Vertigo Nedir ? Vertigo Hastalığı Belirtileri

Vertigo Nedir ?

Vertigo Hastalığı Belirtileri nelerdir 

Vertigo hastalığı Nedir?

Vertigo, etrafındaki her şeyin dönüyor olduğuna dair bir yanılsama anlamına gelir. Gerçekte, bir bireyin çevresindeki hareketlilik hakkında yanlış bir sonuca varmasıdır. Genelde kişilerin verdiği en yaygın açıklama, odanın sürekli döndüğü ve bunun hızlı ve akıl almaz olduğunu hissediyor olmasıdır. Vertigo’nun ne olduğu ile ilgili merak ettikleriniz yukarıda verilen tanımlamada kısmen yanıtlanmaktadır; Ancak bilmeniz gereken çok şey daha var.

Vertigo nedir ? Bir hastalık mı ? belirti midir?

Vertigo bir semptom ya da bir işarettir yani kendi başına bir bozukluk değildir. Bu denge bozukluğunun bir belirtisidir. Vertigo, eğer sık sık tekrarlarsa tehlike büyüleyebilir. Şiddetli baş ağrısı, görme bozukluğu ve işitme problemi ile birlikte kişinin kinestetik yetenekleri, ciddi bir durumun başlangıcını işaret eder. Durum arttıkça, bu semptomları ortadan kaldırmak ve hastalığın ilerlemesini önlemek için doktorunuza danışmanız önerilir. Vertigo’nun hastalık olduğu bir yanılgıdır. Aslında vertigo bir semptomdur, bir hastalık değil. Multiple skleroz beyin ve omuriliği birlikte etkileyen, merkezi sinir sistemi adı verilen kronik bir hastalıktır. Beyin ve omurilik hücrelerinin etkilendiği oto immün hastalık türüdür. Bu nedenle, baş dönmesi, denge bozukluğunun bir belirtisi olmaktan ayrı olarak, multipl sklerozu işaret eden bir belirti ve işaret olabilir.

Vertigo Belirtileri nelerdir ? 

Belirtileri anlamak için vertigo kavramı hakkında açık bilgi edinmek çok önemlidir. Umarım yukarıdaki bölüm size hastalığın tanımı hakkında sağlam bir fikir verir. En belirgin semptom, çevrenin döndüğü hissidir; gerçekte hareket yoktur. Baş dönmesi çok şiddetli olabileceğinden ve denge koruyamayacağı için kafa yaralanmalarını önlemek için çok dikkatli olunmalı.

Vertigo Belirtileri / Vertigo semptomları 

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Yürüme bozuklukları
 • Denge kuramama
 • Görme de bozukluk
 • Konsantre olamama

Vertigonun Nedenleri

Bu bölüm vertigo nedir ? sorusuna cevap ararken, vertigonun neden olduğunu açıklayan süreçsel nedenleri incelemeye alır.

 • Kulak enfeksiyonu, kulaktaki tıkanıklık veya kulak içi mantar infeksiyonu, orta kulakta ve iç kulakta iltihaba neden olur. İç kulak esasında iki ana bileşene sahiptir. İlk bileşen, dengeyi sağlamada dış çevrenin değişmesi durumunda kendini düzenleyen iç kulağın bir parçasıdır. Yürüme, ayakta durma ve hatta konuşmada zorluklar, iç kulağın hasar gördüğünün işaretidir.
 • Bir kafa travması nedeniyle de bu belirtiler meydana gelebilir. Beyin hasarı ciddi ise, işitme bozukluğu oluşabilir ve işitme kaybına neden olur. Bu gibi durumlarda doktorunuza derhal bilgi vermelisiniz.
 • Başka bir neden ağır migren durumlarıdır. Migren periyodik baş ağrısı olarak nitelendirilir, daha sonra görme bozukluğu ve bulanık görmeye neden olabilir. Baş dönmesi ve baş dönmesi hissi çoğu migren hastasında görülür.

 • Sık sık baş dönmesi yaşayan bireylerin bol bol su içmeleri gerekir. Dehidratasyon oluştuğunda,  kişi iç kulak sistemine gerekli sıvı içeriği sağlayamaz; kan basıncı düşer ve baş dönmesi veya baş dönmesi hissi oluşur; bu da vertigo nedeni olabilir.
 • Kulak çınlaması da başka bir nedendir, daha da açarsak kulak içinde hissettiğiniz, gerçekte var olmayan bir zil sesi. Vertigo, iç kulağın akustik sinirinde kanserli olmayan fonksiyon bozan bir tümör nedeniyle ortaya çıkan, akustik nöroma denilen tıbbi bir duruma bağlı olarak da meydana gelebilir. Bu sinir, bize denge hissi vermeyi sağlar.
 • İç kulakta nadiren meydana gelen viral enfeksiyonlar da tekrarlayan vertigoya neden olabilir.

Meniere hastalığı, yarım dairesel iç kulak kanallarının bozulması, dejenerasyonu ile işitme yeteneğinin kaybı, tekrarlayan baş dönmesi atakları ve göz hareketinin bozulması olarak tanımlanabilir. Böylece hastanın baş dönmesi hissetmesi, bulantıya ve kusmaya neden olabilir. Meniere hastalığı, yavaş ilerleyen ve sonuçta tam işitme kaybıyla sonuçlanabilen nöro dejeneratif bir işitme bozukluğu gösterebilir.

