Unutkanlık Bir Sağlık Sorunu Mudur?

Yapılan son araştırmalara göre unutkanlık düşünüldüğü kadar bir sağlık sorunu değildir. Beynimizin eski ve işe yaramayan bilgileri silerek yenilerini depoladığı tespiti yeni bir sonuç değildir. Fakat yeni araştırmalara göre unutkanlığın sanıldığı gibi bir sağlık sorunu olmadığı ortaya konuldu. Bir şeyleri unutmaya veya unutmamayı istemek dışında bir de olmadık şeyleri istemsiz şekilde unutmak söz konusudur. Genelde bu durum bir sağduyu eksikliği veya aptalca bir davranış olarak kabul edilir. Yeni yapılan bir araştırmada ise unutkan insanların aslında en iyi çalışan beyinlere sahip olduklarını ortaya konuldu.

Eğitim sistemimiz bilgi ezberledikten sonra saklamanın akademik başarının yolu olduğu düşüncesi üzerine kurulmuştur. Çocukların bilgileri öğrendikten sonra tekrar ederek akıllarında tutmalarını isteriz. Fakat bu durum kişiye ve bilgi türüne göre değişiklik göstermektedir. Kısacası unutkanlığın anormal bir şey olduğu öğretilir. Kanada’da yapılan yeni bir araştırmada hafızadaki bilgiyi hatırlarken verilen mücadelenin zihinsel olarak diğer insanlara göre daha vasat olmadığı ortaya konuldu. Unutkan insanların beyinlerinin daha fazla üst düzeyde çalıştığı, yeni ve geniş bilgiler için yer açtığı anlaşıldı.

Yabancı bir bilim dergisinde yayınlanan çalışmada ise hafıza ile ilişkili nöronların hipokampüs olarak isimlendirilen beynin bir bölümünde unutkanlığı teşvik ettiği anlaşıldı. Beyin yeni ve değerli bilgiler için daha fazla yer açmak istediğinde eski ve işe yaramayan bilgileri siliyor. Araştırmada ayrıca, hafıza oyunlarını domine eden kişilere her zaman hayran kalındığını, hafızanın amacının aslında eski bilgiyi unutmak ve yerine yenisini yerleştirmek olduğu keşfedildi. Eğer beyin eski ve işe yaramaz bilgiler ile dolu olsaydı; somut karar verilmesi ve yeni tecrübelerin ayrıntılarını hatırlamak için gerekli bilgileri odaklanmak oldukça zor olacaktı. Dolayısıyla eğer unutkansanız fazla üzülmemelisiniz. Çünkü bir noktaya kadar bu durum sağlıklı bir beyne sahip olduğunuzu göstermektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?