Vücutta Hızlı Yağ Yakan Yiyecekler

Vücutta, Göbek Bölgesinde Yağ Yakıcı Yiyecekler ile Yağlar Nasıl Yakılır?

Yağ yakan yiyecekler arıyorsanız ilk önce metabolizma hızınızı arttırmak ve proteinli yiyecekler ile işe başlamalıyız. Protein vücuttaki yağları yakmak için çok faydalıdır. Yağ yakıcı besinler ve bu hızı arttıran gıdaların listesi aşağıdadır. Listeyi vermeden önce harika etkilere sahip bir meyveden bahsetmek istiyoruz Goji Berry;

Zayıflatan Goji Berry: Kurt üzümü olarak da bilinen goji berry meyvesini kişiler zayıflamak için tüketiyor. Peki gerçekten Goji berry zayıflatır mı ve faydaları ile kilo verme işlemini nasıl gerçekleşiyor inceleyelim. Ayrıca goji berry kullananlar, faydaları ile zayıflayanların yapılan yorumlarını bu linkten görebilirsiniz, diğer yağ yakıcı besinler aşağıdadır.

Yağ yakmak ve kilo vermek amacıyla gün içerisinde yediğiniz yiyecekler ile içeceklerden daha fazla kalori oranını harcamanız gerekmekte. Arada bulunan farkın 500’den fazla olmasını sağlayabilirseniz rahat bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu rakamı kilo vermek isteyenler çok büyük görebilirler. Fakat bu şekilde yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo verirseniz, verdiğiniz kilolar kalıcı olur.

Hızlı bir şekilde kilo verebilmek için günlük alınan kalori miktarını birden düşürmek doğru değildir. Bunu yavaş bir şekilde düşürmeye çalışmak ve aldığınız kalori miktarının daha fazlasını harcayabilmek sağlıklı bir yöntem olacaktır.

yağ yakıcı bitkiler ve besinlerYağ yakmaya yardımcı yiyecekler ise, metabolizma hızını artırarak, gün boyunca dinlenir vaziyette yaktığınız kalori miktarının artmasını sağlayarak, yaptığınız diyete fazlasıyla yardımcı olacak. Metabolizmanızın daha hızlı çalışması size gün içinde 150-200 kalori destek sağlayacaktır.

Bu kilo vermek adına adeta bir mucize. Omega-3 bakımından zengin olan yiyecekler ise yağ nasıl yakılır sorunuza yardımcı olacaktır.

Hızlı Yağ Yakmaya Yardımcı Doğal Yiyecekler Listesi Neler?

Aşağıda size vereceğimiz vücutta en çok yağ yakan yiyecekler metabolizmayı hızlandırarak, daha fazla kalori yakılmasında size yardımcı olacaktır. Sizin için hazırladığımız liste yağ yakıcı olurken, bazılarınızın tüketemeyeceği yiyecekler de olabilir. Mesela capsaicin içerikli acı biber mide rahatsızlığı olanlar için pek önerilmez. Bu yüzden size en uygun olanını belirlemeniz daha uygun olacaktır. Ayrıca yazının öncesi olarak kabul ettiğimiz kilo verdiren yiyecekler ile sağlıklı beslenme yazısına bakınız.

Kırmızı Biber: Arnavut biberi isminde de anılmakta olan kırmızı biber metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olacak capsaicin isminde bileşeni bulunmaktadır. Hatta kalp atışlarının hızlanmasını sağlayarak, damarlarda bulunan kötü yağın vücuttan atılmasına yardımcı olur. 100 gram Meksika acı biberi 28,4 kaloridir.

Zeytin yağ: Vücuttaki yağları eriten ve atılmasına oldukça yardımcı olan doğal zeytinyağı kanda mevcut olan kötü kolesterolünde düşmesine yardımcı olur. Ayrıca kalbe iyi geliyor fakat bardak gibi içmekten bahsetmiyoruz, sadece salata üzerine hafif şekilde dökülmesi gerekiyor. 100 gram zeytinyağı 884,1 kaloridir. Buradan da anlaşılacağı gibi kalorisi yüksek bir yağdır. Orantılı kullanmalısınız.

