Doğal Sivilce Maskeleri

Doğal yollardan sivilcelerden kurtulma basit,pratik sivilce maskeleri

Sivilce yalnız oluştuğunda değil, iyileştikten sonra da ciltte izler bırakabilen önemli bir cilt problemidir. Sivilce iyileşmeden sıkmaya çalışmak ya da elle devamlı oynamak sivilce sonrası iz kalma olasılığını arttırır. Çoğu sivilcenin oynamadan ya da sıkmadan bile iz bırakma ihtimali vardır. Sivilceden sonra kalan i esmer tenlerde kahverengi, açık tenlerde ise kırmızı ya da mor renkte izler bırakabilir. Sivilce ve sivilce izlerinden korunabilmek için en iyi yöntem önceden sivilce oluşumunu engellemektir. Bu aslında hiçte zor bir işlem değildir. Cildi temiz tutmak ve cilde dışarıdan destek vererek sivilce oluşumu önlenebilir. Sivilce maskeleri kolay ve ucuz bir cilt bakımı yöntemi olarak pekçok  sivilce problemi olan genç tarafından ugulanmakta ve sıklıkta alınan olumlu sonuçlar arkadaşlar arasında dilden dile aktarılarak popüler formüller gündemde kalmaktadır.Bizde popüler sivilce maskeleri arasından yapılması kolay ve maliyetsiz olan bikaç formülü sizin için araştırıp burada paylaştık.

sivilce maskeleri
Sivilce Maskeleri

 

Sivilcelerden kurtulmak için gül suyu maskesi pekçok sosyalmedya mecrasında genç kızlar tarafından etkinliği ispatlanmış sivilce maskelerindendir.

 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı Ekstra virgine zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı gül yağı
 • 4 çorba kaşığı süt
 • 4 tane gül yaprağı

Hazırlanışı: Gül yaprakları püre kıvamı alana kadar ezilir. Çukur bir kabın içine zeytinyağı, süt, Hindistan cevizi yağı ve gül yağı eklenerek homojen şekilde harmanlanır. Gül yaprakları karışıma eklenerek tekrar karıştırılır. Elde edilen gül maskesi cilde tatbik edilerek 20 dakika bekletilir. Daha sonra cilt soğuk suyla yıkanır. Haftada iki defa düzenli bir şekilde uygulandığında sivilce oluşumunu engeller, oluşan sivilcelerin daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Sivilce için aspirin maskesi aspirinin içinde bulunan exfolyatif salisilik asit ve anti inflamatuvar , ödem giderici özelliklerinden faydalanılarak hazırlanmış sivilce maskeleri olup tıbbi içerik nedeniyle aspirin allerjisi olanlarda bir hekime danışılarak uygulanmalıdır.

 • 4 tane aspirin
 • 5 damla limon suyu
 • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı: Aspirinler havanda dövülerek toz haline getirilir. Bir kasenin içine alınarak üzerine bal ve limon suyu eklenip homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen maske cilde masaj yapılarak yarım saat bekletilir. Daha sonra bol soğuk suyla yıkanır. Haftada bir defa tekrarlanabilir.

Sivilceler için bal maskesi sivilce orunları dışında pekçok formüle giren şifalı ve kutsal kitaplarda övülmüş olan ballı sivilce maskeleri içinde kolay ve etkin bir formüle sahiptir.

 • 1 kahve kaşığı bal
 • 1 kahve kaşığı tarçın

Hazırlanışı: Bal ve tarçın uygun bir kabın içinde karıştırılır. Cilt maske uygulanmadan önce iyice temizlenip, kurulanır. Elde edilen maske cilde sürülerek 20 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra ılık suyla maske ciltten arındırılır. Haftada bir defa uygulanabilir.

Sivilceler için karbonat maskesi de gene kolay formülü ile sivilce maskeleri arasında öne çıkan popüler formüldür.

 • 3 çay kaşığı su
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı karbonat

Hazırlanışı: Malzemelerin tümü çukur bir kasenin içinde homojen bir şekilde karıştırılır. Karışımın macun kıvamı alması gerekir. Şayet cıvık olursa bir miktar karbonat eklenebilir. Cilt iyice temizlenip kurulandıktan sonra hazırlanan maske cilde uygulanır. 10 dakika bekletildikten sonra maske ciltten arındırılır.

Sivilceler için yumurta maskesi bilinen önemli besleyici element olan yumurta allantoininin cildi gençleştirmesi yanında sivilce izleri içinde etkili sivilce maskelerindendir.

 • 1 tane yumurta
 • 1 tane E vitamini kapsülü

Hazırlanışı: Yumurta beyazı E vitamini kapsülü ile homojen şekilde karıştırılır. Cilt yıkanıp kurulandıktan sonra maske parmak uçlarıyla cilde masaj yapılarak sürülür. Maske ciltteyken mimiklerin kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Maske ciltte kuruduktan sonra cilt bol ılık suyla yıkanır. Havlu kağıtla kurulanır ve cilde nemlendirici krem uygulanır.

Related Articles

Leave A Comment?