Et Beni Vücutta Neden Çıkar, Nasıl Düşer ve Yok Edilir?

 Et Beni Neden Çıkar

 Vücutta et beni Neden Olur,

Yüzde veya vücuttaki bir bölümde (kırmızı, kahverengi) kimi zaman dah koyu renkli et beni çıkar, neden çıkar et benleri nasıl yok edilir, kendiliğinden düşer mi ve tıbbi, bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Doğal bitkiler ile et beni nasıl giderilir konusu sayfanın en altındadır.

Et Beni Neden Olur ve Çıkar : Et beni cilt katmanlarında meydana gelen deformasyonla birlikte bölgedeki gelişmeden kaynaklanır. Daha çok fazla terleyen bölgeler et beni çıkmasına neden olabilir. Bunlar papilloma, polip, nevüs gibi isimlerle de anılır. Vücuttaki cilde renk veren melanin maddesinin eşit şekilde dağılmaması halinde, tek bir noktayı etkileyerek vücutta et beni çıkmasına neden olur.

Bazı kişilerde doğuştan olan et benleri, bazılarında ergenlik döneminde ya da yaşlılıkla birlikte ortaya çıkabilir. Ergenlik döneminde insanlarda hormon salınımının fazla olması, vücutta metabolizmada düzensizlik yaratabilir. Yaşlılık döneminde ise, hormonlar daha etkisiz kalacağından et beni bir sorun haline gelebilir. Bunun dışında güneş ışınları da et beni oluşumunda önemli bir yere sahiptir.

Et Beni Neden Çıkar ve Nasıl Oluşur?

 • et benleriBoyunda boğazlı kazak, kravat gibi giysilerin neden olduğu sürtünmeyle et beni çıkabilir.
 • Hamilelik döneminde hormonların etkisi nedenleri arasında olabiliyor.
 • Genetik etkenlerden dolayı et beni riski ortaya çıkabilir.
 • Sebebi tam olarak bilinmese de, şeker hastalarında sıkça et beni oluşur.
 • Eğer yeni et beni çıkma aşamasındaysa güneş ışınlarına direk maruz kalmayın. Bu daha çok büyümesine neden olur.

Vücutta Çıkan Et Beni Tedavi İle Nasıl Düşer ve Yok

Edilir? Et beni aldırma nasıl yapılmalıdır ?

Ben aldırma kolay mıdır?

Tedavisinde kullanılan bazı tıbbi tedaviler bulunmaktadır. Et beni koparmak veya evde bilinçsizce tedavi edilmesi oldukça sakıncalıdır. Özellikle enfeksiyon gibi risklere girmemek için, et beni sapının sıkıca bağlanarak dökülmesini beklemek gibi uygulamalar ile et benleri halk tarafından yok edilir. Bunun yerine uygulanabilecek cerrahi ben aldırma veya alternatif tıbbi ve bitkisel tedaviler et beni tedavisi için  tercih edilmelidir. Zaten bitkisel et beni tedavilerinin sonucunda genellikle kendiliğinden et beni düşer.

Enjekte İle Kesme Yöntemi: Resimde gördüğünüz gibi et beni altına bir sıvı entegre ediliyor. Sonrasında jilete benzer bir tıbbi bir alet ile kökünden kesiliyor. Ardından o bölgeye bir takım tedavi sıvıları sürülüp çok kısa sürede işlem bitiriliyor.

et beni koparma tedavisiAmeliyatla cerrahi ‘ Ben tedavisi ‘  girişimi: Bu tedavide benin  büyüklüğünden daha geniş bir alanda işlem yapılır. Et beni alınarak, bulunduğu yerde dikiş yapılır. Ancak uygulama dikiş izi bıraktığından, estetik olarak pek tercih edilmemektedir. Yeni yöntemlerle iz kalma riski düşük olsa da daha iyi yöntemler vardır.

