Sivilce Yapan Yiyecekler Listesi

Sivilce Yapan Besinler ve Yiyecekler Listesi

Tüketmiş olduğumuz besinler cildimizin yapısını doğrudan etkilemektedir. Ciltte meydana gelen sivilce nerde neden çıkar dahil tüm problemler tükettiğimiz besinler ile ilişkili olabilir. Bu yazımızda yüzde sivilce yapan yiyecekler nelerdir, bunları inceleyeceğiz.

Özellikle cips ve abur cubur yüzde sivilce yapar mı? Asitli kola sivilce çıkarır mı? Sorularına birlikte cevap arayalım. Yüzdeki sivilceler ergenlik dönemi başta olmak üzere tüm yaşlarda en büyük cilt problemlerimizden bir tanesidir. Özellikle gece yatıp sabah kalktığımızda oluşan ani sivilceler görünüm açısından estetiğimizi çok olumsuz etkilemektedir. Bu tür ani oluşan sivilceler genellikle tüketilen besinlere bağlı olarak oluşmaktadır. Özellikle  sivilce yapan genellikle yağ oranı yüksek olan besinlerdir. Tüketilen besinler nedeniyle oluşan sivilceler genellikle cildin yağ oranının artması ve buna bağlı olarak cilt altında oluşan iltihaplanmalar ile meydana gelmektedir. Sivilce çıkaran yiyecekler tüketildikten sonra ciltte oluşan yağlanmayı biraz olsun giderebilmek için cildinizi doğal sabunlarla yıkayabilirsiniz.

Ciltte oluşmuş olan sivilceleri asla sıkarak patlatmayın, bu gibi durumlarda sivilcelerin sıkılması sonucu oluşan yaralar, yüzde yüzeyinde kalıcı izlere neden olabilmektedir. Eğer yüzde sivilce izleri varsa şuradaki sivilce izleri nasıl geçer yazımıza bakınız. Ayrıca cildinize uyguladığınız güzellik ürünleri veya temizleyici maskeleri cilt yapınızı yıpratacak sertlikte uygulamayın.

Sivilce Yapan Gıdalar Nelerdir?

Sivilce yapıcı yiyecekler genellikle yüksek yağlı besinler, çikolata, kola, cips, şeker, yağ ve kalori derecesi yüksek gıdalar ile buna benzer aburcubur şeyler. Genellikle bu tür hem cilde hem de sağlığa zararlı olan yiyeceklerin cilde etkileri merak edilmektedir.

Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar Besinlerin Listesi;

Genel olarak tespit edilmiş en çok sivilce yapıcı besinler doymuş yağ oranı fazla olan ve işlenmiş gıdalar, dondurulmuş et yemekleri, kızartmalar, sosis, çikolata, şekerlemeler, kurabiyeler, patates kızartmaları, soslu makarnalar, pizzalar, muz, pasta, cips, yağlı krem peynir çeşitleri, puding, asitli besinler, lokum, tatlı sucuk ve kek gibi kilo aldırıcı besinlerdir.

Bu besinler kilo aldırıcı etkisi olan ağır gıdalardır ve karaciğer üzerinde etki yaratarak cildin yağlanmasına ve cilt altında iltihaplanmalara bağlı olarak sivilcelerin oluşmasına neden olur.

Sivilceleri Önleyen Gıdalar Nelerdir, Sivilceye Ne İyi Gelir?

yüzde sivilce çıkaran yiyeceklerSivilcelerin oluşmasına engel olan iyi gelen besinler ise daha çok doğal besinler olarak nitelendirilmektedir. Sivilceleri önleyen gıdalar arasında en önemlileri mevsim meyveleri, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, badem, kavun, mercimek, barbunya, baklagiller, kabak, kereviz, vişne, domates, armut, zeytinyağı, zeytin çeşitleri, deniz ürünleri, beyaz et, somon, nar, karnıbahar bitkiler gibi tamamı ile doğal ve doğal olarak pişirilen tüm besinler sivilceleri geçiren besinler olarak nitelendirilmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

1 Comment

  1. ahmet

    yahu bir karar verin.. aynı konuda taban tabana zıt önerilerde bulunuluyor.. başka bir sağlık sitesinde fındık badem ton balığı gibi besinlerin alerjen olduğu cilt lekelerine sivilcelere sebep olduğu, süt ürünü olduğu halde yoğurdun cilde iyi geldiği söyleniyordu.. domatesin içindeki likopen maddesi ise sivilceden geçilmeyen bir yüze sebep olacak kadar tehlikeli bir besin olarak anlatılıyordu ve bu önerme çoğu insan için geçerlidir.. en iyisi ölümcül olmayan rahatsızlıklarda deneme yanılma ile herkesin kendi kendisinin doktoru olması.

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.