Sivilce ve İzleri Tedavi Yöntemleri İle Nasıl Geçer?

Sivilce Nasıl Geçer, İzleri, Lekeleri Doğal Maske Tedavisi ve İlaç Kremleri İle Nasıl Giderilir?

Ciltte, yüzde çıkan sivilce ve akne izleri için tam kapsamlı bir yazı hazırlamak istedik. Sivilce nasıl geçer, izleri nasıl giderilir, hangi doğal tedavi çözüm yöntemleri iyi gelir, bitkisel sivilce maskeleri, krem ve ilaç tedavisi kısaca sivilceler ve lekeleri için her şey yazımızda;

Sivilce Neden Çıkar: Yüz yada genel vücut yüzeyinde meydana gelen iltihaplı oluşumlar olarak gözlenen, sivilcelere neden olan etmenlerin tek bir kaynağa bağlanması doğru bir değerlendirme olmayacaktır. Tıbbi anlamda temel neden hormon seviyelerinde (testosteron hormonu) gözlenen artış sonucu sivilce çıkar. Yağ bezleri bu artıştan etkilenerek, cilt yüzeyinde birikme gösterir. Gözeneklerin tıkanması ya da bakteri türevlerinin bu yağ ile beslenmesi sonucunda ise; iltihaplı oluşumlara sivilce denir. Fakat ciltte ve yüzde çıkan sivilcelerin oluşumunda rol oynayan pek çok etmen bulunmaktadır. Cilt yapısının nitelikleri, beslenme alışkanlıkları ve genetik özellikler de sivilce nedeni olabilmektedir.

Sivilce İzleri İçin Doğal Tedavi Maske Tarifleri İle Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Aşağıda yüzdeki sivilce izleri için bitkisel çözüm niteliğinde sivilce maskeleri verilmiştir. Evde rahatlıkla hazırlanan bu doğal yöntemler kırmızı ve morluk gibi görünen sivilce izlerine iyi gelir ayrıca yüzde çıkan lekeler için de bu kür tariflerini kullanabilirsiniz.

Limon Suyu & Aspirin Maskesi: Antibakteriyel bir içeriğe sahip olan limon suyu ile cilt tabakası için yararlı etkileri bulunan salisilik asite sahip olan aspirin birleşimden elde edeceğimiz doğal maske; cilt dokusunun yenilenme süreci içerisine girmesine ve dolayısıyla da mevcudiyet barındıran sivilce izlerini yok etmek için yardımcı olacaktır.

sivilceler için maskeSivilce Lekeleri Maskesi İçin Malzemeler:

 • 5 adet aspirin
 • 1 adet orta boy limon
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı karbonat

Yapılışı: Sivilce izlerini geçirmek için maske tarifine öncelikli olarak aspirinleri bir bardak yarımı ile iyice ezerek toz haline getirmekle başlıyoruz. Diğer tarafta limonu taze olarak sıkarak suyunu elde edin. Toz haline getirilmiş olan aspirinleri orta boy bir kabın içerisine alarak içerisine 1 yemek kaşığı kadar limon suyundan ekleyin. 10 dakika kadar beklettikten sonra karışımın içerisine 1 yemek kaşığı kadar sıcak bal ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra; sivilcelerin oluşum göstermiş olduğu bölgeye uygulayın. Karışımın yüzünüzde kurumasının ardından karbonata batıracağınız bir pamuk ya da bir bez yardımıyla yüzünüzden temizleyin.

Sivilce Lekelerine İyi Gelen Çilek & Yoğurt Maskesi: Sivilce tedavisi için üretilmiş olan kimyasal kaynaklı pek çok ilacın içeriğinde yer almakta olan çilek; salisilik asit bileşenine sahiptir. Yoğurt ise; cilt sıkılaşmasının sağlanması için oldukça etkin bir besindir. Bu iki ögeyi bir araya getirerek elde edeceğimiz sivilce lekesi için bitkisel maske sonucunda sivilce izlerine karşı oldukça hoş kokulu bir maske uygulamasına sahip olacağız.

Ciltteki Kırmızı ve Morluk Gibi Akne İzlerine İyi Gelen Maske İçin Malzemeler:

 • 40 (yarım çay bardağı) gram taze çilek
 • 40 gram yoğurt

Maskenin Tarifi: Öncelikli olarak hazırlama aşamasında kullanacağımız malzemelerin oda sıcaklığına ulaşmasını sağlayın. Ardından çilek ve yoğurdu orta ebatlarda bir kap içerisinde çatal yardımı ile ezip tamamıyla püre kıvamına getirin. Yüzdeki akne izlerine uyguladıktan sonra durulamak için 20 dakika kadar bekleyin. Bu sürecin sonunda ılık su yardımı ile durulamak sivilce lekelerine iyi gelir ayrıca doğal sivilce izleri tedavisi için çok etkili bir maske tarifidir.

