Şok Diyet İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şok diyet nasıl bir zayıflama yöntemidir ?

Şok diyetin faydaları zararları nelerdir .

Şok diyet kireçlenmeye yol açabilir 

Şok diyet zayıflamak için bilinçsizce yapıldığında kireçlenmeye sebep olabiliyor. Bu nedenle bilinçsiz olarak hareket ve zayıflama yöntemleri denenmemelidir. Kireçlenmenin önüne geçmek için uzmanlardan destek almak gerekir.

Kireçlenme; en doğru tanımlama ile eklemlerde oluşan aşınma olarak belirtilebilir. Genel olarak kıkırdak aşınması şeklindedir. Her eklemde kıkırdak dokusu bulunur ve bu aşınınca kireçlenmeye neden olur. Fast food yeme alışkanlığı ve diyete dikkat etmemek sonucunda oluşan fazla kilolar kireçlenmenin en önemli nedenidir. Bunun yanı sıra diz fazla zorlandığı, eğilip kalkmayı gerektiren hareketler yapıldığı, halter ve bisiklet kullanma durumlarında da kireçlenmeye neden olabilmektedir. Ayrıca ailesinde kireçlenme geçmiş olanlar risk grubunda bulunmaktadır.

Kireçlenme daha çok orta yaş ve üzeri kadınlarda görülmektedir

Kireçlenmenin en önemli belirtisi yaşanan ağrılardır. Özellikle merdiven inip çıkarken oluşur. Yokuş çıkarken ya da inerken oluşan ağrılar, dizden ses gelmesi ve dizde oluşan kilitlenmeler başlıca belirtileridir. Çoğunlukla orta yaş ve üzeri kadınlarda görülmektedir.

Şok diyet risk oluşturur

Şok diyet de özellikle risk faktörü oluşturmaktadır. Şok diyet uygulandığında kas kaybı yaşanır. Kas kaybı ile eklemlere ve kıkırdaklara binen yük arttığı için de daha hızlı bir aşınma meydana gelir. Bunun yanı sıra kıkırdağın desteklenmesini sağlayan bazı besin maddelerinin şok diyette alınmaması nedeniyle kıkırdakta bozulma ve aşınma meydana gelir. Bu ise kireçlenmeye neden olur. Kıkırdak ile ilgili küçük de olsa bir sorun varsa ve egzersiz yapan kişi bundan habersiz ise; bu durumu dikkate almadığı için diz zorlanmış oluyor. Bisiklet sürme ve spinning egzersizleri bile kireçlenmeyi arttırabiliyor. Bu nedenle egzersiz yapmaya başlamadan evvel genel bir ortopedi muayenesi olmalı ve varsa mevcut rahatsızlığı tespit ettirdikten sonra buna göre bir egzersiz programı uygulanmalıdır.

Diyetlerde uygulanan katı kısıtlamalar kireçlenmeye neden olur

Kireçlenme özellikle dikkat edilmesi gereken bir beslenme planı olmalıdır. Kireçlenme çoğunlukla kasları kuvvetlendirmek gerektiği için protein alımı oldukça önemlidir. Çünkü protein denilen bir şey, sadece et ve et ürünlerinden alınmaz; bakliyattan da alınır. Türk toplumunun yemek kültüründe hem et ve hem de bakliyat bulunduğu için kireçlenme açısından bunun çok büyük bir etkisi yoktur. Yalnızca diyet programında çok katı sınırlamaya gitmemek gerekir.

Kireçlenme için en ideal spor yüzme

Özellikle kalça ve diz bölgesindeki kireçlenmelerde en ideal spor yüzmektir. Yüzme doğrudan eklem ve eklem kıkırdağına yük binmeden kasları çalıştırarak yapılan bir spor olduğu için kıkırdakta mevcut bir rahatsızlık bile toparlanabilmektedir. Bilakis, eklemlerde oluşan ağrıların ihmal edilmemesi gerekir. Çünkü kireçlenmenin erken döneminde alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır. Bu önlemleri alabilmek için de öncelikle erken dönemde kireçlenmenin tespit edilmesi gerekmektedir. Ve hızla hareketsizliğe ve benzeri sebeplere bağlı kireçlenmeye yönelik bol egzersiz programına başlanmalıdır. Şok diyet ani ve hızla kalori alımının bloke edilmesi nedeni ile kişilerin hareket kapasitesini olumsuz etkileyen bir diyet olduğu için kas kaybı ile birlikte hareket kaybı ile kireçlenmeye zemin hazırlar.

Bilimsel çalışmalar

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.