Siyah Noktalar İçin Maskeler

Siyah noktalar her ciltte görünebilen fakat sıklıkla çok yağlı cilt yapısına sahip kişilerde karşılaşılan bir sorundur. Cilt üzerinde yer alan fazla yağ temizlenmediği takdirde gözeneklerde birikmeye ve bunun sonucunda o gözeneklerin kapanmasına yol açar. Daha sonrasında ise siyah noktalar gözle görülebilir bir duruma erişir.

Siyah noktalar kötü bir görünüm oluşturmasının yanı sıra daha çok sivilce çıkmasına da sebebiyet vermektedir. Gözeneklerin tıkalı olması bakterilerin orada birikmesine ve çoğalmasına neden olur ve bu bakterilerde belli bir zaman diliminden sonra iltihaplanma meydana getirir. Bu nedenden ötürü siyah noktalara sivilcelerin ilk evresi de denir.

Siyah noktalardan kurtulmak adına bir sürü yöntem yer almaktadır. Bantlar, özel sabunlar, jeller bunlardan sadece birkaçı. Fakat siz bu ürünlere para vermek istemiyor ve daha doğal yöntemlerle siyah noktalardan arınmak niyetindeyseniz siyah nokta maskelerini uygulayabilirsiniz.

Siyah Nokta Maskeleri

Kil Maskesi

Kil içerisinde barındırdığı zengin mineraller ile yağlı ciltlerin yağ üretimini dengeleyerek, fazla yağın kil tarafından emilmesine olanak sağlıyor. Fakat unutmamanız ve dikkat etmeniz gereken hususlar yer alıyor. Bunlardan biri kil maskesinin kullanım süresi. Kil maskesini haftadan 2 defayı geçmeyecek şekilde kullanmanız en doğrusu olacaktır. Aksi takdirde cildin olması gerekenden daha kuru olmasına sebebiyet verebilir.

Kil maskesini yapmanız için gerekenler sadece kil ve su. 1 kaşık kilin içerisine ağır ağır su katın ve yoğun bir kıvama ulaşıncaya kadar karıştırın. Ardından hazırladığınız bu maskeyi yüzünüze yavaş hareketlerle sürün. 10 dakika sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Yumurta Akıyla Siyah Nokta Maskesi

Yumurta akı gözeneklerin temizlenmesine ve bunun sonucunda da siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken parmak uçlarınız yardımıyla bir yumurta akını yüzünüze sürmeniz. yaklaşık 15 dakika sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Bal ve Süt

Yarım kaşık balla 1 çay kaşığı sütü karıştırıp 3 dakika kadar az ateşte ısıtın. Siyah noktaların üzerine sürün ve 20 dakika sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Related Articles

Leave A Comment?