytinyağı ve badem yağı tam bir karışım olana kadar iyice karıştırılır. İyice yedirilen bu karışım biraz dinlendikten sonra saç diplerine sürülür. saç diplerinde yaklaşık kırk beş dakika bekleyen bu karışım sonrasında iyice durulanarak yıkanır. Dilerseniz resimdeki gibi bir poşet ile bekleyebilirsiniz. Yaş maya saçtan zor çıkacağı için iyice durulanmalıdır. Düzenli kullanımda saç köklerini güçlendirecek ve güçlü saçlara sahip olacaksınız.

Cildi Canlandırmak İçin Sütlü Yaş Maya Maskesi: Bu süt ile yapılan cilt maskesi yüze canlılık veren kür olarak bilinir. Yüzdeki dengeyi sağlamak için yapılır. Daha çok yaşı ilerlemiş kişilerde daha olumlu sonuçlar verir.

Malzemeler;

 • Süt
 • Yaş maya

Sütlü Maya Kürü Yapılışı: Yaş maya ve süt iyice ezilene kadar karıştırılır, krem kıvamını alana kadar işlem devam eder. Daha sonra iyice kıvam alan bu maske cildin her yerine eşit bir şekilde sürülür, her bir köşesine sürülmelidir. İyice beklemek gerekmektedir, maske yüzde kurumalı. İyice kuruduktan sonra yüz maskesi hafifçe nemli bezle silinmelidir. Sonrasında eğer rahatsız eden kalıntılar oluşmuşsa yıkamak en uygunudur. Yaş maske yaşlar ilerledikçe daha sık kullanılmaktadır. Gençlerin cildi daha taze olduğu için yaş mayayı hemen emip etki göstereceği için ayda bir kullanılması en uygunudur. Ancak yaş ilerledikçe ayda iki ya da üç kere kullanımı daha etkili bir sonuç için gereklidir.

Yüzdeki Kırışıklıkları Yok Etmek İçin Yaş Maya Maskesi: Yüzdeki yıpranma ve kırışıklar için bu doğal tedavi iyi geliyor. Hem yüzü beslemekte hemde gözaltı kırışıklıklarından kurtulmak için birebir.

Malzemeler;

 • Yaş maya
 • Maden suyu
 • Elma

Gözaltı kırışıklıkları İçin Maske Tarifi: Öncelikle elmalar iyice ezilerek macun kıvamına getirilir. Hiç bir pütürlü görünümün kalmaması gerekmektedir. İyice ezildikten sonra içerisine maden suyu eklenerek karışım iyice birbirine yedirilir. Karışım tek bir ürün gibi olunca içerisine yaş maya eklenir ve iyice yumuşayıp yüze sürülür kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Kıvama geldiğinde cilde güzelce sürülür ancak her yerine eşit sürmek etkili sonuç için gereklidir. Her yerine eşit bir şekilde yaydıktan sonra bir yere uzanarak pul pul dökülene kadar kuruması beklenir. Yaklaşık kırk beş dakika bekledikten sonra artık maske kurumuş ve pul pul dökülen görüntüye ulaşmış demektir.

yaş maya ile cilt bakımıEl yardımıyla bu maske yüz üzerinden çıkarılır. Ovalayarak çıkarıldıktan sonra artık kalan kısım varsa iyice yıkanmalıdır. Kurulandıktan sonra yüz maskesi işlemi tamamlanmıştır. Kendi kendi kuruması çok önemlidir ve düzenli olarak uygulandığında zamanla kırışıklıkların yok olduğunu göreceksiniz. Ayrıca göz altı kırışıklıklarını gidermek için iyi geliyor.

Kuru Cilt İçin Nemlendirmeye Yarayan Yaş Maya Kürü: Eğer yüzünüz kuru cilt tipine sahip ve kuruma, dökülme, pul pul olma gibi sorunlar yaşıyorsanız bu bitkisel kuru cilt maskesi tam size göre.

