Üreme Potansiyeli İçin Faydalı Besinler

Üreme potansiyeli konusunda iyi beslenme yönünde tavsiyede bulunan uzmanlar, ebeveynlerin beslenmesinin gelecek nesilleri etkileyebileceğini belirtiyor. Günümüzde her gün kişiler hormonları bozan kimyasallar ile yumurta ve sperme zarar veren serbest radikallerle ve vücudu negatif etkileyen stresle karşı karşıya kalmaktadırlar. Çocuk sahibi olmak; çiftlerin alabileceği en büyük sorumluluklardandır. Bu nedenle nelerin yenmesi ve nelerin yenmemesi gerektiği oldukça önemlidir.

Son yıllardaki çalışmalarda kaliteli sperm ve kaliteli yumurta oluşması; sağlıklı hamileliğin sağlanmasını kolaylaştırmakta olduğu ortaya konulmuştur. Yine yapılan araştırmalarda büyükanne ve büyükbabaların beslenmelerinin 2 nesil sonrasının taşıdığı ölüm riski İle bağlantılı olduğunu gösterdi. Kısacası hamilelik öncesinde sağlıklı beslenme programıyla çocukların gelecekteki sağlığı programlanabilmektedir. Tüketilecek gıdalar lezzetli, eğlenceli, fantastik ve renkli olmalıdır. Sağlıklı üreme konusunda uzmanların önerdiği 10 faydalı gıda hakkında şu bilgiler aktarılmaktadır.

Avokado

Son derece zengin bir vitamin, lif, mineral, esansiyel yağ, protein ve karbonhidrat kaynağı olan avokado, özellikle E vitamini bakımından oldukça zengindir. Yapılan araştırmalarda döllenmiş yumurtanın rahimde tutunmasında yararlı olduğu tespit edilmiştir. Avokado aynı zamanda zengin bir folik asit kaynağıdır. Satın alırken olgunlaşmış olanlar tercih edilmeli ve ince dilimlenerek tüm öğünlerde kullanılmalıdır.

Balkabağı

Yenebilecek sağlıklı ve besleyici sebzeler arasında olan balkabağı, önemli bir vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Ayrıca güçlü bir antioksidan içeren sebzedir. İçeriğinde bulunan bol miktardaki beta karoten sayesinde progesteron hormonunun üretilmesine yardımcı olur. Ayrıca sperm sayısı ve kalitesini arttırır.

Turp

Oldukça zengin bir antioksidan olarak bilinen resveratrol içeren turp, yaşla ilgili olan kısırlıkta önemli bir sebzedir. Kan akışını düzenleyen nitrat bakımından da zengin olduğu için özellikle sporcular tarafından bol miktarda tüketilir. Bu özelliği ile tüp bebek tedavisinde embriyonun tutunmasını desteklemek için bol miktarda tüketilmesi tavsiye edilir.

Somon

Önemli bir protein kaynağı olan somon, aynı zamanda antienflamatuar etkiye sahip olan Omega 3 içermektedir. Yapılan araştırmalarda kadınların üremesinde Omega 3 miktarının uygun seviyede olmasının oldukça önemli olduğu ortaya konulmuştur. Genel sağlık bakımından da özellikle kalp ve damar, beyin, göz sağlığı için mükemmel bir besin maddesidir.

Yumurta

Yumurta oldukça besleyici ve içeriği zengin bir gıdadır. Yumurtanın içeriğinde bulunan kolinin fetal gelişim üzerinde oldukça önemli etkileri bulunduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra vitamin, mineral ve yağ içeriği yoğun olan mükemmel bir protein kaynağıdır.

Ceviz

Başlı başına bir sağlık paketi olan cevizin en önemli faydalarından biri meme ve prostat kanseri riskini düşürmesidir. Özellikle E vitamini ve Omega 3 bakımından zengin olan ceviz, sperm kalitesini arttırır. Günde bir avuç ceviz tüketmek; sperm kalitesini ve sayısını artırır, şeklini düzeltir.

Kinoa

Oldukça besleyici bir tahıl türü olan Kinoa; gluten içermez, vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir. Özellikle karbonhidrat içeriği bakımından buğday ve kuskusa göre oldukça uygun bir seçenektir.

Su teresi

Turpgiller familyasından bir sebze olan su teresi, zengin bir vitamin C, K, beta karoten, kalsiyum ve iyot içeriğine sahiptir. Batı tipi diyetlerde ise pek kullanılmamaktadır. Son derece iyi bir antioksidan olan su teresi, bu özelliği sayesinde serbest radikallerin neden olduğu hasarı yavaşlatır ve önler. Bunun yanında DNA hasarının tamiri ile antikanser özellikleri bulunmaktadır.

Nar

Başta C vitamini olmak üzere folik asit ve mineraller açısından oldukça zengin olan nar; antikanser ve anti aging özelliklerine sahiptir. Kalp damar ve kemik sağlığını olumlu etkileyen nar, aynı zamanda güçlü bir anti enflamatuardır. Pers medeniyetinde üremenin ve verimin sembolü olarak kullanılmıştır. Aşırıya kaçmamak şartıyla tüketilen nar suyu gebelik sırasında son derece faydalıdır.

Kuşkonmaz

C vitamini ve folat bakımından zengin olan kuşkonmaz bitkisinin öğünlere eklenmesi son derece faydalıdır. Hem kadın ve hem de erkek üreme kapasitesini olumlu şekilde etkilemektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.