Elektrik vererek ısıtarak buharlaştırma Yöntemi (Koterizasyon): Vücutta et benlerini gidermek için % 95 oranında başarı sağlar. Her türlü vücutta ve yüzde çıkan et beni tedavisinde kullanılabilir. İşlemden sonra belli belirsiz bir iz kalır. Ancak kişiyi fazla rahatsız etmez.

Radyo Frekans Yöntemi: Bu tedavi yönteminde radyo dalgalarının ısıya çevrilmesiyle et beni tedavisi yapılır. Buharlaştırma yöntemi olarak ta bilinen bu tedavi, et beni nasıl düşer sorusunun cevabı.

Kriyoterapi (Dondurma yöntemi): Bu yöntemde -60 dereceye kadar dondurularak, et benlerini koparma suretiyle yapılır. Ancak bu yöntemde dondurulacak bölgenin sınırları belirlenemediğinden, diğer sağlam dokularda hasar olabilir. Bu bölgelerde tedavi sonrasında çukurluk ve morluk oluşabilir.

Lazerle ben aldırma: Vücutta çıkan küçük et benleri tedavisinde kullanılan bu yöntem günümüzde fazla tercih edilmemektedir.

Vücutta farklı yerlerde ben oluşumu Bitkisel Yöntemler İle ben tedavisi ve ben oluşumu engellenebilir mi?

Bu konuda denenmiş olan bitkisel bir karışım bulunmaktadır. Bunu hazırlamak için, çakal eriği çiçeği ve kantaron çiçeğinden birer yemek kaşığı alarak, bunu 1 bardak sıcak suda 10-15 dakika demleyin. Bu karışımdan sabah akşam 1 bardak içerek vücudunuzda koyu renkli lekelerin oluşmasına engel olabilirsiniz. Bu konuda sizlere bayır turpu yardımcı olabilir. Bayır turpunun suyunu çıkararak, yarım bardak bayır turpu suyunun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyun. Bunu 2-3 saat kadar güneşte bırakın. Daha sonra ben bulunan bölgelere sürebilirsiniz.

Vücudunuzda bulunan et beni İçin Bitkisel Tedavi Önerileri

Et Benleri Nasıl Geçer ? Ben aldırma gerekli mi?

Kişniş: Öğütülmüş olan kişnişi et beni üzerine masajla sürün. Bunu 5 dakika süreyle yapın. Daha sonra cildinizi ılık suyla yıkayın. Uygulamayı birer gün arayla yaparsanız, özellikle kahverengi et benleri için faydasını görürsünüz.

Keten Tohumu: Kahverenk  benler için keten tohumu ile keten tohumu yağını karıştırarak hazırlayacağınız karışımla, et benleri üzerine maske yapın. Bunu 15 dakika kadar bekleterek cildinizi yıkayın. Et benleri için bitkisel tedavi niteliğindedir.

Elma Sirkesi:  Tedavisinde oldukça etkili olan elma sirkesini eşit miktarda su ile karıştırarak kaynatın. Bu karışımla et beni üzerine buhar banyosu yapın. Bunu et beni üzerine pamukla da sürebilirsiniz. Koyu renkli ve kırmızı et beni tedavisi için doğal yollar arasındadır.

Anason Tohumu: Bir tencerenin içine koyduğunuz anason tohumlarının üzerine çıkacak kadar su ilave edin. Bunu ocakta kaynatarak, süzgeçten süzün. Bu suyla ben bölgesine masaj yapın. Aynı zamanda cilt lekeleri içinde yararlı bir karışımdır.

Arpa unu: Arpa unuyla hazırladığınız hamur ile cildinizdeki koyu renkli benleri örtün. Bu hamuru et beni üzerinde 1,5-2 saat kadar bekletin. Daha sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Et beni yanında cildinizde bulunan lekelere de iyi gelecek bir uygulamadır.

Aşık otu: Bir miktar aşık otunu cezvede kaynatın. Daha sonra karışımı süzerek et beni üzerine sürmek yok etmek için faydalıdır.

