Şişmesine Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Kürler

Boğaz Ağrısına ve Şişmesine Ne İyi Gelir (Bitki Çayları, İlaç, Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu Kürleri İle Nasıl Geçer)

Boğaz ağrıları ve enfeksiyonları özellikle kış aylarının hastalığı olarak bilinmektedir. Hastalığa bakteri ve mikroplar sebebiyet vermekte, hastalık zaman zaman bademcik şişmesi ve kızarıklık; bazen de beyaz iltihap ve yara şeklinde seyretmektedir.

Boğaz şişmesi ve ağrısı yutkunmayı zorlaştırıcı tarzda, iltihaplı, ateş ve mide bulantısının da seyrettiği ağır durumlarda doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi gerekmektedir. Boğaz enfeksiyonlarının çok ağır olduğu vakalarda hastalığın hızlı ve kolay iyileşmesinin tek yol, penisilin tedavisi olmaktadır. Eğer boğaz ağrısı fazla ilerlememiş ise aşağıdaki boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamak ağrıya iyi gelir.

Boğaz ağrısının kızarıklık ve yanma hissiyle, hafif düzeyde bir şişlikle seyrettiği durumlarda ağrının hafiflemesi için bir takım iyi gelen bitkiler ile yardım alınabilir. Bitkisel kürler, boğaz hastalığını tedavi etmekten ziyade boğazdaki ağrı ve yanma hissi ile yutkunma zorluğunu bir nebze rahatlatacaktır.

Ahmat Maranki’ den Boğaz Ağrısı ve Şişkinliğine İyi Gelen Doğal Tedavi Kürü;

Malzemeler: Siyah turp (eğer siyah turp yoksa kırmızı turp da kullanabilirsiniz ancak siyah turp daha etkilidir), süzme bal.

Boğaz ağrısına ne iyi gelirSiyah turp bal kürünü akşamdan hazırlamanız gerekmektedir. Siyah turpun yeşil tarafından bir kısmını kesiniz. Turpun içini iyice oyunuz ancak oyduğunuz kısım yine turpta kalacak. İçini oyduğunuz siyah turpa yeteri kadar balı koyarak; turpu bir bardağın üzerine yerleştirip sabaha kadar bekletmek boğaz ağrısına iyi gelen yöntemdir. Bardağa süzülen suyu içtiğinizde boğaz ağrısı hafifleyecektir.

Ahmet Maranki Bademcik yada Ağır Boğaz Aftları Geçirmek İçin Uygulanan Kür Tarifi;

Yapılışı: Bir bardak kaynatılarak soğutulmuş su, 6-7 damla tentürdiyot, pamuklu kulak çubuğu, 1 tatlı kaşığı karbonat.

Bir bardak kaynatılmış ve soğutulmuş suya 6-7 damla tentürdiyot damlatınız, bu karışıma bir tatlı kaşığı karbonat ekleyerek; malzemeleri tahta kaşıkla karıştırarak özdeşleştirin. Karışımı kulak çubuğu yardımıyla ağız aftları ya da bademcik yaralarının üzerine sürünüz.

Şişkinlik ve Boğaz Ağrısına İyi Gelen İbrahim Saraçoğlu Kürleri İle Ağrılar Nasıl Geçer;

Malzemeler: Bir poşet adaçayı ya da bir tatlı kaşığı adaçayı, bir bardak su

Boğaz Ağrıları Adaçayı Kürü İle Geçer: Bir bardak kaynar suyun içinde bir poşet adaçayı ya da taze ada çayını 10 dakika kadar demlendirin. Sonrasında suyu süzerek gargara yapın. Ayrıca adaçayı, boğaz enfeksiyonları sırasında boğaz ağrılarına iyi gelen bitki çayıdır.

İbrahim Saraçoğlu Adaçayı ve Ebegümeci Kürü: Ses kısıklığının da eşlik ettiği boğaz ağrısı nasıl geçer diyoranız adaçayını, ebegümeci ile güçlendirerek boğazda gargara yapabilirsiniz. 3 ölçü adaçayına karşılık 1 ölçü ebegümeci kullanılmaktadır. Karışım 7-8 dakika kaynatılarak sabah öğle akşam gargara yapılarak, boğaz rahatlatılabilir. Ayrıca bu kür, bir bardak kaynar suda 2 poşet adaçayı ile 1 adet ebegümeci, 10 dakika bekletilerek de hazırlanabilir. Ancak bu doğal çözüm için malzemelerin taze olarak alınması ve kaynatılarak kürün hazırlanması daha etkilidir.

Dr. Ümit Aktaş Boğaz Ağrısına Gargara Kürü: Boğaz ağrılarını geçirmek için uygulanan bir başka bitkisel yöntem ise Ümit Aktaş hocamızın verdiği kür boğaz ağrılarına iyi geliyor.

Malzemeler: Bir çay bardağı su, 1 çay kaşığı iyotsuz tuz.

Tarifi: Boğaz ağrılarına karşı tuzlu su da iyi gelir. Bunun için bir çay bardağı su ile bir çay kaşığı iyotsuz tuzu karıştırarak gargara yapabilirsiniz. Ayrıca özellikle çocuklarda karışımı damlalık kullanarak boğaza tatbik etmek evde yapılan bitkisel tedavi çözüm yöntemidir.

Boğaz Ağrısına Başka Ne İyi Gelir?

Ilık Süt: Ayrıca boğaz ağrılarında geçici bir rahatlatma sağlamak amacıyla ılık süt de iyi gelir. Ilık süt, yaralar ya da şişlik üzerinde iyileştirici etkiden ziyade boğazı yumuşatarak yutkunmayı kolaylaştırıcı, yutkunma sırasında hissedilen ağrının şiddetini azaltmaktadır.

boğaz şişmesi ve ağrısına ne iyi gelirSirke: Boğaz enfeksiyonlarından kaynaklı boğaz aftları içinüzüm ya da elma sirkesi oldukça etkili olmaktadır. Bir kulak çubuğu yardımıyla elma ya da üzüm sirkesini aftların üzerine bastırabilirsiniz. Ayrıca sabah akşam sirkeli su gargara yaparak hem boğazınızı rahatlatabilir hem de enfeksiyonun sebep olduğu kötü kokuları bastırabilirsiniz.

Faydaları Oldu mu?

Related Articles

Leave A Comment?