Şişmesine Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Kürler

Boğaz Ağrısına ve Şişmesine Ne İyi Gelir ( Bitki Çayları, İlaç, Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu Kürleri İle Nasıl Geçer )

Boğaz ağrıları ve enfeksiyonları özellikle kış aylarının hastalığı olarak bilinmektedir. Hastalığa bakteri ve mikroplar sebebiyet vermekte, hastalık zaman zaman bademcik şişmesi ve kızarıklık; bazen de beyaz renkli iltihap ve yara şeklinde seyretmektedir.

Boğaz Ağrısı nasıl olur ?

Boğaz ağrısı belirtileri nelerdir ;

  • Boğazda hissedilen kaşıntı, acı ve tahriş ile ortaya çıkar.
  • Besin ve sıvıları yutma zorluklarına neden olabilir ve yutmaya çalıştığınızda ağrı daha da kötüleşebilir.
  • Kuru boğaz, boyunda şişmiş bezeler lenf bezleri, bademciklerde beyaz lekeler
  • ses kısıklığı şeklindedir.

Boğaz ağrısı her yaştan insanı etkileyebilir ancak bazı insanlar için risk fazladır. Örneğin; çocukların, sigara içenlerin, alerjisi olan insanların, bağışıklık sistemi bozulmuş insanların ve başkaları ile yakın temasta bulunmayı gerektiren meslek grubunda bulunan insanların, başlangıçta boğaz ağrısı şeklinde görülebilen üst solunum yolu enfeksiyonuna kapılma riskini yüksektir.

Boğaz ağrısı, çevremizle iletişimimizi olumsuz etkilediği ve konuşma, yemek esnasında sıklıkla ağrılı ve boğazda gıcık, takılma hissi ile sinir bozucu olabilir.

Neyse ki, boğaz ağrılarının sebebi genellikle küçük bir rahatsızlıktan kaynaklanır ve bazen tıbbi tedavi yapılmadan da geçebilir. Bunun için ise burada vereceğimiz birçok yol, bu ağrıdan kolayca kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ancak öncelikle tabi ki de doktorunuza danışınız.

Boğaz şişmesi ve ağrısı yutkunmayı zorlaştırıcı tarzda, bademcik iltihabı, ateş ve mide bulantısının da seyrettiği ağır durumlarda doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi gerekmektedir. Boğaz enfeksiyonlarının çok ağır olduğu bademcik iltihabı vakaların da hastalığın hızlı ve kolay iyileşmesinin tek yolu uygun dozda ve hekim kontrolünde penisilin antibiyotik tedavisi olmaktadır. Eğer boğaz ağrısı,boğaz yanması fazla ilerlememiş ise aşağıda sayacağımız boğaz ağrısına evde uygulayabileceğiniz bazı bitki kürleri ile boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri öğrenecek ve evde bu kolay kürleri uygulamak kaydıyla boğaz yanmasına ve ağrıya oldukça iyi geldiğini kendiniz de gözlem fırsatı elde edeceksiniz.

Boğaz ağrısının kızarıklık ve yanma hissiyle, hafif düzeyde bir şişlikle seyrettiği durumlarda ağrının hafiflemesi için bir takım iyi gelen bitkiler ile yardım alınabilir. Bitkisel kürler, boğaz hastalığını tedavi etmekten ziyade boğazdaki ağrı ve yanma hissi ile yutkunma zorluğunu bir nebze rahatlatacaktır.

Ahmet Maranki’ den Boğaz Ağrısı ve Şişliğine İyi Gelen Doğal BitkiselTedavi Kürü;

Malzemeler : Siyah turp (eğer siyah turp yoksa kırmızı turp da kullanabilirsiniz ancak siyah turp daha etkilidir), süzme bal.

Boğaz ağrısına ne iyi gelirSiyah turp bal kürünü akşamdan hazırlamanız gerekmektedir. Siyah turpun yeşil tarafından bir kısmını kesiniz. Turpun içini iyice oyunuz ancak oyduğunuz kısım yine turpta kalacak. İçini oyduğunuz siyah turpa yeteri kadar balı koyarak; turpu bir bardağın üzerine yerleştirip sabaha kadar bekletmek boğaz ağrısına iyi gelen yöntemdir. Bardağa süzülen suyu içtiğinizde boğaz ağrısı hafifleyecektir.

 

Ahmet Maranki Bademcik yada Ağır Boğaz Aftları Geçirmek İçin Uygulanan Kür Tarifi;

Yapılışı: Bir bardak kaynatılarak soğutulmuş su, 6-7 damla tentürdiyot, pamuklu kulak çubuğu, 1 tatlı kaşığı karbonat.

