Solunum Yolu Enfeksiyonları İçin Alınacak Önlemler

Sonbahar mevsiminde özellikle solunum yolu enfeksiyonları şikâyetlerinde artış yaşanmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonları konuşma ya da hapşırma esnasında havaya saçılan damlacıkların başkaları tarafından teneffüs edilmesi ile vücuda alınması, yüzeye yerleşen damlacıklar ile temas edilmesi, hastalarla el sıkılması ve sarılma veya öpüşme esnasında bulaşabilmektedir.

Solunum yolu enfeksiyonlarının %70-80 oranında virüsler ve geri kalanı da bakteriler ile bulaşmaktadır. Virüsler antibiyotikler ile öldürülemezler. Bu sebeple her solunum yolu enfeksiyonunda antibiyotik kullanılması gereksizdir. Solunum yolu enfeksiyonları arasında grip, nezle, sinüzit, faranjit ve larenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile bronşit, zatürre, bronşiolit ve verem gibi alt solunum yolu enfeksiyonları yer almaktadır. Solunum yolu enfeksiyonlarında şikâyetler arasında genellikle burun akıntısı ve tıkanıklığı, iştahsızlık, ateş yüksekliği, balgam, öksürük, hapşırık, geniz akıntısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, göğüs ve kas ağrıları bulunmaktadır. Tedavi sürecinde sigara dumanı bulunmayan bir ortamda istirahat, bol miktarda sıvı alımı, burun şikâyetleri için damla, ateş düşürücü ve ağrı kesici kullanımı gibi tedaviler uygulanır.

Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak

Bazı tedavi edilmeyen solunum yolu enfeksiyonları özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde zatürreye kadar ilerleyebilmektedir. Solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotik kullanımı gereksizdir ve eğer bakteriyel bir enfeksiyon eklendi ise, uzman doktor tarafından antibiyotik takviyesi yapılabilir. Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için sigara içmemek, sigara içilen ortamda bulunmamak, iyi havalandırılmayan kalabalık ve kapalı ortamlara mümkün olduğu kadar girilmemesi gerekir. Vücut direncini yüksek tutmak üzere dengeli beslenmek, bol miktarda sıvı almak, yeterli ve kaliteli uyku, spor yapmak, güneş ışığından yararlanmak gerekir. Bunun haricinde hasta kişiler ile temasta bulunmamak, elleri sık sık ve sabunla yıkamak, sabun ya da su olmadığı takdirde el dezenfektanları kullanmak alınabilecek önlemler arasındadır. Ayrıca mikropların bulaşması riski yüksek olan yerler, kapı kolları, merdiven korkulukları, otobüslerdeki tutaçlar gibi yüzeylere mümkün olduğu kadar temas etmemek, eğer temas gerçekleşti ise elleri yüze götürmemek ve elleri hemen temizlemek gerekir.  Mikropların bulaşma riski yüksek olan yerlerin dezenfektanlar ile sık sık temizlenmesi ve elbette riskli kişilerin grip aşılarının ve zatürre aşılarının yaptırılması çok önemlidir.

65 yaş üzeri tüm kişilerin, kronik hastalığı bulunanların, bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların, huzurevi ve bakım evinde kalanların, buralarda çalışanların, doktor ve hemşire gibi sağlık sektöründe çalışanların her yıl sonbaharda grip aşısı yaptırmaları gerekir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?