Sivilce Neden Çıkar, Ne İyi Gelir?

Sivilce Neden Çıkar, Akne Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Ciltte küçük tomurcuklar şeklinde meydana gelen akne ve sivilceler, zaman içerisinde vücutta görülen bazı hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda ciltte kalıcı veya geçici sivilce izleri görülmesine neden olur. Sivilce oluşumları, bazı tedavi yöntemleri ile etkisini tamamen kaybedebilirler. Bu yazımızda gençlerin çoğunluğunda bazı psikolojik olumsuzluklara da neden olan sivilcelere ne iyi gelir? konusunu işleyeceğiz. Ayrıca genital sivilceler ve sivilce  lekeleri yazımız çok geniş çaplı ele alınmıştır.

 Sivilce ve Akne Neden, Nasıl Oluşur?

Özellikle ergenlik dönemine giren gençlerde, başta yüzde olmak üzere cildin çeşitli yerlerinde görülen sivilcelerin en büyük sebebi, vücutta görülen bazı hormonal değişikliklerdir. Bu değişiklikler neticesinde, cildin yağ üretiminde meydana gelen artışlar görülür. Bu artışlar sebebiyle yoğun olan yağ molekülleri, ciltte bulunan gözeneklerden dışarı çıkamayarak, bu gözeneklerde tıkanıklığa neden olur. Böylelikle akne ve sivilceler oluşur.

Sivilce neden çıkar:

Böylelikle cilt gözeneklerinde biriken yağlar, belirli bir süreden sonra iltihaplanıp sivilcelerin oluşmasına neden olur. Görülen bu hormonal değişikliğin yanı sıra, yenilenen ciltte belirli bir düzene sahip olmayan döküntüler meydana gelebilir. Döküntüler sonucunda oluşan deri kalıntıları da, ciltte bakteri oluşmasına neden olarak sivilcelerin daha yoğun bir şekilde oluşmasına yardımcı olurlar. Bu şekilde yüzde veya vücudun çeşitli bölgelerinde sivilce çıkar. Ağda sonrası olan sivilceler sıklıkla cilt gözeneklerinin tıkanması veya deride oluşan küçük sıyrıkların iltihaplanması ile oluşur.

Sivilcelere ne iyi gelir: Sivilceli cilt tedavisinde uygulanan birbirinden farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Yöntemlerden biriside, evde uygulanabilecek doğal tedavidir. Sivilcelere iyi gelen tedavi yöntemleri içerisinde, başta sivilceli cilde bitkisel tedavi yöntemleri olduğu gibi, bir takım benzer uygulamalarda sivilcelere iyi gelir.

Sivilce nasıl geçer ?

Sivilceli ciltler için evde maske nasıl yapılır ve bitkisel tedavi yöntemleri:

Buz kompresi: Sivilceli ciltler için uygulanan yöntemlerden birisi, buz kompresi. Buzun sivilceler için etkili olmasının en büyük nedeni, sivilce oluşumunda görülen bakterileri yok etmesidir. Bu bakterilerin yok edilmesi sonucunda ise, gözenekleri tıklayarak sivilceleri oluşturan yağ molekülleri dışarı atılır.

Aspirin ve karbonat sivilce maskesi tarifi: En sık kullanılan yöntemlerden biriside, aspirin ve karbonat karışımı olan kür. Evde süreceğiniz bölgeye yetecek kadar karbonatın içerisine, birkaç tane aspirin iyice ezerek karıştırın. Daha sonra bu maskeye, macun kıvamını verecek kadar su ekleyin. Karışımı macun kıvamına getirdikten sonra, akne olan bölgeye sürün. Ardından maske kuruduktan sonra, birkaç dakika bekleyerek yüzünüzü su yardımı ile temizleyin, bu maske tarifi düzenli uygulandığında sivilceler geçer diyebiliriz.

Elma sirkesi: Sivilceler için en etkili bitkisel tedavi yöntemlerinden birisi olarak bilinen elma sirkesi, bakterileri yok etmek özelliği nedeniyle cilt problemleri için en ideal uygulamalar arasında yer almaktadır. İki çay kaşığı elma sirkesi ile, yarım çay bardağı kadar suyu karıştırın. Elde edilen karışımı, sivilceli bölgeye iyice yedirerek sürün. Sivilcelere iyi gelen bitkisel elma sirkesi sayesinde akne problemlerinizden kısa zaman içerisinde kurtulduğunuzu göreceksiniz. Sivilce kurutucu etkisi bilimsel olarak ispatlanmış olan elma sirkesi sivilce kurutma kürleri için en temel unsurdur.

Hindistan cevizi yağı: Elma sirkesi gibi, sivilceler için etkili olan bitkisel tedavi yöntemlerinden birisidir. Aynı zamanda cildi besleyici ve parlaklık kazandırıcı özelliği de bulunmaktadır. Günde iki kez Hindistan cevizi yağı akne olan bölgeye yedirerek sürmek yeterli olacaktır.

sivilce maskeYumurta beyazı: En önemli protein bulunan besinler arasında olan yumurta beyazı, cilt sivilcelerine iyi gelen yöntemlerden birisidir. Yumurta Akını cildinize yedirerek Sürün. İlk yaptığınız uygulama cildinizde kuruduktan sonra, yeniden sürün. Bu şekilde 45 dk kadar bekledikten sonra, uyguladığınız bölgeyi ılık su yardımı ile temizleyin.

Bu uygulamaların dışında sivilceler için; sarımsak suyu, Mısır nişastası, aloe vera ve limon suyu da, sivilcelere iyi gelir uygulamalar arasındadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.