Vişne Neye İyi Gelir? Vişne faydaları

Vişnenin Faydaları saymakla tükenmez, ferahlatıcı bir meyve ve bir şifa deposudur.

Kanser, obezite, diyabet ve kalp hastalıklarına iyi gelen vişne, özellikle sıcak havalarda serinlik hissi oluşturması nedeniyle vücudu rahatlatmaktadır. Vişne çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vişne taze tüketildiği zaman birçok rahatsızlığa iyi gelir ve vücudu rahatlatır. Genelde dalında ikili yetişmesi nedeniyle “küçük kırmızı ikizler” olarak da isimlendirilen vişne, yaz aylarında taze ve kış aylarında farklı ürünler olarak tüketildiği zaman sağlığımız için çok faydalıdır. Antioksidan bakımından son derece zengin olan vişnenin meyvesi ve sapı insan sağlığı için oldukça yararlıdır.

Vişne çok çeşitli fenolik bileşenler içermektedir. Bunlar içerisinde en önemlisi antioksidan özelliği veren antosiyaninlerdir. 100 gram vişnede 30-82 miligram arasında antosiyanin maddesi bulunur. Bu antosiyaninler vücutta özellikle anti kanser, anti diyabetik, anti obezite ve antienflamatuar etki göstermektedir. Söz konusu antosiyanin bileşenleri vücudu kanser, obezite, şeker hastalığı ve iltihap gibi rahatsızlıklara karşı sağlığımızı korumaktadır.

Beyin Ve Damar Yaşlanmalarını Önler

Taze olarak tüketilen vişne aşırı sıcaklarda serinlik hissi verir ve vücudu rahatlatır. Bunun yanında ateş düşürücü, idrar söktürücü ve ishal kesici özellikleri olan vişne hem A vitamini ve hem de potasyum bakımından çok zengin bir besin kaynağıdır. Vişnenin 100 gramında yaklaşık 86 gram su, 8 gram şeker, 1 gram protein ve 1 gram lif bulunmaktadır. Ayrıca 173 miligram potasyum, 16 miligram kalsiyum, 15 miligram fosfor, 9 miligram magnezyum ve 3 miligram sodyum bulunur. Burada vücut için günlük potasyum ihtiyacı 5 gramdır. Bu sebeple özellikle beyin ve damar yaşlanmasını önlemek ve allerjik hastalıklarda rahatlatma sağlayan potasyumun vücudun günlük ihtiyacı olan miktarı vişne tüketimi sayesinde çok rahat karşılanabilir.

Kalbi Korur Ve Kolesterolü Dengeler

Vişnenin içerdiği maddeler onu güçlü bir antioksidan kaynağı yapmaktadır. Meyvelerin toplam antosiyanin miktarı ile antioksidan gücü arasında doğru bir orantı söz konusudur. Vişnenin içeriğinde bulunan yoğun antosiyanin sebebiyle vücutta oksidasyon gibi kimyasal süreçler sonunda meydana gelen serbest radikalleri etkisizleştirmek suretiyle kişinin vücut sağlığı korunmaktadır. Ayrıca vişnenin içinde bulunan maddeler serbest radikallerle reaksiyona girerek bunların hücrelere zarar vermesini önler. Kalbi koruyan ve kolesterol seviyesini düşüren vişne yaşlanmayı geciktirir ve görme kalitesini arttırır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?