Uykusuzluk İçin Pratik Önlemler

Uykusuzluk problemi kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi sağlığının da olumsuz yönde etkilenmesine yol açmaktadır. Uyku ile sağlık aynı noktada birleşiyor desek yanlış bir söz söylemiş olmayız. Uyku ile sağlık birbirine çok bağlı terimlerdir ve şu asla unutulmamalıdır ki düzenli bir uyku olmadan uzun süre sağlıklı yaşamak pekte mümkün değildir.

uykusuzlukHayatımızın neredeyse üçte birlik bölümünü uyku geçirmekteyiz. Bu bölümde yalnızca pasif olarak dinlenme değil bunun yanı sıra gün içerisinde vücutta meydana gelen yıpranmalarında tamir edildiğini unutmamalı ve hem kaliteli hem de düzenli bir şekilde uyumamız gerektiği bilincinde olmalıyız.

Uykusuzluk problemi yaklaşık olarak her 100 yetişkinin 15’inde görülmekte olan ve oldukça özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Bu durumu yaşayan kişilere tıp dilinde insomni hastası denmektedir. İnsomni hastaları uyumak için müsait bir ortamın ve zeminin sağlanmasına rağmen uykuya dalmakta ve bu uykuyu düzenli bir şekilde sürdürmekte sorun yaşamaktadır.

Tıbben uykusuzluk probleminin adı İmsomni olup, kısa ve uzun olmak üzere iki türe ayırabiliriz. Kısa süreli olanı yaklaşık olarak 1-20 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Bu kısa süreli uyku problemine neden olan faktörlerin başında; yabancı olduğunuz bir ortamda bulunma

Uykusuzluk hali veya vardiyalı olarak çalışmak ve kafein, alkol gibi stimülan maddelerini sıkça tüketmek gibi durumlar yer almaktadır.

Uykusuzluk İçin Pratik Öneriler

Uykusuzluk probleminin en büyük nedeni psikolojik durumlardır. Kendinizi uykunun zamanı geldiğinde size geleceğini, yatakta uzanarak gevşemenin de en az uyku kadar güzel olduğunu söyleyin. Bir diğer tavsiyede karanlık bir oda da gözlerinizi açık tutmaya gayret edin. Sıklıkla uykusuzluk çeken bebeklerde de etkin olan uyumadan önce ılık bir duş almak, hafif, eğlenceli ve rahatlatıcı bir kitap okumak, bir bardak ılık süt içmek gibi tedbirler uykuya geçişinizi kolaylaştıracaktır. Bir süre sonra göz kapaklarınız kapanmaya başlayacaktır. Bu esnada kendinize buUykusuzluk duruma sadece buna birkaç saniye daha dayanmalıyım sözlerini söyleyin. Bu işlemi bir süreliğine yapmanız uykunun kontrolü üstlenmesine sebebiyet verecektir. Ayrıca önemsiz düşünceleri dikkate almaktan uzak durun daha çok hoş bir görüntüyü ya da düşünceyi aklınıza getirmeye gayret edin.

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.