Biberiye: Cilde oldukça yararlı olan biberiye bitkisi et beni tedavisi içinde kullanılabilir. Bunun için biberiyeyi ezin ve krem kıvamına gelmesini sağlayın. Bunu üzerine sürdüğünüzde, etkisini sizlerde göreceksiniz. Biberiye çiçeği ve yaprağı suyun içinde kaynatılarak dahi bu tedaviyi uygulayabilirsiniz. Et benlerine iyi gelen doğal tedavi yöntemleri arasındadır.

Yoğurt Maskesi:  Bunların tedavisinde yapacağınız yoğurt maskesinin de yararını görebilirsiniz. Bunun için 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt ile 1 çay kaşığı karbonatı kasenin içinde iyice karıştırın. Bunu et beni üzerine uygulayın. Yaklaşık 45 dakika karışımı cildinizde beklettikten sonra, ovalayarak karışımı temizleyin.

et beni çıkma nedenleriMısır Unu Maskesi: Et benlerini düşürmek için 1 yemek kaşığı mısır unu, 1 yemek kaşığı su, 1 yemek kaşığı kil ve 1 yemek kaşığı el kremine ihtiyacınız var. Bunları karıştırarak cildinizde et beni olan yerlere sürün. 4-5 dakika sonra ovalayarak cildinizden temizleyin.

 

 

 

İncir sütü ile et beni geçer mi ?

Ham incirin ağaç dalından kırılması ile akan süt renginde ve yapışkan kıvamlı sütü oldukça irritan ve korozif etkili bir bitkisel öz sudur. Bu incir sütünü siğillere ve et benlerine sürerek  siğil ve et benleri kuruyup düşmesi mümkündür. Aşırı duyarlılık göstermeyen ciltlerde özellikle az miktarda her gün miktarı arttırarak taze incir sütü ile tedavi edilmesi mümkündür.

Vücutta ve yüzde çıkan rengi ister kahverengi veya kırmızı olursa olsun ben tedavisi yapıyorum zannederek et benlerini koparmak, sıkmak, tırnak makası ile kesmek çoğu zaman  çok tehlikeli olabilir. Enfeksiyon ve olası kanama riski yanında ben tedavisi yapıyorum sanılırken benin yayılması ve yaygınlaşması ile tehlikeli değişimlere uğraması mümkündür.  Doktor kontrolünde yapılan kurutma, buharlaştırma gibi ben tedavi metodları sayesinde  ben kendi kendine kurur ve et beni düşer, zamanla o bölgedeki izler de geçer.

Et beni genellikle zararlı etkilere neden olmaz, ancak estetik olarak hoş olmayan bir görünüme sebep olarak kişinin rahatsız olmasına neden olur. Çok nadiren et beninin rengi koyulaşırsa, kanserleşme etkisi görülebilir. Ebatları 1 mm den, 5-10 cm ye kadar et benleri çıkar. Pek ağrıya da neden olmaz. Et beninin yüzeyi pütürlü olmaz, genellikle düzgün bir yüzeye sahiptirler. Bulaşıcı özellikleri de yoktur. Vücudun her yerinde görülebilir, bir tane ya da daha fazla sayıda et benleri bir arada olabilir. Vücuda ince bir sapla bağlı olurlar. Et beni tedavisi resmi kurumlarda ve özel sağlık kuruluşlarında uygulanmaktadır. Kişiler için ağrıya neden olmayan tedavilerdir. Ayrıca et benlerinin tedavisi için yukarıdaki faydalı bitkilere bakınız.

Koyu renkli et beni ne zaman tehlikeli kabul edilir ?

 • Rengi hızla değiştiğinde,
 • Kanamaya ve kontrolsüz büyümeye başladığında,
 • Etrafında benzer renkli uydu şeklinde küçük benler ürettiğinde,
 • Alışılagelen rengi dalgalanma, koyulaşma ve açılma gösterdiğinde, mutlaka cildiye doktoruna başvurulması gerekir.

Et beni bıçak değerse kötüleşir mi?

Et beni cerrahi girişim ile kötüleşmez ve kansere dönüşmez.

