Üreme Sistemi İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Üreme sistemi için faydalı olan gıdalar arasında önemli yeri olan avokado müthiş bir vitamin, lif, esansiyel yağ, protein, mineral ve karbonhidrat kaynağı bir meyvedir. Avokado E vitamini bakımından oldukça zengindir. Yapılan araştırmalarda döllenmiş yumurtanın ana rahminde tutunmasında E vitaminin faydalı olduğu ortaya konulmuştur. Bunun yanında avokado folik asit açısından da son derece zengindir. Avokado satın alırken olgun olanları seçilmelidir. Avokadoyu ince ince dilimleyerek tüm öğünlerde kullanabilirsiniz. Ayrıca balkabağı da en sağlıklı ve besleyici sebzeler arasındadır. Özellikle güçlü bir vitamin, mineral ve lif kaynağı olan balkabağı, aynı zamanda antioksidan açısından da zengindir. Bunun haricinde bol miktarda beta karoten içerir ve bu sayede progesteron hormonunun üretimine yardımcı olur. Beta karoten sperm sayısı ve sperm kalitesini iyileştirmektedir.

Resveratrol, yaş ile ilgili kısırlıkta önemlidir. Kan akışını düzenleyen nitrat bakımından da zengin olduğu için özellikle atletler tarafından bolca tüketilir. Bu özelliği ile tüp bebek tedavisinde embriyonun tutunmasına destek olmak için bol miktarda tüketilmesi önerilir. Somon önemli bir protein kaynağıdır ve aynı zamanda anti-inflamatuar etkiye sahip Omega 3 içermektedir. Yapılan çalışmalarda kadın üremesinde Omega 3’ün en uygun düzeyde olmasının oldukça önemli olduğu anlaşılmıştır. Genel sağlık bakımından kalp-damar, beyin ve göz sağlığı için mükemmel bir besin maddesidir. Aynı şekilde yumurta da çok besleyici ve zengin bir gıdadır. İçeriğinde bulunan kolin sayesinde fetal gelişim üzerinde olumlu etkileri bulunmuştur. Bunun yanında vitamin, mineral ve yağ içeriği yoğun olan yumurta mükemmel bir protein kaynağıdır.

Tam bir sağlık paketi olan cevizin en önemli özelliklerinden biri prostat ve meme kanseri riskini azaltmasıdır. Özellikle Omega 3 ve E vitamini bakımından zengin olan ceviz isteyen kalitesini olumlu yönde etkiler. Kuruyemişlerin adet kralıdır diyebiliriz. Özellikle günlük bir avuç ceviz sperm kalitesini ve sayısını arttırır, şeklini de düzeltir. Kinoa bitkisi çok besleyici bir kaynaktır. Gluten içermediği için faydalı olan Kinoa, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan karbonhidrat bakımından buğday ve kuskusa göre mükemmel bir alternatiftir. Kısacası Kinoa tam bir süper gıdadır denilebilir.

Su teresi turpgillerden bir sebze olup, oldukça zengin vitamin C, K, kalsiyum, beta karoten ve iyot içermektedir. Batı tipi diyet programlarında su teresi kullanılmaz. Ancak müthiş bir antioksidan olan su teresi, vücutta serbest radikallerin sebep olduğu hasarı yavaşlatır ve önler. Bunun yanında DNA hasarı tamiri sayesinde antikanser özelliği bulunmaktadır. Nar ise başta vitamin C ve K olmak üzere folik asit ve diğer mineraller bakımından çok zengindir. Anti aging ve antikanser özellikleri bulunmaktadır. Kalp-damar ve kemik sağlığını olumlu etkilemektedir. Aşırıya kaçmadan tüketilen nar suyu gebelik sırasında oldukça faydalıdır. Bunun haricinde kuşkonmaz da zengin bir vitamin ve folat kaynağıdır. Kuşkonmazın öğünlere eklenmesi son derece faydalıdır. Hem erkek ve hem kadın üreme kapasitesini olumlu şekilde etkiler.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.