Malzemeler;

 • Zeytinyağı
 • Yaş maya
 • Yumurta akı

Kuru Cilt İçin Maya Maskesi Nasıl Yapılır: Yaş maya iyice ezilip yumuşatıldıktan sonra içerisine yumurta akı katılır ve iyice köpükleşene kadar çırpılır. Köpük köpük olduğunda çırpma işlemi sona erer ve sonrasında içerisine zeytinyağı eklenerek tekrardan çırpma işlemi gerçekleştirilir. Burada önemli olan kıvam, üçünün birbirine karışması ve tek bir ürün gibi görünmesiyle daha doğru yapılır.

kuru ve yağlı ciltler için maya maskesiO kıvam yakalandığında karıştırma işlemi sona erer. Yüzün her yerine yayılarak sürülür. (Yanak, çene, boyun, alın) Her yere sürülmesi daha etkili bir sonuç verecektir ve ne ince ne de kalın bir tabaka halinde sürülmelidir. Kalın sürülen kür kurumayacağı için orta kalınlıkta sürülen maske hem işe yararlık hem de kuruması açısından önemlidir. İyice sürülen maske yaklaşık bir saat yüz durmalıdır. İyice kuruduktan sonra yüz güzelce yıkanır ve sonrasında gliserinli sabunla yıkanarak cildin ihtiyacı olan nemi yüzde tutmak mümkün olur. Düzenli olarak yapıldığında ve her ay belli günlerde yapıldığında cildin artık pul pul dökülmediğini ve daha nemli, daha güzel olduğunu göreceksiniz.

Yağlı Ciltleri Düzeltmek İçin Yaş Maya Maskesi: Yağlı ciltler için uygulanan bu doğal maske tarifi yüzdeki yağ oranını dengeler ayrıca yüz temizliği için gereklidir.

Malzemeler;

 • Yaş maya
 • Sirke
 • Limon
 • Soda

Sirke, Limon, Soda Karışımlı Maya Maskesi Uygulanışı: Yaş maya iyice ezilir ve toz haline toz kıvamına getirilir. Sonrasında içerisine soda eklenir ve iyice karışım birbirine yedirilir. Limon ve sirkeyi en son eklemek önemlidir. Çünkü yaş maya ve limon, sirke beraber çok uzun süre temas halinde durursa limon ve sirkenin içerisindeki maddeler güçlü olduğu için yaş mayanın yapısını değiştirilebilir. En son olarakta karışımın içerisine limon ve sirke eklenir ve iyice birbirine yedirilip macun kıvamını alır. Hiç bekletilmeden yüzün her yerine eşit bir şekilde sürülür ve kalın bir tabaka halinde sürülür. içerisinde aşındırıcı limon ve sirke olduğu için kuruyana kadar bekletilmesi gerekmez. Yaklaşık yirmi beş dakika bekletilip yüz güzelce yıkanır. Nemlendirici sürmek cildi tekrar yağlandıracağı için nemlendirici sürmekten kaçının. Kendi haline bırakın. Mümkünse maskeyi yıkarken cildin yağını alan bir sabunla yıkamayı tercih edin. Düzenli olarak yaptığınızda limon ve sirke cildinizdeki fazla yağı alacak, soda ve yaş maya cilde zarar  vermesini engelleyerek harika sonuçlar ortaya çıkacaktır. Tek yapmanız gereken yılmadan, sıkılmadan düzenli olarak yapmanız.

Ciltteki Rahatsız Edici Yüz Lekeleri İçin Yaş Maya Maskesi: Eğer yüzde cilt lekeleri ve sivilce izleri varsa bu maske tarifi doğal tedavi için birebir. Ayrıca şuradaki sivilce izleri doğal yollarla nasıl geçer yazımıza bakınız.

