Varis Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Varis kadınlarda kozmetik bir sorun olmaktan çok sağlığı tehdit eden önemli bir problemdir. Kadınlarda erkeklere göre 4 kat daha fazla görülen varisler; obezite, sigara kullanımı ve hareketsizlik gibi nedenlerle tetiklenmektedir. Varis, kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarın aşırı genişlemesine bağlı olarak oluşur. Toplardamarlarda kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar bulunur. Toplardamarlarda meydana gelen tıkanıklıklar ve aşırı basınç ise, bu kapakçıkların düzgün kapanmasına engel olarak geriye doğru kaçak yapmasına neden olur. Neticede bacaklarda bulunan yüzeysel toplardamarlar genişleyerek uzar ve bükümlü, yeşil-mavi renkli bir görüntü ile varisler oluşur.

Varis Hastalığının Nedenleri

Varis; genellikle uzun süre ayakta durmak, ayakları sarkıtarak hareketsiz şekilde oturmak, şişmanlık, gebelik ve toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Gece ayaklarda ağrı hissedilmesi, kaşıntı, kramplar, ciltte renk değişikliği, kıllanmada azalma ve yara oluşması belirtileri varisin en belirgin bulgularıdır. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla varis görülmesinin temel sebebi genetiktir. Kadınlardaki hormon dengesinin farklı olması, gebelik ve günlük hayatta ayakta hareketsiz kalma, kullanılan doğum kontrol hapları ve obezite toplardamar tıkanıklıklarını tetikleyici yan etkiler gibi bazı faktörler de kadınlarda varis görülme sıklığını arttırmaktadır.

Varis Hastalığının Tedavisi

Son yıllarda kalp ve damar cerrahisindeki önemli teknolojik gelişmelere paralel olarak varis tedavisi için uygulanan yöntemlerde de farklılık görülmektedir. Geçmiş yıllarda oldukça önemli bir damar olan “safen venin”in tamamen çıkarılarak yapıldığı ameliyatların yerine artık günümüzde daha koruyucu yöntemler uygulanmaktadır. Varis tedavisinde ayrıca lazer fototerapi, mikrocerrahi, skleroterapi ve köpük tedavisi gibi cerrahi olmayan yöntemler de oldukça sık uygulanmaktadır. Dengeli ve kalorisi az besinler tüketmek, düzenli olarak yürüyüş ve yüzmek bacaklarınızı çalıştıracağınız sporlar tercih etmek, ev işleri yaparken bacak hareketleri yapmak, gün içerisinde aralıklı olarak bacakları dinlendirmek, geceleri yatarken bacakları hafif yüksekte olacak şekilde uyumak gibi önlemler varis riskini en aza indirmektedir. Son olarak varis oluşumu ve ilerlemesini tetiklediği için sigara ve obezite tehlikesinden uzak durulmalıdır.

Varisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Sıcaklığın damarları genişletmesinden dolayı aşırı sıcaklar varisli olanlara iyi gelmez. Çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır. Özellikle kaplıca ve sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Çok yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir.
  • Uzun süre ayakta ve aynı pozisyonda kalınmamalıdır.
  • Dolaşım bozukluklarına sebep olduğu bilinen dar kot pantolon giyilmemelidir.
  • Aşırı kilo varisin artmasına sebep olacağı için beslenmeye dikkat edilmelidir.
  • Akşamları soğuk su ile masaj yapılmalı ve ayaklar hafif yüksekte olacak şekilde yatılmalıdır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?