Siyah Nokta Maskesi

Siyah Nokta Maskesi nasıl yapılır ?

Siyah nokta, her ciltte görünebilen fakat sıklıkla çok yağlı cilt yapısına sahip kişilerde karşılaşılan bir sorundur. Cilt üzerinde yer alan fazla yağ temizlenmediği takdirde gözeneklerde birikmeye ve bunun sonucunda o gözeneklerin kapanmasına yol açar. Daha sonrasında ise siyah noktalar gözle görülebilir bir duruma erişir.

Siyah noktalar, burun sırtında veya çok yağlı deri özellikleri gösteren cildinizde kötü, estetik olmayan ve göze batan bir görünüm oluşturmasının yanı sıra daha çok sivilce çıkmasına da sebebiyet vermektedir. Gözeneklerin tıkalı olması bakterilerin orada birikmesine ve çoğalmasına neden olur ve bu bakterilerde belli bir zaman diliminden sonra iltihaplanma meydana getirir. Bu nedenden ötürü siyah noktalara sivilcelerin başlangıç ve  ilk evresi de denir.

 

Burundaki siyah noktalar basit yöntemlerle kurtulmak adına bir çok siyah nokta maskesi tariflerde yer almaktadır. Siyah nokta bantları, özel sabunlar, jeller ve özel olarak hazırlanmış siyah nokta bandı, siyah nokta temizleyici krem ve tonikler ticari olarak hazırlanmış olanlardan sadece birkaçıdır. Fakat siz bu ürünlere para vermek istemiyorsanız ve daha doğal yöntemlerle siyah nokta temizleme yöntemleri ile arınmak niyetindeyseniz farklı formüllerden hazırlanmış siyah nokta maskesi uygulayabilirsiniz.

Siyah Nokta Maskesi

Siyah Nokta Temizleme için Kil Maskesi

Kil içerisinde barındırdığı zengin mineraller ile yağlı ciltlerin yağ üretimini dengeleyerek, fazla yağın kil tarafından emilmesine olanak sağlıyor. Fakat unutmamanız ve dikkat etmeniz gereken hususlar yer alıyor. Bunlardan biri kil maskesinin kullanım süresi. Kil maskesini haftadan 2 defayı geçmeyecek şekilde kullanmanız en doğrusu olacaktır. Aksi takdirde cildin olması gerekenden daha kuru olmasına sebebiyet verebilir.

Kil maskesini yapmanız için gerekenler sadece kil ve su. 1 kaşık kilin içerisine ağır ağır su katın ve yoğun bir kıvama ulaşıncaya kadar karıştırın. Ardından hazırladığınız bu maskeyi yüzünüze yavaş hareketlerle sürün. 10 dakika sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Yumurta Akıyla Siyah Nokta Maskesi

Yumurta akı gözeneklerin temizlenmesine ve bunun sonucunda da siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken parmak uçlarınız yardımıyla bir yumurta akını yüzünüze sürmeniz. yaklaşık 15 dakika sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Siyah Nokta Temizliği için Bal ve Süt

Yarım kaşık balla 1 çay kaşığı sütü karıştırıp 3 dakika kadar az ateşte ısıtın. Siyah noktaların üzerine sürün ve 20 dakika sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.