Ceviz Yaprağı Maskesi İle Sivilceler Nasıl Geçer: Antiseptik özelliği bulunmakta olan ceviz yaprakları sivilce dahil tüm cilt hastalıkları için oldukça etkili bir besindir. Düzenli uygulamak sivilcelere iyi gelir hatta sivilceleri gidermek, yok etmek için etkili yöntemler arasındadır.

Maske İçin Malzemeler:

 • 20 gram kadar ceviz yaprağı
 • 500 ml. su

Hazırlama: Evde sivilceler ve lekelerini geçiren kür için kaynama noktasına getirilmiş olan 500 ml. suyu ocaktan alın ve içerisine ceviz yapraklarını ufalayarak ekleyin. Ardından üzerini kapatarak 1 saat kadar demlenmesini bekleyin. Elde edilen kürü sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez cilt yüzeyine haricen uygulanması gerekmektedir. Tavsiye edilen düzenli uygulama süreci 2 haftadır. İki haftanın sonunda sivilce izlerinin tamamıyla ortadan kalmış olduğunu göreceksiniz.

Buz: Yüzde ve ciltte çıkan sivilcelere buz doğal yöntem olarak iyi gelir. Vücutta bulunan bakterileri yok etmek için de kullanabileceğiniz buz, gözenekleri açarak sivilceli cilde iyi gelecek.

Sivilce Lekelerinin Tıbbi Tedavi Yöntemleri:

Dermaroller Uygulamalar: Sivilce oluşumları için uygulanan tıbbi alternatiflerin başında gelen Dermaroller metodu: sivilce izleri üzerinde gezdirilir. Sonucunda ise; problemli bölge üzerinde mikro delikler meydana getirilir. Vücudun bir yara olarak algılayacağı bu delikler için kollajen üretimi aktif hale getirilir. Böylelikle cilt ve yüz üzerinde hücre canlılığı ve yenilenme süreci başlatılmış olacağından sivilce lekelerinin manipüle edilmesi sağlanır.

Enjeksiyon Yöntemi: Kist kaynaklı olarak sivilce oluşumunun meydana gelmiş olduğu durumlarda sivilce lekelerinin tedavisi için kullanılmakta olan yöntem; steroid enjeksiyonudur. Uzman kişiler tarafından uygulanmakta olan tedavi; cilt yapısı üzerinde meydana gelmiş sivilce lezyonlarının iç dokusuna steroid enjeksiyonu gerçekleştirerek hücre yenilenmesini aktif hale getirme prensibine dayanır.

yüzdeki sivilceler için lazer tedavisiLazer Uygulamaları: Fraksiyonel Lazer Tedavisi olarak adlandırılmakta olan bu yöntem dahilinde; sivilce izlerinin gözlenmekte olduğu bölgeler üzerine lazer ışını uygulanır. Bu yöntem sivilce lekelerinin giderilmesi adına uygulanmakta olan tedavi alternatiflerinin; en kısa süre içerisinde sonuç alınabilen ve göstermiş olduğu etki kalıcı nitelikte olan tedavi uygulaması olarak yer almaktadır.

Sivilce İçin Kullanılabilecek En Etkili Sivilce Kremleri İle Akneler Nasıl Geçer:

BenzamycinBenzamycin Sivilce Kremi: Günde 1 kez yatmadan önce uygulanmalıdır. Düzenli kullanımı sonucunda sivilceler nasıl giderilir sorusunun cevabı bu sivilce kreminde.

İmex Sivilce Kremi: Sivilce tedavisinde kullanılmakta olan kremler arasında en yüksek düzeyde tedavi göstermekte olan İmex; aynı zamanda bir fondöten işlevi de göstermektedir. Bu sayede bir yandan sivilce tedavisi sağlıyorken, diğer bir yandan da daha estetik bir cilt görünümün sağlanmasına yardımcı oluyor. Düzenli uygulanması gerekmekte olan krem; sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez ufak miktarlarda uygulanmalıdır.

Nadixa Sivilce Kremi: Uzun süreler varlığını muhafaza eden yüzdeki sivilcelerin tedavisi için kullanılmaktadır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez düzenli kullanımında sivilceye iyi gelen yöntemler arasındadır.

Fucidin Sivilce Kremi: Yoğun iltihap gözlenen sivilcelerin tedavi altına alınmasında etkilik sağlamakta olan Fucidin; günde 3 kez minimal dozlarda kullanılmalıdır. Uçları kırmızı ve sarı İltihaplı sivilceleri yok etmek için kullanabilirsiniz.

