Uçuk Nasıl Giderilir İyi Gelen İlaç ve Tedavi Yöntemleri

Uçuk Neden Çıkar, Nasıl Geçer ve Uçuğun Tedavisi

Uçuk ”Herpes simpleks” bulaşıcı bir virüs olmakla beraber vücuttan atmak için kesin çözüm veya bitkisel tedavisi yoktur. Yapılan tedavi yöntemleri o anlık uçuğa iyi gelir fakat daha sonra aynı bölgede veya farklı yerde su toplaması, kabarcık şeklinde uçuk virüsü çıkabilir. Asiklovir ve Valasiklovir içeren ilaç ve uçuk kremi ile tedavi edilir.

Uçuk Neden Çıkar: Uçuk nedenleri arasında en çok bilinen sebepleri; bağışıklık sisteminin zayıflaması, kansızlık (anemi) ve çeşitli vitamin eksikliği uçuğa neden olur ve ayrıca;

Adet Dönemi (Menstrüasyon) : Adet döneminde kadınlarda oluşan metabolizma farklılıkları ve kan kaybetme, demir oranının düşmesi uçuk virüsüne neden olur.

Bağışıklık Sistemi: Hastalıklara karşı savaşmak için vücudun bir takıp tepkimeleri vardır. Eğer bağışıklık sistemi düzgün çalışmıyor veya zayıf ise uçuk nedenleri arasındadır. Çünkü uçuk virüsü uykudadır, ne zaman yorgun, halsiz hissederseniz çıkması daha kolaylaşır.

Deri Problemi ve Hassasiyeti: Genellikle ince yapılı bir deriniz var ise; sürtünme, tahriş, küçük yanıklar uçuk çıkmasına neden olabilir.

Psikolojik Uçuklar: Bu kategorideki durumlar genellikle; kabus görmek, sıkıntılı depresyon dönemi, aşırı stres uçuk nedenleri arasındadır.

Uçuk Krem İlacı ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri İle Nasıl Geçer

Uçuk tedavisi için başlangıç olarak uçuk kremi isimlerini veriyoruz, uçuğa iyi gelen bitkisel yöntemler ile uçuk nasıl giderilir konusu sayfanın altındadır. Asiklovir, Pensiklovirin ve Valasiklovir içeren ilaçlarla tedavi edilir.

Vectavir: Novartis ilaç firmasının ürünü olan Vectavir isimli uçuk kremi, tedavi için iyi geliyor.

Zovirax Uçuk Kremi: Krem ve sprey olarak çeşitleri bulunan Zovirax ilacını kullananların yorumları en iyi uçuk kremleri arasında olduğunu söylemekte. Ayrıca siğil tedavisi için de kullanılıyor.

Acyl: Uçuk, Herpes labialis tedavisinde de kullanılan bu uçuk ilacının fiyatı hem ucuz hemde etkili.

Herpclair Uçuk Jeli: eczanelerde satılan uçuğu geçirmek için bir diğer tedavi yöntemi Herpclair Uçuk jeli.

Bepanthen Plus: Deri deformasyonları ve uçuk öncesi, tam çıkmasını fark ettiğinizde ve uçuk geçmeye başladığında faydaları olan bir kremdir.

Virosil Krem: Herpes simpleks virüsü için kullanılan bir başka iyi gelen uçuk kremi Virosil.

Dudak Uçuğu İçin İyi Gelen Bitkiler ve Doğal Tedavi Yolları İle Uçuk Nasıl Giderilir;

Kriyoterapi Buz Tedavisi: Soğuk kompleks damarlara ve sinirlere direk etki eder, hematom azaltarak ödem oluşumu da engelleyen buz uçuk tedavisi için de kullanılabilir.

Meyan Kökü: İçeriğinde ”glycyrrhizinic” asit bulunan meyan kökü uçuğa iyi geliyor. Uçuk tedavisi için ayrıca virüsün yayılmasını önleyici etkileri meyan kökü içinde vardır ve uçuğa iyi gelen bitkiler listesinde en önemlileri arasındadır.

Sarımsak Suyu: Uçuk nasıl geçer sorusu için antibakteriyel etkiler içeren sarımsak bıçık veya metal değdirmeden ortadan elle bölünür. Hafif sıkılır ve ortasındaki beyaz sıvının çıkması sağlanıp uçuğun üstünde 1-2 dakika bekletilir. Sonrasında soğuk su ile durulayın. Ayrıca sivilcelere de iyi gelir. Bu sıvı içerisinde doğal antibiyotik bulunur, virüs, bakteri ve mantar oluşumunu önleyen bileşenler bulunur. Göz ve çevresinde çıkan uçuklar için kullanılamaz fakat dudakta çıkan uçukları geçirmek için iyi gelir.

Aseton: Başlangıçta zararlı olabileceğini düşündüğümüz uçuk için aseton tedavisini, kullananların yorumları sonrasında paylaşmaya karar verdik. Uçuğu çok iyi geldiğini belirten kişiler; 1 pamuğa az miktarda aseton döküp uçuğa 2-3 dakika tampon yapıp bekletiyorlar. Genellikle uçuk çıkmaya başladığında kaşıntı yapar, bunu anlayıp sürerseniz iyi gelecektir.

uçuk neden çıkarGenellikle uçuk dudakta, ağız içinde, diş eti üzerinde, göz çevresinde ve damakta çıkar, neden çıkar olduğunu yukarıdaki tedaviler ile açıkladık. içi su dolu sarı kabarcık, kabuk bağlama, kaşıntı ve kızarıklık şeklinde görülür. Sonrasında oluşabilen bakteri enfeksiyonuna dikkat. Uçuğu geçirmek istiyorsanız bariz güneş ışınlarına maruz kalmayın.

 

 

Uçuk Virüsü Kaç Çeşittir;

Uçuğun bilinen 3 farklı çeşidi bulunmakta;

HSV 1 Tip Virüsler: Genellikle dudakta uçuk çıkması bu tip uçuk sonrasında oluşur. Ayrıca ağız içinde, damakta, diş etinde ve yüz çevresinde görülebilir.

HSV 2 Uçuk Virüsleri: Genital uçuk olarak bilinen bu virüs çeşidi genellikle bikini bölgesinde görülür.

HSV 3: En tehlikeli olan Herpes simplex virüsüdür, zona hastalığına kadar gidebilir.

Eğer bağışıklık sistemi normal çalışıyor ise en fazla 10 gün içinde ağız yaraları kendiliğinden geçecektir. Bir yıl içerisinde 5-6 sefer ağrılı ve kaşıntılı dudakta uçuk görülüyorsa antiviral tedavi edilmesi gerekebilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.