Yağ yakan besinler ile bel inceltme

İdeal Vücut ölçünüze kavuşmak için gereken besinler, özellikleri ve yağ yakan besinler olarak bilinir.

Durduğunuz yerde fazladan egzersiz yapmaksızın bel inceltme, karın düzleştirme mümkün olsa ne kadar iyi olur değil mi? Elbette düzenli egzersiz yaparak çok daha hızlı elde edeceğiniz bazı faydaları gıda tüketiminizi yağ yakan besinler ile değiştirerek durduğunuz yerde metabolizmanızı hızlandırarak elde etmeniz mümkündür. Bel inceltme ve karın düzleştirme aslında bu bölgelerimizde bulunan yağlardan kurtulmaktan başka birşey değildir.Bunu hızlandıran yağ yakan besinleri günlük diyetimize ekleyerek oldukça etkili bir yağ yakma profili geliştirebiliriz. Yağ yakan besinler listemizde damak tadınıza uygun seçeceğiniz birkaç ürünü bile sofranızda sürekli bulundurmanız size düzenli yağ yakma ve metabolizma hızlandırma açısından oldukça katkı sağlayacaktır.

bel_inceltme
Yağ yakan besinler ile bel inceltme artık daha kolay

Yağ Yakan Besinler olarak başlıca tüketmeniz gereken yiyecekler şunlardır :

Yeşil Yapraklı Yiyecekler

Yeşil yapraklı yiyecekler sadece yemeklerinize kalorisiz lezzet katmakla kalmaz aynı zamanda çeşitli besin maddelerini (A, C, K vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum) almanızı sağlar ve sindirimi de kolaydır. Salatanızı ıspanaklı yapabilir, çorbalarınıza hardal yaprakları ekleyebilir veya garnitür olarak yeşil yapraklı yiyeceklerden tüketebilirsiniz.

yag_yakan_besinler
Yağ yakan besinler listesinin başında yeşillikler geliyor

 

Nane

Nane, ödemi ve hazımsızlığı önler. Gün içerisinde buzlu naneli çay içebilir veya suyunuzun içine birkaç nane yaprağı atabilirsiniz.

yag_yakan_besinler
Nane gibi yağ yakan besinleri düzenli tüketerek bel inceltme,karın düzleştirme gibi hedeflerimize daha hızlı ve sağlıklı ulaşabiliriz

Paprika Biberi

Bu güzel renkli sebze vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan antioksidanlarla (özellikle C vitamini ve beta karoten) doludur. Aynı zamanda sindirim sistemini destekler, metabolizmayı çalıştırır ve fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Özellikle çiğ hâlde tüketilmesi önerilir.

yag_yakan_besinler

Somon Balığı

Somon balığında kalori, doymuş yağ ve sodyum oranı azdır, öte yandan mükemmel bir protein kaynağı olması sebebiyle omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir.

yağ yakan besinler

Goji Berry

Goji berry yüksek anti oksidan içeriği ve metabolizma arttırıcı etkisi ile son yıllarda zayıflatan ve yağ yakıcı özelliği ile öne çıkan uzakdoğu menşeili  böğürtlen veya kurt üzümü olarak adlandırılan bir çerezdir.

 

 

 

 

 

 

Yoğurt

170 gram yağda neredeyse sıfır yağ oranı ve 18 gram protein vardır. Aynı zamanda kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 20’sini karşılar ve probiyotik zenginidir. Özellikle glütensiz diyeti benimsemiş veya diyabet hastalarının ve hatta laktoz duyarlılığı olanların bile süt yerine yoğurt tüketmesi faydalı olabilir. İçine taze meyveler ekleyerek yoğurdu daha lezzetli hâle getirebilirsiniz.

yağ yakan besinler

Kinoa

Makarna veya pilav yerine daha sağlıklı bir şeyler mi tüketmek istiyorsunuz? O zaman kinoayı deneyin. Kinoa aslında bir tür tohumdur ancak yapısı tanecikli yiyecekleri andırır. Mükemmel bir protein kaynağı (tüm amino asitleri içerir) olmasının yanı sıra lif, vitamin, mineral ve antioksidan zenginidir.

Fındık, Fıstık, Ceviz, Badem

Bu yemişler sağlıklı yağ, vitamin, mineral ve antioksidan zenginidir. Düzenli olarak bu yemişleri tüketmek kalp hastalıkları ve göğüs kanseri riskini minimuma indirir. İncelmek ve sağlıklı beslenmek için bu yemişlerin tuzlanmamış ve işlenmemiş hâllerini tercih etmelisiniz.

yağ yakan besinler

Yumurta

Yumurtalar amino asit, protein ve yağ zengini yiyeceklerdir ve tok hissetmenize, dolayısıyla aşırı yememenize yardımcı olur. Yumurtadaki protein kas yapımını kolaylaştırır ve yağları yakar.

Kereviz

Kendinizi aç mı hissediyorsunuz? Kereviz çubuklarından kemirin. Kereviz ödemi azaltır ve çok fazla kalori almadan doymanıza yardımcı olur.

yağ yakan besinler

Ananas

Bu tropikal, doğal tatlı meyve yaz için mükemmel bir yiyecektir. İçeriğindeki sindirim enzimi gazın azalmasını sağlar.

Greyfurt

Greyfurt da yaz için mükemmel bir atıştırmalıktır. Yüksek oranda sıvı ve C vitamini içerir. C vitamini de cilt sağlığı ve parlayan bir ten için önemlidir. Yapılan araştırmalar greyfurtun insülin seviyesini azaltıp metabolizmayı çalıştırarak kilo verilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

yag_yakan_besinler

 

Armut

Armut yiyerek hem kendinizi tok hissedin, hem de sağlıklı olun. Armudun içeriğinde sindirim bölgesini sağlıklı tutan çözünebilir lifler vardır. Aynı zamanda sağlıklı potasyum ve kalsiyum zenginidir.

Kaçınmanız Gereken Yiyecekler

Brüksel Lahanası

Düşük kalorili Brüksel lahanası bel inceltme ve karın düzleştirme azminde olan kişiler için çok da masum bir sebze olmayabilir. Lif ve besin maddeleri içermesine rağmen gaza sebep olur. Ve bel inceltme çabalarınızı sürekli gaz problemi ile moral olarak olumsuz etkiler.

Sushi

Sushi’nin düşük kalorili bir yiyecek olduğunu düşünebilirsiniz ancak hepsi için aynısını söylemek doğru olmaz. Canınız sushi çektiyse sade olanlarını tercih edin.

Önceden Hazırlanmış Smoothie

İçeriğinde çok fazla kalori ve şeker olması sebebiyle smoothie’ler düşündüğünüz kadar masum değil. Şekerli bir içecek olduğu için vücutta yağ oluşumunu desteklerler. Onun yerine taze meyvelerden tüketin ya da evde kendi meyveli içeceğinizi kendiniz şeker katmadan yapın.

Benzer şekilde soya sosu, makarna, hazır meyve suları, dondurulmuş pizza, dondurma gibi yiyecekler bel inceltme ve düz karın  çabalarınızın boşa gitmemesi için uzak durulması gereken yiyeceklerdir.

Metabolizma ve hayat stili

Metabolizmayı hızlandıran yağ yakan besinler

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?