Vertigo Nedenleri 

Vertigoyu tetikleyen etkenler

 • Kafein
 • Diyabet
 • Alkol
 • Yüksek kolesterol düzeyi
 • Sigara
 • Anemi
 • Uyku eksikliği
 • Tiroit hastalığı
 • Kafa yaralanmaları
 • Kalsiyum eksikliği
 • Beyincikte beyin tümörü
 • Bazı ilaçlar
 • Beyin tümörü
 • Zayıf görme
 • Multiple skleroz
 • Yol tutması

Vertigonun Tedavisi

Baş dönmesi tedavisi kişiden kişiye değişebilir ve bu durumun semptomlarına ve nedenlerine bağlıdır. Bu bozukluğun tedavisinde belirtilerin süresi doktorlar tarafından da dikkate alınır. Daha az şiddetli vakalarda, hastaya anti-emetik ilaçlar ve vestibüler baskılayıcılar gibi ilaç verilebilir. Anti-emetik ilaçlar mide bulantısını kontrol altına almaya yönelik ilaçlardır, vestibüler baskılayıcılar rahatlama sağlar; vücuttaki dengesizliğe yönelik tedavi sağlar. Sık kullanılan diğer ilaçlar antihistaminikler, sedatif hipnotikler ve antikolinerjiklerdir. Daha ağır vakalarda cerrahi müdahale de gerekebilir.

 

Vertigo için Doğal Çözümler

Vertigoya İyi gelenler

Vertigo için şifalı bitkiler

 1. İyi Bir Gece Uykusu

Uyku eksikliği baş dönmesinin nedenlerinden biridir. Bu nedenle, iyi uyuyun ve sorunlarınızın çoğu ortadan kalkacaktır.

 1. Kişniş Tohumları

1 çorba kaşığı Kişniş tohumlarını 1 bardak su ile ıslatın. Bunu geceden yapın ve sabah süzün. Süzülmeden sonra, yarım yemek kaşığı şeker ekleyin ve hemen için. Bu ilaç baş dönmesini doğal olarak tedavi edecektir.

 1. Limon

Limonlu bir içecek hazırlayın. Bir bardak ılık suya, karabiber ve bir tutam tuz ekleyin sonrada içine yarım limon sıkın. İyice karıştırın. Ayrıca, salatanıza da bol bol limon soyun sıkın. Limon baş dönmesi için doğal bir çözümdür.

 1. Su ve Meyve Suları

Vücudunuzun susuz kalmaması çok önemli. Her gün en az 10 bardak su içmelisiniz. Lif bakımından zengin olduğu için de taze ve organik meyve suyu içmeyi tercih edin.

 1. Çilek

Taze ve olgunlaşmış  çilekleri alıp taze yoğurtta ezin. Bu, vertigo için çok hızlı, sağlıklı ve kolay bir çözüm yoludur.

 1. Zencefil

Zencefil çayı içebilir veya bir parça zencefil yiyebilirsiniz. Bu, baş dönmesi ile ilişkili mide bulantısını kontrol etmeye de yardımcı olacaktır.

 1. Fesleğen

Fesleğen vertigo için bitkisel bir ilaçtır. Vertigoya iyi gelen bitkiler arasında önemli yere sahip olan taze fesleğen yapraklarını çiğneyebilir veya çayınıza ekleyebilirsiniz.

 1. Badem Sütü

Badem % 26 karbonhidrat, E vitamini, B vitamini ve lifleri içerir. Badem sütü vertigo tedavisine yardımcı olacaktır.

 1. Yoga

Vertigo Hareketleri ve Vertigo Egzersizleri mevcuttur. Yoga ve meditasyonun dinginleştirici ve bedenel aktivite ile ruha moral   gücü sağlayarak faydalı etkileri mevcuttur.  Çünkü bir çok hastalık gibi vertigo’nun da tedavisinde önemli rol oynamaktadırlar.

 

Vertigo Nasıl Önlenir?

Vertigo yukarıda saydığımız tetikleyici faktörlerden mümkün olduğunca uzak kalarak önlenmeye çalışılır.

 1. Vertigo aşağıdaki önerileri dikkate alarak önlenebilir.
 2. Sigara ve tütünü bırakmalısınız.
 3. Alkol kullanmaktan kaçınmalısınız.
 4. En az 9 saat uyumaya dikkat edin.
 5. Kafein kullanmaktan kaçının.
 6. Bolca su için.
 7. Taze ve organik meyve ve sebze suları tüketin.
 8. Salata yeme alışkanlığı geliştirin.
 9. Egzersize zaman ayırın.
 10. Yoga ve meditasyon yapın.
 11. Sağlıklı beslenin.
 12. Stresten uzak durun.
 13. Sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirin.
 14. Ani sarsıntıya sebep olacak hareketlerden kaçının.

Evde Vertigo tedavisi konusunda detaylı bir inceleme

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.