Su Yosunları Faydalı Mıdır?

Su yosunları arasında yer alan spirulina ve klorella bol miktarda protein ve vitamin içermektedir. Bu türler protein ve vitamin açısından son derece zengindir. Klorella türü tek hücreli bir taze su yosunudur ve yeşil sebzelerden yaklaşık 22 kat daha çok klorofil içermektedir. Balıkların başlıca besin kaynağı olan klorella, bitkilerdeki fotosentez açısından en gerekli olan klorofil bakımından son derece zengindir. Klorella içeriğinde amino asit, vitamin, protein, mineral ve antioksidanlar açısından zengin ve besleyicidir. Yapılan araştırmalarda 2,5 yıldır DNA’sını değiştirmeyen tek canlı türü olduğu ileri sürülmektedir. 19. yüzyıl sonlarında keşfedilen klorella, yüksek değerde protein içermesi ve hızlı büyümesi sebebiyle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ticari değer kazanarak yatırım yapıldı. 1950’li yıllarda fareler üzerinde yapılan çalışmalarda ise klorellanın karaciğer hastalığını önlendiği ortaya konulmuştur. Yine bazı laboratuvar ve hayvan deneylerinde elde edilen sonuçlara göre klorellanın antikanser etkisinin olabileceği fark edilmiştir. Başka bir çalışmada ise, klorelladan hazırlanan ekstrenin antikanser etkinliğini azaltmadan kemoterapinin yan tesirlerini azalttığı ispatlanmıştır.

NASA tarafından astronotların beslenme programlarında kullanılıyor

Spirulina türü ise, %70’e varan protein içermektedir. ABD’de NASA’nın uzay çalışmalarında astronotların beslenme programlarında başarı ile uygulanması sebebiyle dikkat çeken bir yosun türüdür. İçeriğinde bulunan %70 protein haricinde çeşitli mineraller, vitaminler, demir, fenolik asitler ve gama linoleik asit gibi insan vücudu için gerekli olan bileşenler bulunmaktadır. Spirulina ile ilgili yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlara göre virüs enfeksiyonlarında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ve antioksidan etkisine bağlı olarak karaciğer toksinlerine karşı koruyucu etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir.

Yan etkisi yok

Ancak, Klorella ve Spirulina ile ilgili olarak belirtilen kullanım önerileri deneysel bulgulara dayanmaktadır. Bu sebeple daha çok klinik çalışmalara gerek duyulmaktadır. Kalite sorunları kaynaklı riskler haricinde vücut için herhangi zararlı bir etkisi söz konusu değildir. Fakat bazı Klorella türleri K vitamini açısından zengin oldukları için kan sulandırıcı ilaç kullananlarda ilacın etkisini azaltması

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?