Her zaman ciddi olabilecek sorunlar konusunda uzman hekime başvurulması en uygun ve kolay yöntemdir. Erken tanı hayat kurtarıcıdır.

Lancet Faydalı okuma

Was this article helpful?

Related Articles

17 Comments

 1. Madiha kamanlı

  Vücudumun mütenasib olması yanında doğru düzgün her yerinde onlarca irili ufaklı et beni mevcut haliyle bunlarla nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum komşumuz getir onları tek tek jiletle kazıyayım diyor korkuyorum

  1. paramedikal

   Et benleri doğal olarak çıkar fazlaca ellemek ve maalesef jiletle kazımak gibi durumlar daha büyük zararlara yol açar

 2. Bayram Tembeli

  Et beni deri içinde yerleşik güneş ışınlarına hassas bir grup hücrenin faaliyeti oraya çıkıyor diye biliyorum ve bu durumda olabildiğinde güneşten sakınmaya gayret ediyorum

 3. Nurdan

  İncir sütünü denemiştim ama bir etkisini görmedim.Acaba et beni büyüdükçe tehlikeli olma olasılığı varmı ?

  1. paramedikal

   İncir sütü siğillere belki ancak et beni için en iyi uygulama cildiye doktoruna danışmak olsa gerek

 4. zeynep

  Et beni için göz kapağındaki et benlerine vermiyor gözlere zarar verir diye siyah benlere vermiyor ama kahve rengindeki benlere kullanılabilir gerçekten karışım süper hem bitkisel hem doğal hemde kimyasal madde yok ilaç sıvı bitki yağı günde 3 defa sürüyorsunuz 10 ile 15 gün içinde et beni yada et çıkıntısını büyüklüğüne göre değişiyor bu süre ve aynı yerden bir daha çıkmıyor et beni düştükten sonra sarı kantaron yağıda isteyin onuda sabah aksam sürüyorsunuz iz olmasın diye

 5. selim

  et beni ve et çıkıntısı için yaptığımnız ve önerdiğiniz bitkisel kürler süpermiş üstelik et benlerini de çok kısa sürede yok ediyor abim kullandı et benleri sorun olmaktan çıktı

 6. YEŞİM

  et beni için kullandığım en güvenilir ilaç cildiye doktorumun önerdiği güneş koruyucu kremdir onun dışında kullanılan farklı şeylerin faydasını asla göremedim.

 7. adem

  Sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır et beni için kısa sürede et benlerimi yok eden bir bitkisel çözüm aradım ve sonunda incir sütünü buldum

 8. can

  arkadaşlar et benleriniz varsa burnunuzun kıyısında ağzınızın berisinde dolgun et benleri varsa çözümü için muhakkak Plastik cerrahi tokturuna burdan da ulaşabilirsiniz

 9. Ömer

  Arkadaşlar benim boynumda irili ufaklı bir sürü et beni vardı bitkisel tedavi yöntemleri denedim ancak en sonunda dermatoloji cildiye doktoruna başvurarak sorunlarımı estetik cerrahi doktoru ile görüşerek çözdüm

 10. şahin

  arkadaşlar siyah benlerin doğal bitkisel çözümü bulunmuş doğal ve bitkisel bir ilaç günde 3 defa sürüyorsunuz 15 günde benler dökülüyor dersem inanmayın, siyah benlere zaten asla kullanılmaz haberiniz olsun. Ama dolandırıcılara ödeme yapmak isterseniz 20 kişi kullandı hiç fayda görmedi dersem benim dolandırıcı olmadığımı elbette anlarsınız.

 11. MUSA

  et benlerinin tedavisi için yüzde yüz doğal bitkisel bir bitki yağı geliştirilmiş güzel sonuçlar elde etmek mümkün fakat siz dolandırıcılara aman dikkat eidn

 12. Mestan

  Et benleri konusunda yapılacak en uygun yöntem et benleri için detaylı inceleme ile ilgilenecek bir cildiye uzmanına gitmek ve akabinde eğer tehlikeli bir ben değil ise farklı bitkisel tedavileri buradan denemektir.

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.