Bir bardak kaynatılmış ve soğutulmuş suya 6-7 damla tentürdiyot damlatınız, bu karışıma bir tatlı kaşığı karbonat ekleyerek; malzemeleri tahta kaşıkla karıştırarak özdeşleştirin. Karışımı kulak çubuğu yardımıyla ağız aftları ya da bademcik yaralarının üzerine sürünüz.

Şişkinlik ve Boğaz Ağrısına İyi Gelen İbrahim Saraçoğlu Kürleri İle Ağrılar Nasıl Geçer;

Malzemeler : Bir poşet adaçayı ya da bir tatlı kaşığı adaçayı, bir bardak su

Boğaz Ağrıları Adaçayı Kürü İle hızla geçer : Bir bardak kaynar suyun içinde bir poşet adaçayı ya da taze ada çayını 10 dakika kadar demlendirin. Sonrasında suyu süzerek gargara yapın. Ayrıca adaçayı, boğaz enfeksiyonları sırasında boğaz ağrılarına iyi gelen bitki çayıdır.

İbrahim Saraçoğlu Adaçayı ve Ebegümeci Kürü : Ses kısıklığının da eşlik ettiği boğaz ağrısı nasıl geçer diyoranız adaçayını, ebegümeci ile güçlendirerek boğazda gargara yapabilirsiniz. 3 ölçü adaçayına karşılık 1 ölçü ebegümeci kullanılmaktadır. Karışım 7-8 dakika kaynatılarak sabah öğle akşam gargara yapılarak, boğaz rahatlatılabilir. Ayrıca bu kür, bir bardak kaynar suda 2 poşet adaçayı ile 1 adet ebegümeci, 10 dakika bekletilerek de hazırlanabilir. Ancak bu doğal çözüm için malzemelerin taze olarak alınması ve kaynatılarak kürün hazırlanması daha etkilidir.

Dr. Ümit Aktaş Boğaz Ağrısına Gargara Kürü : Boğaz ağrılarını geçirmek için uygulanan bir başka bitkisel yöntem ise Ümit Aktaş hocamızın verdiği kür boğaz ağrılarına iyi geliyor.

Malzemeler: Bir çay bardağı su, 1 çay kaşığı iyotsuz tuz.

Tarifi: Boğaz ağrılarına karşı tuzlu su da iyi gelir. Bunun için bir çay bardağı su ile bir çay kaşığı iyotsuz tuzu karıştırarak gargara yapabilirsiniz. Ayrıca özellikle çocuklarda karışımı damlalık kullanarak boğaza tatbik etmek evde yapılan bitkisel tedavi çözüm yöntemidir.

Boğaz Ağrısına Başka Ne İyi Gelir?

Ilık Süt: Ayrıca boğaz ağrılarında geçici bir rahatlatma sağlamak amacıyla ılık süt de iyi gelir. Ilık süt, yaralar ya da şişlik üzerinde iyileştirici etkiden ziyade boğazı yumuşatarak yutkunmayı kolaylaştırıcı, yutkunma sırasında hissedilen ağrının şiddetini azaltmaktadır.

boğaz şişmesi ve ağrısına ne iyi gelirSirke: Boğaz enfeksiyonlarından kaynaklı boğaz aftları içinüzüm ya da elma sirkesi oldukça etkili olmaktadır. Bir kulak çubuğu yardımıyla elma ya da üzüm sirkesini aftların üzerine bastırabilirsiniz. Ayrıca sabah akşam sirkeli su gargara yaparak hem boğazınızı rahatlatabilir hem de enfeksiyonun sebep olduğu kötü kokuları bastırabilirsiniz.

İşte boğaz ağrısına iyi gelebilecek başka bazı öneriler ;

Bitkisel Çaylar

Bitki çayları, boğaz ağrısını hafifletmek için tercih edilenlerin başında gelir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre meyan kökü, okaliptüs, kaygan karaağaç, nane ve turp gibi köklü bazı bitkiler boğaz ağrısı, boğaz yanmasına, boğaz şişmesine  oldukça iyi gelen etkili evde uygulanabilir tedavi yöntemleridir. Özellikle nane, balgam söktürücü olarak işlev gören aktif bir madde olan mentol içerir.

Baharatlı Çaylar

Louise M. Darling Maryland Üniversitesi Biyomedikal Bölümü’ne göre, çeşitli baharatlı çaylar, antibakteriyel, mantar önleyici ve mukus gevşetici bileşenler içeriyor ve bu da rahatsız edici boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı oluyor. Boğaz ağrısına iyi gelen  baharatlar için tarçın, zencefil kökü, karanfil ve sarımsak örnek verilebilir. Kavrulmuş rendelenmiş veya bütün tarçın kabuğu, soyulmuş ve dilimlenmiş zencefil kökü veya ezilmiş karanfiller ve sarımsak, sadece boğaz ağrısı için değil günlük kullanımda da çaylarınız için lezzetli aromalar verecektir.

