Soda maden suyunun faydaları nelerdir ve sağlığa zararlı mıdır?

Soda Maden Suyunun Faydaları

Bugünlerde gündelik yaşamımızda her zamankinden daha fazla soda veya maden suyu tüketiyoruz. Bu artan soda tüketimi veya maden suyu alımı bir dizi soruyu beraberinde getiriyor. Acaba soda veya maden suyu içmek  normal su tüketimi kadar iyi midir? yada çok fazla tüketimi ile sağlığımız için bir olumsuzluk olur mu? Maden suyunun faydaları nelerdir?

Öncelikle soda nedir sorusuna cevap verelim. Soda içine karbonat gazı basınçla ilave edilmiş bildiğimiz normal kaynak suyudur sıklıkla yurt dışında normal su yani ( regular ) veya mineralli ( carbonated ) olarak isimlendirilir. Ülkemizde yaygın olarak tüketilen maden suyu ise esas itibarı ile özellikli kaynaklardan toplanıp şişelenen ve içeriğinde bikarbonat dışında Na, K (sodyum ve potasyum) ve Mg (magnezyum) gibi elementler içeren sudur.

Her zaman gündelik hayatında iyi birer su içicisi olan kişiler  su alımı yanında ev tipi karbonatlandırıcı makinelerde su içine karbonat ekleyerek soda tüketimlerini arttırırlar. Bu şekilde fazlaca soda tüketen normal suya göre bu karbonatlı suyun fayda ve zararları daha çok merak edilir oluyor.

Sodalı su genellikle şekerli tatlandırılmış soda kullanan kişilerde bir geçiş içeceği olabilir. Şekersizdir ve kalorisizdir . Yine de çok soda tüketimi ile  diş minesini eritmekte olduğu , kemiklerden kalsiyumu boşalttığı veya irritabl bağırsak sendromuna (IBS) yol açması da dahil olmak üzere potansiyel sağlık sorunlarına neden olduğu yönünde sosyal medyada  bol miktarda söylenti dolaşıyor. Ve bu dedikodular gündelik soda tüketimi artan insanımızda merak uyandırıyor .

 

Uzmanların konu ile ilgili görüşleri nedir?

Karbonatlı yani sod

Uzmanların konu ile ilgili görüşleri nedir?

nın zararsız ve masum bir içecek olduğunu söyleyebiliriz.

Su tadını sevmeyen için köpüklü içeceklerin fazlaca bir risk teşkil etmediği ve bu sodalı su aynı oranda ki su gibi eş oranda vücut hidrasyonu sağlayan bir içecek olduğunu ifade ediyorlar.

Kemiklerden kalsiyum tüketmesi ile ilgili endişelerin fazlaca taşımadığını  sözlerine ekleyen farklı uzmanlar su içinde ki karbonat etkisi ile oluşan karbondioksit kabarcıklarının bu tip bir etkisi olmadığını açıklıyorlar. Burada ifade edilen kalsiyum özellikle emilim ile ilgili ve  özellikle karbonat ile kalsiyumun bağırsaklarda emilim sırasında bir kimyasal yarış içine girdikleri yönündeki bazı çalışmalara dayanıyor.

 

Soda veya karbonat eklenmiş Soda veya karbonat eklenmiş su diş minesine zarar verir mi?

larla  oluşma eğilimi olan bir durum olarak açıklanıyor. Halbuki karbonlu su neredeyse bazik içerikli bir sıvı olma özelliği ile bu tip zararlara da neden olması söz konusu değil.

Ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var:

Mide bağırsak problemi bilimsel çalışmalara dayanmaksızın  belgelenmese dahi bir süre içinde örn

Ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var:

lirtilerine neden olabileceği ve fazla karbonat alma ile ekstra hava tüketiyorsunuz tezinin doğruluğunun bu nedenle diyetteki değişikliklere karşı çok hassas olan birisi için bunun  vücuda fazladan giren ekstra gaza bağlı sık geğirme veya bağırsakta fazla gaz teşekkülü gibi belirtileri olabilir.

İçeriklerinde sodyum ve şeker bulunan bazı köpüklü içeceklerin hepsi mutlaka  sağlıklı değildir. Tonik su eklenmiş sodyum ve şeker içeren  şişelenmiş soda ayrıca sodyum ihtiva edebilir, bu nedenle alınacak ekstra sodyum bazı hastalıklarda risk teşkil edebilir.

Ülkemizde ve dünyada  kalorili içecek tüketimi artış gösteriyor ve  bu yüzden soda veya maden suyunun faydaları düşünülerek bu içeceklerin  tüketimini olumsuz etkileyecek bilimsel dayanak olmaksızın yapılan  dedikodulara kulak vermeden önce mutlaka detaylı olarak konuyu inceleyin ve kalorili içecek tüketiminin daha da artmasına kendiniz ve ailenizin sağlığı için izin vermeyin.  Karbonatlı  suyunuzu nane, nektarin, salatalık, limon veya şeftali dilimleri ile veya mevsimine uygun taze meyveler ile tatlandırmayı deneyin. Ve bu sağlıklı içeceğinizi daha da keyifli hale getirin.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.