Clindoxyl Sivilce Kremi: Deri altı sivilcelerin tedavisinde kullanılmakta olan Clindoxyl; bu sivilceleri manipüle ederek cilt yüzeyinde oluşum göstermesine engel olur. Krem cilde uygulandığında kısmi olarak yanma hissi ve kızarıklık meydana getirmektedir. Günde 1 kez gece yatmadan uygulanılmalıdır.

Yüzdeki Sivilceden Kurtulmak İçin Evde Uygulanabilecek Doğal Kür Yöntemleri;

 • Sivilceleri yok etmek için yarısına kadar su doldurulmuş olan orta boy bir tencereyi ocağın zerine koyun ve kaynatmaya başlayın. Kaynama seviyesine ulaştıktan sonra; yüzünü bir havlu ile koruyarak tencereye doğru eğilin. Bu sayede yüzünüze buhar seansı uygulamış olacaksınız. Bu yöntem yüz üzerinde cilt dokusunda oluşum göstermiş deformasyonların manipüle edilmesine ve sıkılaşmasına olanak tanıyacaktır.
 • Sivilceleri geçirmek için 20 gram ( bir yemek kaşığı ) toz tarçın ile yine 20 gram kadar limon suyu ekleyin iyice karıştırdıktan sonra problemli bölgeye uygulayın.15 dakika kadar sonra ılık su ile durulayın.
 • Bir adet orta boy portakalı rendeledikten sonra havan yardımı ile iyice ezin. Ardından yüzünüzde 30 dakika kadar bekletip, yüzünüzü yıkayın.
 • Orta boy bir domatesi, rende yada blender yardımı ile püre kıvamına getirin. Yüzünüze uyguladıktan sonra durulamak için 1 saat kadar bekleyin.Yüzde çıkan sivilceler için iyi gelen bu kür sivilceleri patlatma dışında bir tedavi sunuyor. Unutmayın sivilceyi patlatmak oyun değildir. Patlattıktan sonra sivilce lekeleri oluşabilir.
 • Evde sivilcelere iyi gelen diğer bir bitkisel tedavi yöntemi ise: 40 gram (yarım çay bardağı) gül suyu ile yine 40 gram kadar limon suyu ile karıştırın ve sivilceli bölgeye uygulayın. 15 dakika sonra yıkamak sivilcelere iyi gelir.

Sivilce İçin Kullanılabilecek İlaçlar ( Tablet )

Monodoks: Vücuttaki yağ yakımının aktif hale getirilmesi amacıyla kullanılmakta olan Monodoks; metabolizma işleyişini düzenleyerek bedensel yapıda bulunan fazla yağ sebebiyle kaynaklanan sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Günde bir kez sabahları tok karna olarak kullanmak yüzdeki yağ oranını dengelemekle beraber sivilcelere çözüm oluyor.

Tetradoks: Anti- mikrobik niteliği bulunmakta olan ilaç; ciltteki bakterilerin manipüle edilmesini sağlayarak sivilceleri patlatma olmadan tedavisini sağlar. Tetradoks; bir antibiyotik tedavisi olduğundan dolayı; bir hekime danışılarak kullanılmalıdır.

Ciltte ve Yüzde Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapmalıyız:

 • Sivilce çıkmasına sebebiyet veren etmenlerin en başında yer alan ilk unsur yağlı cilt tabakasına bağlı gözenek tıkanıklığıdır. Bu sebeple geceleri yatmadan önce sabun ya da yüz temizleme jeli ile mutlaka yüzünüzü yıkamalı ve ılık su ile iyice durulama yapmalıyız.
 • Yüzde Sivilce Çıkmaması İçinYıkamanın ardından kurulamak için kesinlikle ortak kullanılan el havlusu kullanılmamalı. Ev hanesi tarafından ortak kullanılmakta olan kurulama havluları; kısmı ölçüde nemlilik oranına sahip olduğundan bu yüzeylerde bakteri oluşumu oldukça yoğundur. Cilt gözeneklerini bu bakterilerden korumak için kağıt havlu kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Yeme alışkanlıkları bakımından hayatınıza kısmi ölçüde sınırlamalar getirmelisiniz. Kendinizi bir rejim programı ciddiyetine sokmayın fakat yağ ve şeker bakımından zengin olan besinlerin aşırı tüketiminden kaçının. Ayrıca beslenme planınızı yalnızca fast-food yiyecekler meydana getirmesin. Sivilcelere iyi gelen yiyecekler tüketmeye çalışın.
 • Bayanlar makyaj malzemelerinin seçiminde cilt yapılarını dikkate almalılar. Ağır kimyasallar gözenek tıkanmasına neden olabilir sivilce lekelerine yol açabilir.
 • Makyajınızı temizlemeden kesinlikle yatmayın. Pek çok kadını günün yorgunluğu ile istemeden de olsa yapmakta olduğu bu ihmal cilt tabakasını deformeye uğratmaktadır.
 • Sivilcelerin oluşumu için zemin hazırlayan çevresel bir faktör de strestir. Yoğun tempo çalışma süreçlerinde, sınav döneminde ve regl günleri gibi zaman dilimlerinde sivilce oluşumunun daha hızlı oluşumu gözlenir. Stresten uzak durabilmek elbette ki kolay bir adım değil fakat en azından kendi kendinize ufak oto-telkin seansları uygulayabilirsiniz.
 • Yüzde sivilce çıkmaması için kontrollü bir uyku düzenine sahip olmaya çalışın. Uyku süreçleri bedensel işleyişin sürdürülümü açısından önem teşkil etmektedir. Hormon ve metabolizma dengelerinin aksaması uyku düzeni ile bağlantılıdır. Bu denge sivilce oluşumu için elzemdir.
 • sivilce lekeleriGözenek tıkanıklığı vücuda yeterli ölçüde su alımı gerçekleştirilmediğinde de meydana gelebilmektedir. Gün içinde sık sık su tüketmeye özen gösterin.