Portakal ve Greyfut: Portakalın yanı sıra greyfurt ve limonda C vitamini oldukça fazla bulunan meyveler arasındadır. 1 adet greyfurtta ortalama 80 mg. C vitamini bulunur. Bu yiyeceklerde vücuttan yağların atılmasına yardımcı olur. Özellikle greyfurtun göbek bölgesindeki yağları yakmak için etkili olduğu bilinmektedir. Bir antioksidan özelliğine sahip bu meyve ayrıca kalsiyum, potasyum gibi mineralleri de içerir ve zayıflatan meyveler arasındadır. 100 gram greyfurt 42,1 Kcal. değerine sahiptir.

Yeşil Çay: Yağ yakan içecekler arasında olan bu bitkisel çay, içerisinde mevcut bulunan EGCG bileşeni sayesinde sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarının daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Dinlenir vaziyette yakılan kalorinin artmasını sağlar. Ayrıca göbek bölgesindeki yağları yakmaya yardımcı, kilo verdiren özellikli yağ yakan içecekler listesindedir.

Keten Tohumu: Balık ürünlerinde olduğu gibi omega yağ asitleri açısından zengin bulunan keten tohumu, vücudun yağ yakıcı özelliğine hız katarak yağların vücutta barınmasını önler. 100 gramda 533,9 kalori bulunsa da sonuçta direk yenilecek bir yiyecek değil, korkmaya gerek yok.

Yumurta: B12 bakımından zengin bulunan yumurta, vücutta bulunan yağları hızlı bir şekilde yakılmasına yardımcı olur. Metabolizmanın da hızlı çalışması için faydaları vardır. Vücut geliştirme yapanlar yağları yakmak ve kasa dönüştürmek için sürekli protein ağırlıklı beslenmektedir. Bunların arasında 1 adet orta boy haşlanmış yumurta 78 kaloridir.

Somon: Omega-3 içermekte ve vücutta olan kalorinin yakılması için leptin dediğimiz hormonu yükselterek, hızlı kilo vermeye yardımcı olurken diğer yandan yağ yakan özelliği bulunur.

Sarımsak: Sarımsağın antioksidan olarak değerlendirilmesi ve insülin seviyesini düzene koyarak açlık seviyesini düzenlemektedir. Vücuttaki yağları yakan bitkiler arasında faydalı bir besindir.

Yulaf: Yulaf ile birlikte besin lifi açısında zengin bulunan diğer yiyecekler kan şekerini sabitleyici nitelik taşırlar. Şekerin düşmesiyle acıkma hissini vermesini de önlemektedir.

Ceviz: Ceviz tam bir omega-3 kaynakları arasında yer alır. Öğün aralarında alınan 2-4 tane ceviz kilo vermek adına büyük katkı sağlar. Fakat günde bu miktar aşılmamalı.

Soya Fasulyesi: Protein açısından zengin bulunan soya fasulyesi düşük kalori değeri içerir. İştah kesen faydası birlikte aşırı yemeyi önler.

Bal: Diyet yapmaya başladığımız zaman tatlı isteğinizi doğal bal ile gidererek, aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz. Nitrik oksit içermekte olan bal vücutta bulunan yağların hızlı bir şekilde atılmasına ve yakmak için yardımcı olur.

Sirke: Sirke metabolizma hızımızı artırarak yağ yakma özelliğine sahip değil. Fakat öğün aralarında acıkmaları açlığı bastırarak önler. Direk içilmez, salata vs. gibi kullanılır.

Mercimek: Vücutta bulunan demir oranı azaldığı zaman metabolizma hızı düşmeye başlar. Bu bakımdan demir açısından zengin olan mercimek ve baklagiller metabolizmayı düzene sokmaya yardımcı olur ve yağ yakıcılar arasındadır.

Süt: Kalsiyum açısından da oldukça zengin içeriği bulunan süt metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Günlük en az 750, 1.000 gram yağsız light süt içilmesi önerilmektedir.

Esmer Pirinç: Az miktarda tüketmekte olduğunuz esmer pirinç yağların vücutta depolanmasını önler.

Yağ nasıl yakılır hangi yiyecekler yağ yakar sorusuna cevap vermiş bulunuyoruz. Umarız zayıflama sürecinde bu gıdalar size yardımcı olur.

Was this article helpful?

Related Articles

1 Comment

  1. tonbiş

    Göbek çevremde basen ve uyluk dışında yaygın yağ birikimleri, selülit ve deri altında topak topak yağlanma var ve egzersiz yapıyor olmama rağmen bunlardan kurtulamıyorum bunları yağ yakıcı besinler yiyerek eritmem mümkün mü?

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.