Çaylarınıza Şifalı Alternatif Eklemeler

Çaylara ek şifalı eklemeler için doğal tatlandırıcılar önerilebilir. Bal ve turunçgiller sadece çayınızı lezzetlendirmekle kalmayıp aynı zamanda sağlığınıza da fayda sağlar. Örneğin, bal boğazdaki iltihaplanmayı azaltabilir ve limon ve portakal gibi narenciye tatları da C vitamini sağlayarak bağışıklığınızı arttırmaya yardımcı olacaktır.

Geleneksel Çaylar

Siyah çay, yeşil çay gibi günlük tükettiğimiz çaylar da bağışıklık sistemini destekleyen güçlü antioksidanlar içerdiğinden dolayı boğaz ağrısında rahatlamak adına tüketebileceğiniz içecek alternatiflerindendir.

 

Uyarı !

Boğaz ağrısı için ilaç tedavisi kullanmaktaysanız bitkisel çayları tüketmeden önce doktorunuza danışın. Çünkü çaylarda bulunan bazı bitkiler ve onlara yapılan takviyeler, ilacınızın etkinliğini azaltabilir veya ciddi yan etkilere neden olabilir.

Tuzlu su gargarası

Yapılan bazı çalışmalar ile sıcak tuzlu suyla günde birkaç kez boğazınıza gargara yapmanızın boğazdaki şişmeyi azaltabileceğini ve mukusu gevşeterek tahriş edici maddeleri veya bakterileri boşaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna ulaşmıştır.

Genelde bir bardak suya yarım tatlı kaşığı tuzun eritilmesi önerilir. Tuzlu tadın sizi rahatsız etmesi durumunda, karışımın hafifçe tatlandırılması için az miktarda bal eklemeyi deneyin.

Pastiller ve spreyler

Pastil kullanımı, boğazınızı nemli tutmaya yardımcı olabilen tükürük üretimini uyarır. Ek bir fayda sağlamak için, mentol veya okaliptüs gibi ferahlatıcı madde içeren markaları tercih edebilirsiniz.

Boğaz ağrısı için spreyler sorunu kökten çözmese de bir süreliğini ağrıyı hafifletecek ve sizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Sıvılar

Boğazınız tahriş olmuş veya iltihaplanmış ise sıvı tüketimi ekstra bir önem taşır. İdrarınız renk olarak açık sarı olması için yeterli miktarda sıvı tüketmelisiniz. Daha koyu bir renk vücudunuz için gerekli olan sıvıyı yeterince almadığınıza işaret eder. Su tüketimi boğaz ağrınızın hafiflemesine ve hastalığı daha çabuk atlatmanıza yardımcı olacaktır. Su içmeyi sevmiyorsanız içerisine meyve atarak doğal tatlandırıcılardan burada da faydalanabilirsiniz.

Tavuk Çorbası

Boğaz ağrısı, yutkunma zorluklarına sebep olduğu için dolayısıyla yemek yeme düzeninizi de etkileyecektir. Bu durumda en iyi alternatiflerden biri tavuk çorbasıdır. Böylece enfeksiyon ile mücadele etmeniz gereken besin maddelerini de almış olursunuz.

 

Dinlenme

Hızlı bir iyileşme sağlamasa da biraz dinlenmek boğaz ağrısına neden olan enfeksiyona karşı savaşmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olabilir.

Antibiyotikler

Doktorunuzun reçete ettiği bir antibiyotik varsa birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetseniz bile, daima ilacın tamamını kullanın. Bu şekilde iyileşmeden tekrar boğaz ağrınızın başlaması riskinden kurtulmuş olursunuz.

Karanfil

Aslında yaygın olarak diş ağrısına iyi geldiğini bilsek de aynı şekilde boğaz ağrısını hafifletmek için de kullanılabilir. Karanfil içinde barındırdığı doğal antiseptik özellikler sayesinde boğaz ağrısında oldukça etkilidir. Kurutulmuş karanfil tanelerini pastil gibi emerek faydalanabilirsiniz.

Burun temizliği

Yapılan araştırmalara göre burnunuzu günlük olarak temizlemek hastalanmanıza karşı koruyucu bir önlem sağlamakla birlikte boğaz ağrısı çektiğiniz durumlarda da iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Buhar banyosu

Boğaz ağrısı, kuru havayla birlikte bir odada oturmanın durumu daha da kötüleştirecektir. Bu durumdan su buharı ile kaçınabilirsiniz. Böylelikle daha rahat nefes alarak, boğaz ağrınızı da hafifletebilirsiniz.

Bir kaşık dolusu bal

Boğaz ağrısı çekiyorsanız bir kaşık dolusu bal boğazınızı rahatlatacaktır. Balın yoğun, şuruplu dokusu boğazınızı yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda daha hızlı iyileşmenize de yardımcı olacaktır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.