Akne, Sivilce Yapmayan Kozmetik Ürünleri:

Hemen hemen her kadının kullanmakta olduğu kozmetik ürünler; ne yazık ki cilt ve yüzde sivilce oluşumuna sebebiyet veren unsurların başında geliyor. Gözeneklerin tıkanmasına ve dolayısıyla da bakteri oluşumuna davetiye çıkartmakta olan bu ürünlerin yol açtığı zararların ne kadar farkında olursak olalım, kullanmaktan kendimizi alamıyoruz. Fakat sorunun kapsam altına altığı kitlelerin geniş olması kozmetik ürünleri üretmekte olan birkaç firmanın harekete geçmesini sağlamış gibi görünüyor. Daha önceden kullandığımız ürünler sivilce izi yapabiliyordu.

sivilcelere ne iyi gelirAşağıda sizinle isimlerini paylaşacağımız markalar; bileşenlerine eklemiş oldukları salisilik asit ile kullanım sırasında meydana gelen gözenek tıkanıklığının saf dışı kalmasını sağlıyorlar. İşte bu markaların isimleri;

 • Everyday Minerals
 • Coastal Classic Creations
 • Young Blood

Was this article helpful?

Related Articles

8 Comments

 1. Kader

  Alnim burnum cok yagli ve yuzum surekli terler… sicaklar yuze hic bisey suremem nefessiz kalio saniorumm.. ama terlemenin haddi hesabi yok.. yuzumde alnim ve burnum heo sivilcelenio. Ve simdi de hep lekeleri kaldi.. arti burnumda 3 tane kahverengi leke kaldi kabuk oluo ben soyuorum o yenilenip kahve rengi oluo surekli bole yapiorum bir turlu gecmek bilmedi kahve leke.. yani bide kabuk bagli burnumu komple soyuorum onlar yuzunden surekli yenilenio bu durum beni cok uzuyo.. alnimdaki ve burnumdaki kahve lekelere ne onerirsiniz .. tskler

 2. bilmem

  ben sebamed in sivilce kremini kullanıyorum gayet memnunum biraz cildimi kuruttu ama yağını emerek yeni sivilce çıkmasını engelliyo ve azelaik asit ile olan sivilce ve izlerini yok ediyor

 3. rfix

  mikro iğneli fraksiyonel radyofrekans denediniz mi? denemediyseniz RFix mikroiğneli fraksiyonel rf cihazını öneririm.

 4. kevser

  Ben bitkisel bir krem kullanıyorum.Acnemax krem adında.10 gün falan oldu baya bir işe yaradı gibi.

 5. ELİF

  Sivilce izleri Benzamycin sivilce kremi ile geçer mi, yoksa sivilce lekeleri için bitkisel çözüm aspirin limon suyu maskesi mi iyi gelir, hangisiyle tedavi edeyim
  Teşekkürler

  1. iyigelen

   Elif hanım sivilce lekeleri için farklı tedavi yöntemleri var. Ciltte alerjik bir reaksiyon yoksa bahsettiğiniz bitkisel çözümü veya sivilce kremini deneyebilirsiniz.

   1. Sedef

    Benzamycin ilacını kullandım, imex kullandım ama işe yaramadı , sivilcelerim boynum ve ozellikle alın bolgesnde bi de burun ağız etrafnda deri altında küçuk kuçük bilyeler şeklinde çok nadiren iltihaplı çıkar ama iki türlüsü de çok agrıyo. Ve psikoloji olarak da cok rahatsızlık duyuyorm önerebileceginiz kesın bir tedavi yöntemi olabilir mi

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.