Uyku Apnesi Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Dünyada ve ülkemizde her geçen gün daha çok kişiyi etkilemeye başlayan uyku apnesi erkeklerde kadınlara göre 2 kat fazla görülmektedir. Genellikle kısa boylu, şişman, göbekli ve kısa boyunlu erkekler risk altında bulunmaktadır. Uyku esnasında 10 saniyeden başlayan solunum duraklamalarının en çok görülen türü uyku apnesi tedavi edilmediği takdirde bireyin günlük hayatını olumsuz yönde etkiler ve hayati riske yol açabilir. Uyku apnesi özellikle konsantrasyon bozukluğuna sebep olduğundan dolayı yaz tatilinde uzun yolculuklara çıkıldığında trafik kazası riskini 8 kat arttırıyor.

Uyku apnesi rahatsızlığı yaşayanlarda gün boyu yorgun hissetmek, kitap okurken veya televizyon seyrederken uyuklamaya başlamak, çalışırken konsantrasyon bozukluğu görülmektedir. Yeni güne hiç dinlenmemiş hissi ile uyandığınız halde sebebini bulamıyorsanız ve gece horlamanız söz konusu olup da bununla ilgili yoğun uyarı ve şikâyetler alıyorsanız; tıkayıcı uyku apnesi rahatsızlığı ile karşı karşıya olabilirsiniz. Nitekim uyku apnesi bulunan kişilerde uyku esnasında 10 saniyeden başlayan solunum duraklamaları 1 dakikadan fazla sürebiliyor. Ancak kişinin bu ciddi sorunu kendisinin fark etmesi ise oldukça zor oluyor. Genellikle eşi ya da aynı evde kalan yakınlarının horlama sesine serzenişleri ile kişiler bu rahatsızlıktan haberdar oluyor.

Son yapılan araştırmalarda Türkiye’de uyku apnesi görülme sıklığı %5-10 olarak tespit edilirken, erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla rastlandığı, buna karşılık 60 yaş üzeri erkeklerde %28 oranına ulaştığı, ayrıca astım ve diyabet kadar yaygın olduğu ortaya konuldu. Orta yaştaki kilolu erkeklerin hastalığı olarak bilinen uyku apnesinin görüldüğü hastaların dörtte biri aslında şişman değildir.

Kişilerin günlük hayat standardını bozan ve tedavi edilmediği takdirde hayati riski bulunan uyku apnesi, hastada ortaya çıkardığı aşırı yorgunluk nedeniyle konsantrasyon bozukluğuna sebep olmaktadır. Uyku apnesine zemin hazırlayan sorunlar ise; büyük dil, yüksek sert damak, sarkık yumuşak damak, küçük ve geride çene yapısı, büyük bademcikler, burun etleri ve uzun küçük dil olarak belirtilmektedir. Genellikle rahatsızlığa horlama eşlik eder. Uyku apnesinde solunum durması ataklarının sayısı saatte 5 ile 30 arasında değişmektedir. Bunlardan 5-15 hafif, 15-30 orta ve 30 üzeri ağır olarak nitelendirilir. Uyku apnesi esnasında kandaki karbondioksit miktarı artarken, oksijen miktarı ise düşmektedir. Uyku apnesinin süresi uzadıkça bu durum ciddi derecelere varmaktadır. Kalbin dakikada atım sayısının hızlanması ve ritminin bozulması dolayısıyla kişide kalp krizi riski ve ölüm ihtimali oldukça artıyor.

Uyku Apnesi İçin 6 Önlem:

1- Fazla kilolardan kurtulmak.

2- Yatmadan önce son 3 saat içerisinde sakinleştirici ilaç veya uyku ilaçları almamak.

3- Yatmadan önce ağır yemek yememek ve alkol almamak.

4- Günde 45 dakika düzenli olarak tempolu yürüyüş veya yüzme türünde sizi zorlamayacak spor yapmak.

5- Sırt üstü yatma halinde şikâyet artıyorsa yan yatmak. Uyku esnasında sırtüstü pozisyona gelmemek için destek olabilecek pinpon topu dikilmiş pijama giymek.

6- Üst solunum yollarında darlık nedeni olan herhangi bir rahatsızlık varsa, zaman kaybetmeden tedavi için doktora başvurmak.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?