Vajinal Tampon Nedir ?

Tampon cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korur mu ?

n mu ?="https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2018/07/vajinal-tampon-kullanımı.jpg">Tampon ile hijyenik ped kullanılır mı?yerleşen ve vajina içinden dışarıya sarkan ipi ile kolaylıkla çıkarılabilen ve fabrik özelliği adet kanını ne miktar olursa olsun kolayca emecek özellikte yapılmış pamuklu hijyen ürünüdür. Farklı boylarda üretilir ve üç boy olarak hazırlanmaktadır. Bu ürün yapımında pamuk özel işlemlerle oldukça emici yüzey artışı sağlayan parçacıklara ayrılır ve vajina tamponu içinde adet kanının kolaylıkla hapsolması sağlanır. Vajinal tampon steril şartlarda üretilir ve bu üretimi sonrası hijyenik kapalı paketlerde muhafaza edilir. Kullanım öncesi temiz elle kullanım kılavuzu içinde tarif edildiği şekilde tampon ambalajı açılarak doğrudan uygulanmalıdır. Vajinal tampon aynen hijyenik ped kullanımı gibi adet kanamasını vajina içinde hapsederek, dışarı çıkmasına engel olur. Tampon içinde önce adet kanmasının emilmesini ve sonrasında tutulmasını sağlar ve gün içinde çalışan kadınların konforlu ve  hijyenik problem yaşamaksızın faaliyetlerini yapabilmesini hedefler. Vajinal tampon kullanımı  vajina içinde adet kanının tampon ped içinde emilmesini sağlanır. Tampon ped diğer hijyenik pedler de olduğu şekilde değişik boy ve emme özelliklerine sahiptir.  Adet kanamasının süresi ve miktarı en özel anlarınızda konforunuzu sağlayacak  adet tamponu seçiminize yol gösterir.  Bir diğer özellik vajinal tampon uzun saatler boyu ve bilinçsiz kullanımı halinde riskli bir ürün olmasıdır.  Toksik Şok Sendromu olarak ifade edilen ölümcül bir komplikasyona neden olabilir. Tampon kullanımı  4-6 saat için vajina içinde tutulabilen bir hijyenik üründür. Vajinal tampon kullanımı sadece adet dönemi ile sınırlandırılmalıdır ve diğer infeksiyona bağlı vajinal akıntılar ve gündelik hijyenik amaçlarla kullanılmamalıdır. Tampon seçimi piyasada bulunan farklı markaların tamponları arasında  uygun boyda alınmalıdır. Boyutlarına göre emicilik özellikleri değişken olan ve mini, normal boylarda hafif ve orta seviyeli adet kanamalarına süper boyda ise orta şiddetli ve ağır adet kanamaları yaşayan kadınlar için idealdir.  Özellikle ilk tampon kullanımı kadınlar için bir miktar korkutucu olabilir. Adet tamponu kutusunun üzerinde yazılı kullanım talimatına uyarak yerine yerleştirilen vajinal tampon oldukça güvenli bir üründür. Kanama süresi esnasında 4-6 saat  yoğunluk yaşayanlar süper veya normal boy kullanımı önerilir ancak 6 saat kullanım sonrası  tampon kanla dolmamışsa düşük kapasiteli mini tampon seçimi uygun olacaktır.

Vajinal Tampon nasıl yerleştirilir?

nazik hareketlerle vajinaya tamponu yerleştirmeye gayret ediniz. Tampon kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken  hususlar idrar yapıldıktan ve mesane boş iken tampon yerleştirilmesine dikkat edilmesi gerekir. Tampon kullanımı havuzda yüzme, gündelik spor ve dans faaliyetlerine imkan verir. Adet süresinde oluşabilecek nahoş kokuları engeller. Adet tamponu tek olarak kullanılır, adet kanaması dışında başka akıntılar için ve sıcak havalarda  8 saatten uzun kullanılmamalıdır.

Vajinal Tampon kendiliğinden düşer mi?

Doğru kullanımı halinde vajinal kaslar tamponu içeride tutar ve kendiliğinden düşmesi mümkün değildir.

Vajinal Tampon riskli midir?

Kurallara uygun olarak tampon kullan

Vajinal Tampon kendiliğinden düşer mi?

ardır ve ölümcül olabilir.

Tampon ile bany

Vajinal Tampon riskli midir?

an style="color: #00ccff;">Bakireler tampon kullanabilir mi?

Bakireler tampon kullanmamalıdır, ebeveynlerine bilgi vermeden genç kızların vajinal tampon kullanımı tıbbi ve sosyal sorunlara neden olabilir.

Tampon alerji yapar mı ?

Nadirde olsa yapabilir dikkatli olunmalıdır.

Tampon ile  tuvalete girebilir miyim?

Tampon tuvalete gidildiğinde kirlenmeye ve düşmeye karşı korunaklıdır ve idrar yapmaya engel değildir.

Tampon alerji yapar mı ?

://feminolog.com/saglik/ade

Tampon ile  tuvalete girebilir miyim?

denize girilir ve havuzda rahatlıkla yüzülebilir her hangi bir sorun olmayacaktır. Deniz veya havuz sonrası ivedi değiştirilmesi gerekir.

Tampon adet kanaması esnasında meydana gelen kokuyu önler mi ?

Tampon içinde adet kanı hapsolduğu için kokuyu en aza indirir.

Tampon adet kanaması esnasında meydana gelen kokuyu önler mi ?

" srcset="https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2018/07/vajinal-tampon-kullanımı-300x202.jpg 300w, https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2018/07/vajinal-tampon-kullanımı-50x34.jpg 50w, https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2018/07/vajinal-tampon-kullanımı.jpg 310w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" />Tampon ile hijyenik ped kullanılır mı?

Oldukça etkin ve adet kanamasını büyük oranda emecek kapasiteye sahip olduğu için vajinal tampon yanında ped kullanımı önerilmez.

Uyurken tampon kullanabilir miyim ?

Gece hijyenik ped kullanımı doğru davranıştır.

Aynı anda birden fazla tampon kullanılabilir mi ?

Hayır oldukça tehlikeli ve gereksiz bir davranıştır.

Tampon ile cinsel ilişki uygu

Uyurken tampon kullanabilir miyim ?

>Tampon cinsel yolla

Aynı anda birden fazla tampon kullanılabilir mi ?

>

TOKSİK ŞOK SENDROMU

Staf. aureus adı verilen insan vücudunda normal olarak bulunan ancak bazı durumlarda enfeksiyon oluşturan bir bakteridir. Adet kanaması sırasında sıcak havalarda, 6-8 saatten uzun vajinal tampon kullanan kadınlarda bazı belirtiler ile kendini gösteren ve mikroorganizmanın salgıladığı bir egzotoksin nedeni

TOKSİK ŞOK SENDROMU

tanınabilir.

Adet döneminde vajinal tampon kullanan bir kadının özellikle dikkat etmesi gereken bazı belirtiler ve riskli durumlar vardır:

  • Sebebi açıklanmayan yüksek ateş,
  • Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma,
  • Ani başlayan ishal,
  • Kognitif (bilişsel) fonksiyonlarda bozulma,
  • Tansiyon düşüklüğü,
  • Şiddetli eklem ağrısı varlığında olası bir toksik şok sendromu akılda tutulmalıdır.
  • Mutlaka doktora başvurulması gereken bir acil durumdur.

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.