Tatlı Krizi Nasıl Önlenir?

Tatlı krizi için kökten çözüm olabilecek tarifler sayesinde tatlı isteği 5-6 gün içerisinde azalabilir. Bazen öyle anlar olur ki aniden tatlı yeme ihtiyacı duyabilirsiniz ve tatlı yemeden rahat edemezsiniz.  Bu durumu tatlı krizleri olarak da tanımlamak mümkündür.  Vücudumuz enerji olarak kanda bulunan şekeri kullanır. Kan şekeri sadece içeriğinde karbonhidrat bulunan unlu gıdalar, şekerler, ekmek, meyve ve çikolata gibi tatlı ya da unlu yiyecekler yenildiğinde oluşmaz. Hemen hemen birçok yiyecek içerisinde mevcuttur. Hatta bazı yiyeceklerin içindeki yağlar bile sindirim sistemi tarafından şekere dönüştürülebilir.  Bu sebeple tokluk kan şekeri; yani yemekten sonra ölçülen kan şekerinde yükselme söz konusu olur. Kan şekerinin yükselmesi için mutlaka bu belirtilen basit karbonhidratları almak şart değildir.

Aç kaldığınızda vücudunuzdaki bir kısım yağların enerjiye dönüşmesi söz konusudur. Ancak bu dönüşüm en kaliteli olandan başladığı için ilk olarak yüzdeki ve cilt altında bulunan yağlardan başlar. Bu sebeple aç kalarak yapılan diyetlerde önce yüz çöker ve sonra da ciltte sarkma meydana gelir. Ancak bir türlü kurtulmak istediğiniz göbek, kalça ve basen yağlarından kurtulamazsınız. Basit karbonhidratları içeren besin maddeleri seçildiğinde sindirim sistemi yavaş yavaş diğer yiyecekleri sindirmeyi azaltır ve sindirim sistemi giderek tembelleşmeye başlar. Bir gün ekmek yemeden doymamayı ve mideniz dolu olduğu halde tatlı isteğini sindirim sistemi tembelleştiği için hissedersiniz.

Bu durumu yaşamamak için öncelikle basit karbonhidratlar içeren besin maddelerini azaltmak ve sindirim sistemini güçlendirmek gerekir. Sindirim sisteminin tembelleşmesinin bir sebebi de bağırsak içinde yerleşmiş olan sindirime yardımcı bakterilerin zaman içerisinde tatlı ve hamur işi gıdalarla beslenen zararlı bakterilere dönüşmesi de önemli bir faktördür. Bu nedenle tatlı isteğini kökten çözebilecek yöntemler vardır. İşte size hazırlaması kolay zeytin yaprağından yapılan tarif…

Zeytin yaprağı ile tatlı isteği kökten yok edilebilir. Zeytin yaprağı çay olarak da tüketilebilmektedir. Ancak daha çok çay olarak satın alınan kurutulmuş zeytin yaprağının öğütülerek toz haline getirmeniz önerilir. Zeytin yaprağının birçok faydasının yanında bakteri ve mantarlara karşı da öldürücü etkisi bulunmaktadır. Bu özelliği ile bağırsaktaki zararlı bakterileri yok eden zeytin yaprağı; ev yoğurdu, peynir, sirke ve turşu gibi gıdalarda bulunan doğal probiyotiklerin bağırsağa yerleşmesine imkân sağlar. Aşağıdaki tarifi yaz aylarında saat 18-19 ve kış aylarında ise saat 16-17 gibi ikindi kahvaltısında tüketebilirsiniz.

İŞTE O TARİF

  • 1/2 çay kaşığı öğütülmüş zeytin yaprağı
  • 1 kâse yoğurt
  • 1 avuç kadar çiğ badem ceviz veya fındık içi
  • 1 çubuk tarçın

Kurutulmuş zeytin yaprağını toz haline gelinceye kadar öğütün ya da hazır halde olanını satın alın. Tüm malzemeleri karıştırarak yiyebilirsiniz. Akşam yemeklerinde sadece acıkınca ve geç saatte ise çorba içmeye dikkat edin. Bu yönteme 5-6 gün devam edin. Göreceksiniz ki açlık hissinde azalma ve tatlıya karşı isteksizlik hissetmeye başlayacaksınız. Bunu 21 gün boyunca uygulayıp sonra 1 hafta ara verebilirsiniz.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.