Tofu Nedir? Nasıl yapılır ?

Tofu Nedir, Nasıl Yapılır ?

Dünyada Çin, Tayvan, Kore ve Japonya başta olmak üzere Uzakdoğu, Yakındoğu ve dünyanın farklı yerlerinde yaşayan milyonlarca Asyalı için tofu sağlıklı beslenmenin ana öğesidir. Ancak bu  sıfır kalori, yüksek protein içerikli bu besleyici gıdanın dünyada en çok genetik yapısı ile oynanan soya fasülyesinden elde edildiği gerçeğini değiştirmeye yetmiyor.

Kısaca GDO olarak bilinen genetik olarak modifiye edilen gıda maddelerinin başında mısır ve soya fasülyesi gelmektedir. Soya fasülyesinden elde edilen soya sütünün, peynir gibi mayalanması ile elde edilen bir çeşit soya peyniri olan tofu yaygın olarak Asya mutfağında kullanılır. Sıfır kalori, sıfır karbohidrat ve bitkisel proteinden zengin olan tofu ancak hemen daima GDO’ lu soyalardan elde edilir.

 

Tofu kendi başına düşünüldüğünde organik yapıda olsa iyi bir diyet unsuru ve besleyici protein içeriği ile vücudun gelişmesi, sporcular ve çocuklarda iyi bir beslenme yapıtaşı olarak kabul edilir.

 

Tofu bu durumda dikkatle tüketilmesi gereken bir gıda olup soya fasülyesinden fermentasyon ile elde edilen natto isimli geleneksel Japon mutfağının vazgeçilmezi kötü kokulu, çürük  soya fasülyelerinin içerdikleri anti oksidanlar nedeni ile daha faydalı ve sağlıklı bir gıda olarak bilimsel araştırmacılar tarafından kabul edilir.

 

Eğer tercihen soya kaynaklı bir besin tüketilecek  ise fermente olmuş natto, doğrudan soya sütünden üretilip tüketilen soya peyniri, tofuya göre tercih edilmelidir.

Her ikisini de uzakdoğu’da gören, bilen ve tüketen biri olarak natto fermente soya fasülyesini düzenli tüketir ve yanında bol miktarda yeşil çay günlük olarak içerseniz saçlarınızın güçlenip, cildinizin parlaklaştığını rahatlıkla fark edebileceksiniz. Sanki güçlü bir anti aging veya  yüz beyazlatma kürü almış gibi cildiniz daha parlak ve nemli olurken saçlarınız gür ve rengi daha parlak bir hal alacaktır.

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.