Vanilya yağı faydaları

Vanilya yağı Faydaları nedir ?

Vanilya günlük olarak pasta ve kurabiye tarifleri ile harika esanslı dondurmalar dışında vanilya esansı  vanilya yağı olarak aromaterapi ve kozmetik yapımında da kullanılır. Vanilya yağı faydaları genellikle enfeksiyonları geriletmesi ve inflamasyon, iltihap bulunan dokularda anti inflamasyon etkisi ile doku cevabını yatıştırdığı şeklindedir. Vanilya yağı cilt güzelliği ve saçları güçlendirmesi yanında kas spazmlarını düzelten ve hormonal düzensizlikleri dengeleyici faydalara da sahiptir.

Vanilya yağının faydaları harika çiçeksi kokusu ile ilişkilidir

Vanilya bitkisi, Meksika ve Endonezya gibi sıcak, yağışlı iklim seven sarılıcı özellikleri olan bir sarmaşıktır ve bu bitki tohum keseleri içindeki çekirdekler vanilya kokusu ve aromasını oluşturan tohumlardır. Vanilya tohumları vanilya aroması ve vanilya yağının kaynağıdır.

Vanilya yağının faydaları 

 • Anti oksidan özelliği ile öne çıkan vanilya yağı yüksek anti oksidan etki ile pek çok hastalığın ve yaşlanmanın önüne geçer.
 • Testesteron ve östrojen gibi hormonların seviyesini yükselten vanilya yağı libido kaybı yani cinsel isteksizlik yaşayanlarda cinsel  isteksizlik, impotans ve ereksiyon bozukluklarını düzeltme amacı ile vanilya yağı kullanılabilir.
 • Kadınlarda sık görülen  adet sancıları ve ağrılı adet dönemlerini düzeltici etkisi salgılanmasını arttırdığı östrojene bağlanmaktadır.
 • Anti oksidan etkisi ile antikanserojen etki oluşturduğu kabul edilir.
 • Anti bakteriyel etkisi ile infeksiyonları engeller.
 • Rahatlatıcı kokusu ve fragrans etkisi ile vücutta rahatlama ile birlikte beyinden seretonin salgısını uyarır. Bu hormon ile birlikte pek çok anti stres etkisi açıklanmaktadır.
 • Anksiyeteyi azaltır ve anti depresan etki ile kişinin ruhi gerginliklerini, kaygılarını ortadan kaldırır.
 • Anti inflamatuvar vardır ve kas spazmlarını çözen bir etkisi vardır.
 • Kan basıncını düşürür bu faydası genellikle sağladığı ruhi dinginlik ve akabinde gelen kolinerjik, seretoninerjik rahatlama ile yapar. Vücutta stres hormonu adrenalin etkisi azalınca etkinlik kazanan vagal tonus ile periferik damarlarda gevşeme ile hipertansif uyarı azalır.
 • Cilde ve saçlara uygulanması ile ciltte sağlıklı bir ışıltı ve parlaklık saçlarda benzer şekilde güzel bir koku ve kuvvetlenme meydana getirir.
Vücutta aromaterapi ile hormonal bir düzenleme sağlar temel olarak seretonin ve östrojen düzeyini arttırır

Vanilya yağı nasıl kullanılır ?

Vanilya yağı faydaları ve sıklıkla kullanımı aromaterapi olarak baş, boyun ve el bileklerine masaj yapıldığında yüksek tansiyonu düşürücü, vücutta birikmiş anksiyeteyi azaltıcı etki oluşturabilir. Karın bölgesine benzer şekilde masajla vanilya yağı uygulaması akabinde sıcak bir havlu kompres ile alt karın bölgesinde daha etkin absorbsiyon sağlanır ve  vanilya yağı faydaları arasında önemli bir yer tutan adet sancıları ve menstrüasyon sırasında görülen psikolojik dalgalanmaları en aza bu şekilde indirebilirsiniz. Yüze ve saçlara vanilya yağı ile masaj ve friksiyon tedavisi uygulamaları ciltte belirgin bir yüz beyazlatma dinçlik, parlaklık ile saçlarda özellikle gürleşme ve çabuk dökülme, kırılma gibi yapısal sorunların düzelmesine yardımcı olur.

Was this article helpful?

Related Articles

2 Comments

 1. Sinem

  Bunu ilk defa duydum mutlaka deneyeceğim. Cilt için umarım çok etkili bir ürün olur.

  1. paramedikal

   evet avakado yağı ve badem yağı ile kombine ettiğinizde cildinizi pamuk gibi yumuşacık yıldız gibi parlak yapacaktır

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.