Sütyen ölçüsü hesaplama

Sütyen ölçüsü hesaplama

İç giyim günlük hayatta rahat ve özgüvenli bir duruş sergilemede önemli rol oynar. Çünkü rahatsız eden iç çamaşırı duruşunuzu olumsuz anlamda etkiler. Doğru sütyen seçimi duruşunuzu da olumlu anlamda etkiler. Ayrıca üzerinize tam olmayan, ölçüleri hatalı bir sütyeni kullanmak, gün içinde veriminizi düşürüyor olabilir. Yapılan araştırmalara göre kadınların büyük çoğunluğu kendilerine yanlış sütyen tercih etmekte olduklarının yönünde. Bu sadece görünüş kusuru oluşturmaz ayrıca sağlık problemlerine de yol açar. Doğru sütyen seçimi ile hem omuz ve sırt ağrılarının önüne geçilir hem de duruş bozuklukları önlenir. Sürekli bel ve boyun ağrılarından şikayet ediyorsanız, bunun sebebi hatalı sütyen bedeni seçiminiz olabilir. Eğer sütyen ölçünüzün doğru olduğundan emin değilseniz sütyen ölçünüzü yeniden hesaplayabilirsiniz. Sütyen ölçüsü hesaplarken adet döneminden sonra bunu yapmak daha doğru olacaktır. Ayrıca sütyen ölçüsü alırken mutlaka çıplak vücuttan alınması önemlidir.

Sütyende iki tür ölçü vardır. Sütyen cup ölçüsü ve sütyen beden ölçüsüdür. Sütyen beden ölçüleri A,B,C,D  gibi harflerden oluşurken aynı zaman da 70, 80 gibi rakamlarla birlikte ifade edilirler. Yani  ölçüm yapılan sütyen bedenleri 75B, 80B, 75C, 85C, 90B gibi olabilirler.

A,B,C ve D harflerinin Sütyen Bedenlerinde anlamları;

Beden ölçüsü, göğüs ölçüsünden bir beden geniş ise A Cup olarak ifade edilir.

Beden ölçü ile göğüs ölçüsü ile eşit büyüklüğe sahip ise B Cup olarak ifade edilir.

Beden ölçüsünün, göğüs ölçüsüne göre bir beden dar olması durumu C Cup olarak ifade edilir.

Beden ölçüsünün, göğüs ölçüsüne göre iki beden dar olması durumu D Cup olarak ifade edilir.

Göğüs Büyüklüklerinde Zaman İçerisindeki Değişiklikler

Kadınlarda yaş ilerledikçe göğüslerde şekil ya da büyüklük anlamında değişiklik olabilir. Oluşan şekil değişikliği ile göğüslerin görünümleri de farklılaşabilir. Genç kadınlarda ise göğüsler büyüdükçe geniş bir görünüm oluşma eğilimi oluşur. Ayrıca kadınlarda mensturasyan döneminde de büyümeler olabilir bu durum sütyen bedeni değiştirmeyi gerektirmez ancak bu dönemlerde daha rahat sütyenler tercih edebilirsiniz.  Ancak yaş ilerledikçe ve kilo alıp verme gibi durumlarda da sütyen ölçüleriniz değişebilir zamanla ölçülerinizi kontrol etmede fayda var.

 

Hesapla

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.