Uykusuzluk Sorunu İçin Zerdeçal Çayı Tüketin

Ülkemizde de son yıllarda sıkça kullanılmaya başlayan zerdeçal ile hazırlanan çay uykusuzluk sorunu yaşayanlar için tam bir doğal şifa kaynağıdır. Zerdeçal bitkisi Asya’da oldukça fazla tüketilen, ancak ülkemizde genellikle çok fazla dikkate alınmayan bir baharat çeşididir. Hâlbuki her gün zerdeçal bitkisinin insan sağlığı açısından yeni faydaları keşfedilmektedir. Zerdeçal, ana bileşeni olan curcumin maddesinden gücünü almaktadır ve curcumin maddesi başta kanser hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın önlenmesinde kullanılmaktadır.

ZERDEÇAL ÇAYININ İÇİNDEKİ DİĞER MADDELER VE ÖZELLİKLERİ

Badem Sütü

Zerdeçal çayların çoğunda badem sütü bulunmaktadır. Badem sütünün en önemli özelliği ise laktoza tolerans göstermemesidir. Herkesin çekinmeden içebileceği badem sütü kansere sebep olabilen kronik inflamasyona karşı da vücudu koruyan anti inflamatuar özellikler bakımından son derece zengindir.

Kimyon

Kansere karşı mücadelede yardımcı olan kimyon müthiş bir antioksidandır. Kimyon özellikle demir ve magnezyum gibi önemli mineraller ile doludur.

Kişniş Tohumları

Küçük boyutlarına sakın aldanmayın, çünkü kişniş tohumları antioksidanlarla doludur. Kimyonun adeta akrabası olan tohumlar vücuttaki toksinleri temizleme özelliği ile birlikte kanserle mücadelede önemli rol oynar. Kişniş tohumları aynı zamanda bağırsakları tamamen işler halde tutan ve enfeksiyonları ya da kanser gibi zararlı koşulları uzak tutan son derece güçlü bir lif kaynağıdır.

Ancak hamile ve emziren kadınların bu tohumları kullanması önerilmez. Çünkü bebek için zararlı olabilirler.

ZERDEÇAL ÇAYI TARİFİ

İçindeki Malzemeler:

  • 4 karabiber tanesi
  • 1 fincan badem sütü
  • 1/2 çay kaşığı zerdeçal
  • 1/2 çay kaşığı soğuk preslenmiş, organik ve rafine edilmemiş hindistancevizi yağı
  • 1/4 çay kaşığı kimyon
  • 1/4 çay kaşığı kişniş tohumu

Hazırlanışı:

Küçük bir tencereye karabiber, kimyon, zerdeçal, kişniş tohumları ve hindistancevizi yağını ekleyerek yaklaşık 1 dakika kadar bekletin. Ardından sütü de ekledikten sonra karışımı kaynatın. Kaynama derecesine ulaştığında 3-4 dakika kadar pişirin ve sonra bir kapakla örterek ocağın altını kapatın. Yaklaşık 5 dakikaya kadar dinlenmeye bırakın. Daha sonra içindeki taneleri çıkarın ya da süzün. Artık zerdeçal çayınız içmeye hazırdır.

Zerdeçal çayı ayrıca kolesterolün düzenlenmesi ve kolesterol nedeni ile sorun yaşamamak için de tüketilmektedir. Diyabet hastaları da kandaki şeker oranlarının dengede olması için zerdeçal çayını tüketebilir. Ayrıca vücuttan toksinleri attığı için karaciğerin işini kolaylaştırır ve karaciğere yarar sağlar.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?