Yağlı Cilt Bakımı Bitkisel Maske ve Kür

Yağlı Cilde İyi Gelen Bitkisel Maske ve Kürler

Kiminin derdi kuruyan cilt olsa da, kimisinin ki ise yazımıza konu olan yağlı ciltler olmaktadır.  Ki yağlı cildin yüze patlayan gözenekler ya da siyahımsı lekeler olarak yansıdığı da düşünüldüğünde, çok çirkin görüntüler kaçınılmaz olabiliyor. Bu yazımızın devamında, “Yağlı Cilde Ne İyi Gelir?” sorusunun cevabını bulacaksınız. Bu sorundan kurtulmak için, yazıyı sonuna kadar dikkatlice okumanız yeterli olabilir.

İşte Yağlı Cilde İyi Gelen Bitkisel Maske Çözümleri;

Elma Sirkesi Kürü: Yağ çözücü etkisi, kanıtlanmış bir gerçektir. Sizde ciltte aşırı yağlanma ile  karşılaşıyorsanız, bu sorununuzu ortadan kaldıracak elma sirkesi kürünü deneyebilirsiniz.

Elma sirkesi ve doğal maden suyunu aynı miktarlarda olacak şekilde karıştırın. İçerisine birkaç damla limon damlatın. Ardından hazırladığınız bu karışımı, pamuk ya da benzeri bir şey ile, yüzünüzü temizler gibi sürün. Bu karışım aynı zamanda cildinizdeki siyah lekeleri de giderecektir. Kürü cildinize uyguladıktan sonra, kısa sürede göreceğiniz etkilerine inanamayacaksınız. Elma sirkesi kürü aynı zamanda cildinizin parlak ve sağlıklı bir görünüme sahip olması içinde etkili yöntemlerin başında gelir.  Kürü cildinize uyguladıktan birkaç saat sonra, cildinizin yağlardan büyük oranda arındığını ve gözle görülür bir parlaklık kazandığının farkına varacaksınız.

Kadife Çiçeği Kürü: Yağlı ciltlere iyi gelen maskeden birisi de, kadife çiçeği kürüdür. Evde rahatlıkla hazırlayıp uygulayabileceğiniz kadife çiçeği kürü sayesinde, yağlı ciltten kurtulabilir, aynı zamanda sağlıklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Birkaç kaşık kadife çiçeğini, 2 su bardağı dolusu musluk suyuyla karıştırın. Ardından karışımı on dakika bekletin ve cildinize uygulayın.  Uygulama işlemini yine pamukla yapmalısınız.  Birkaç gün kadife çiçeği kürünü uygulamanız, cilt yağlarınızdan kurtulmanız için yeterli olacaktır.

yağlı ciltlerSalatalık Maskesi: Cildi hem sivilcelerden arındırmaya, hem de yağ oranını dengelemeye yarayan cilt maskelerinden birisi de, salatalık maskesidir. Yağlı cilde ne iyi gelir? Sorusuna verilecek etkili cevaplardan birisi de, diyetlerde de sık sık kullandığımız salatalıktır.  İki dilim salatalık ve bir yemek kaşığı limon suyunu iyice ezin. Salatalıkta sıvı bir hale gelecektir. Daha sonra cildinize pamuk yardımı ile sürün. 20 dakika sonra, ılık su ile salatalık maskesini cildinizden arındırın. Sık sık uygulayabileceğiniz yağlı cilde iyi gelen salatalık maskesi, cildin yağ dengesini sağlayacağı gibi, parlak ve daha canlı bir görünümde kazandıracaktır.

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri;

Bu kürlerin yanı sıra, uygulanabilecek bazı basit yöntemler de vardır. Yağlı ciltlerin bakım ve temizlikleri, normal yapıda olan ciltlere göre daha zordur.  Yağlı ciltler için bakım ve temizliğini bir arada yapabileceğiniz doğal bir yollardan birisi de aşağıdaki gibidir.

İki yemek kaşığı kaynamış sıcak su ve bir yemek kaşığı buğday kepeğini, iyice karıştırın. Bu karışıma süt kıvamı verinceye kadar karıştırın. Daha sonra yüzünüze sürün. Karışımı yüzünüze sürerken, ılık bir yapıya sahip olması önemlidir. Yarım saat kadar sonra, karışımı cildinizden ılık su yardımıyla arındırın.

Cildin Yağlanmasını Önlemek;

Cildin yağ oranının bozularak fazla yağlı bir yapıya sahip olması, bölgede bir takım sivilcelerin ve siyah lekelerin oluşmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için bir dizi kurallara uymanız gerekebilir. Yukarıda bahsettiğimiz kürleri düzenli aralıklarla uygulayarak önlemek mümkün ayrı olarak, bulunduğunuz yerin şebeke suyununda önemi büyüktür. Cildinizi temizlerken doğal ancak kaliteli temizleme suları kullanabilirsiniz. C vitamini açısından zengin olan besinleri tercih etmenizde, ayrıyeten yararlı olacaktır. Cildinizi yağlardan arındırmak için, kuru bırakmamaya da özen gösterin. Zira cildin kuruması, pullanmaya ve yaşlılık belirtilerinin daha çabuk ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Bu yazımızda sizlere, Yağlı cilde ne iyi gelir? sorusunun cevaplarını verdik. Unutmayın! İyigelen.Net’te, mutlaka size iyi gelen bir şeyler olacaktır.

Was this article helpful?

Related Articles

1 Comment

  1. aycan

    Cilde en iyi gelen şeylerden bir tanesi de bence macadamia yağı türkiye de henüz az bilinen bir yağ. cilde verdiği rahatlık harika. Ben doa kozmetikte buldum macadamiayı bilginize.

Leave A Comment?