Malzemeler;

 • Yaş maya
 • Hamur kabartma tozu
 • Limon suyu

Sivilce Lekeleri İçin Kürün Uygulanışı: Yaş maya iyice ezilir ve yumuşak kıvama gelinceye kadar işleme devam edilir. Ezilen yaş maya içerisine hamur kabartma tozu eklenir. Ancak püf noktaya dikkat etmek gerekir. Öncelikle hamur kabartma tozu limon tarafından köpürtülür, limonla hamur kabartma tozu birleştikten sonra yaş mayanın içerisine eklenir. Ayrı ayrı eklendiğinde istenen sonuç gerçekleşmeyecektir. İstenen kıvama gelinceye kadar karıştırılan karışım  bir süre bekletildikten sonra cilde sürmeye hazırdır. Mümkünse ağzını kapatarak beş dakika bir yerde bekletmeniz hamur kabartma tozunun daha aktif hale gelebilmesi için gereklidir. Beş dakika sonra oluşan karışım ciltte beğenilmeyen, lekelerin olduğu yere güzelce sürülür. mümkünse sadece lekeli olan yerlere sürmeye çalışın. Yaklaşık on dakika bekletildikten sonra yıkanmalıdır. Daha uzun süre ciltte durduğunda hamur kabartma tozu ve limon cildi tahriş edebilir. Yıkandıktan sonra kurulanmalı ve cildin kurumaması için güzelce nemlendirilmelidir. Düzenli olarak haftada bir gün yapıldığında bir ay sonunda lekelerde azalma olduğuna, renklerin açılmaya başladığını göreceksiniz. Yüz rengini açan ve sivilce lekelerine de iyi gelen bu doğal yöntem aynı zamanda cilt renk dengeleyicidir.

Porselen Görünümlü Yüz Beyazlatıcı Etkili Yaş Maya Maskesi: Pürüzsüz bir cilt rengi için bu maske etkilidir. Yüz beyazlatmak için de kullanabilirsiniz. Renk dengesini yakalayıp yüzün rengini de açar. Ayrıca şuradaki yüz beyazlatıcı maskeler maskelerin yapılışına bakınız.

Malzemeler;

 • Yaş maya
 • Mısır unu
 • Tarçın
 • Nişasta

yaş maya maskesinin faydalarıYapılışı: Yaş maya ve mısır unu beraber karıştırılarak iyice ezilir ve un kıvamına getirilir. Mısır unu yaş maya içerisinde kaybolmalıdır. Sonrasında içerisine nişasta eklenir ve karıştırılmaya devam edilir. İyice karıştırıldıktan sonra son olarak içerisine tarçın ilave edilir ve karışım tamamlanır. Yaş mayanın tüm bu karışımı içine çekmesi ve bu toz halindeki maddeleri tutması gerekir. Bu maske yüze dikkatli bir şekilde uygulanır. Sert yapısından dolayı düşebileceği için hemen sonrasında bir yere uzanılmalı ve bir saat kadar o pozisyonda beklenmesi gerekmektedir. Haftada bir kere uyguladığında porselen görünümlü, pürüzsüz, beyazlamış ve mükemmel bir yüze kavuşacaksınız.

Yaş Mayanın Cilde ve Yüze Faydaları

 • Bazı hamilelerin cildinde rahatsız edici lekeler oluşmaktadır. Yaş maya sürüldüğünde bu lekelerin giderilmesini sağlar.
 • Gençleşmek isteyenler düzenli olarak yaş maya sürdüğünde zamanla daha genç görünecektir, kırışıklıkları yok edecektir.
 • Rahatsız edici akneler yaş maya sayesinde yok olur. Sivilcelerin doğal tedavisinde kullanılır. Ayrıca sivilce lekelerine iyi gelir.
 • Ciltte rahatsız eden alerjiler oluşuyorsa onları yok etmek için yaş maya kullanılır.
 • Ciltte kan dolaşımını hızlandırır ve ölü hücreleri yok ederek canlandırır.
 • İçerisine konulan ekstra maddelerle yüz beyazlatıcı özelliği kazanır. Yüz beyazlatmak için de kullanılabilir.

Was this article helpful?

Related Articles

2 Comments

 1. Çopur Gelin

  Yaş maya maskesi ile cildimin çakır çukur bütün sorunları düzeldi öyle ki yeniden görücü bile gelmeye başladı yaş maya veya ekşi maya maskesi ile mucize elde etmek isteyen varsa çopur gelin takibe devam edin.

 2. ebru

  porselen görünümlü yüz beyazlatıcı etkili yaş maya maskesine konulan malzemelerin oranı nedir acaba?

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.